rýchly vývoj lobingu spolu s kapitalizmom niektorých zaslepil a považujú lobing za legitímnu súčasť kapitalizmu a slobodného trhu. Čo je samozrejme omyl, keďže lobing nie je založený na dobrovoľnej výmene. Existuje nekonečne veľa spôsobov ako udeliť monopolne postavenie od záchrany životov prostredníctvom povinných parkovacích kamier, skenovaním ľudí na letiskách, cez ochranu spotrebiteľa pred nekvalitnými a zlými výrobkami, snahou zlepšiť životné prostredie, ochranu domácich producentov prostredníctvom ciel, až po vojnové konflikty a boj proti chorobám. Toto všetko môže byť výsledkom lobingu. Z praxeologického hľadiska je jedno čí sa politik rozhodol na základe svojho presvedčenia, poprípade bol ovplyvnený lobingom alebo mu bol len jednoducho ponúknutý úplatok. Všetky tieto zásahy vytvárajú monopolne postavenie na trhu pre par jedincov. Producent ma teda na vyber získať konkurenčnú výhodu na slobodnom trhu prostredníctvom dobrovoľnej výmeny alebo získať monopolnú výhodu lobovaním u politickej sily - prostredníctvom násilia. Pritom si treba uvedomiť, že tento producent nikdy nebude lobovať za nižšiu cenu svojich výrobkov, za väčšiu konkurenciu na trhu alebo za obmedzenie svojej výroby. Vždy mu pôjde o zvýšenie cien (cla, dovozne kvóty, podpora vývozu), odstránenie konkurencie (obmedzenie ponuky, kvalitatívne normy, patenty), umele zvýšenie svojho dopytu (bezpečnostné normy, štátne zákazky, vojny, choroby).
Veď dostávajú peniaze na kanceláriu, na asistentov, už sme sa stretli aj s platenými konzultáciami ministerstiev, ktorí by tých odborníkov zamestnávať, myslím si mohli. Podľa mňa aj poslanec by si mohol zaplatiť konzultáciu v oblasti, v ktorej sa nevyzná. To je je k tvojej špekulácii, ako si ma pán poslanec formovať názor k téme, ktorá nekorešponduje s jeho pôvodným povolaním.
Predstava, že by si ho mal formovať manipuláciou lobistov je absurdná.
myslim, ze je to polovicna pravda. V podmienkach slovenskeho trhu je lobbing cisto zakulisna vec a tym ma aj silno korupcny charakter. Snaha zoficialnit lobbing na uroven otvorenej komunikacie by mohlo priniest istu transparentnost a zuzenie priestoru na korupciu.
Takisto nemusi ist kazdemu "lobbistovi" o to, co si pisal... Je mnozstvo dier a nedostatkov v zakonoch, ktore brania efektivnejsiemu fungovaniu firmam. A ako to maju nasi "skveli" poslanci vediet? Lobbisticke miestnosti by mohli byt akousi podou pre taketo stretnutia pred ocami verejnosti... Ale to je skor optimisticka teoria :-)
Praveze lobing je jeden z mala rozumnych nastrojov, ako dostat do zakona (aj) rozumne veci. Samozrejme, ked sa u nas povie "lobing", hned sa vybavi "korupcia". Ale o tom by to nemalo byt. Ide o kreovanie nazoru a odbornu podporu legislativcov zo strany odbornej (ale nielen) verejnosti. V tomto ale suhlasim s Matovicom - u nas zial iluzia... Skoda. :o(
aj vo vyspelejsich a kulturnejsich krajinach lobbing znamena 99% zavedenie zbytocnych dotacii na nepotrebne vyskumy ci akcie, na slovensku mozeme rovno pridat to jedno percento.
Ja sa na to pozeram aj z inej strany. Tak napriklad ministerstvo zdravotnictva chce upravit rozne lieky a pomocky pre chorych. Pride mi normalne vysvetlit ministerstvu, co vlastne ich uprava bude znamenat. Myslim, ze pacientovi prospeje pouzivat drahsie a kvalitnejsie pomocky, ktore ma navyse preplatene poistovnou. To, akym sposobom sa to ale bude realizovat, je vec druha.
prave lobbing (zakonom povolena korupcia) je jednym z nastrojov ako dostat do zakonov hlupe dotacie na nepotrebne vyrobky, vyskumy, na normy na zakrivenie uhoriek, cervenost a zelenost jablk, gulatost paradajok a oranzovost mrkvy.
lobbing (zakonom povolena korupcia) v politike nema co hladat.
Nikomu nie sú kladené prekážky, aby vyhľadal v akejkoľvek záležitosti poslanca.Ak chce niečo riešiť. K tomu účelu si dokonca páni poslanci vedú kancelárie v regiˇone, za ktorý kandidovali. Na to nie je potrebné prijímať žiadne zákony, samozrejme ale že sa ale nejedná o žiadny lobing. Poniektorí si tu pletú hrušky s hrabľami alebo sa tak iba tvária, zatiaľ čo celkom vedome hrajú účelovú hru.
ministerstiev, ktorí by tých odborníkov zamestnávať, myslím si mohli. Podľa mňa aj poslanec by
si mohol zaplatiť konzultáciu v oblasti, v ktorej sa nevyzná. To je je k tvojej špekulácii, ako si
ma pán poslanec formovať názor k téme, ktorá nekorešponduje s jeho pôvodným povolaním.
Predstava, že by si ho mal formovať manipuláciou lobistov je absurdná.
Takisto nemusi ist kazdemu "lobbistovi" o to, co si pisal... Je mnozstvo dier a nedostatkov v zakonoch, ktore brania efektivnejsiemu fungovaniu firmam. A ako to maju nasi "skveli" poslanci vediet? Lobbisticke miestnosti by mohli byt akousi podou pre taketo stretnutia pred ocami verejnosti... Ale to je skor optimisticka teoria :-)
Matovic je podivin, co napad, to perla.