Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Malé faktúry obce nebudú zverejňovať (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

trochu zavádzajúci nadpis "utaja" neutaja, stále platí zákon o slobodnom prístupe k informáciám a keďže sa jedná o narábanie s fin. prostriedkami z verejných zdrojov, každý si môže požiadať o informácie aj na faktúru 0,50 EUR
 
Hodnoť

1000 a 3000 Eur

Samé polopravdy !
A väčšie do 3 000 nebude zverejňovať štátna správa !
"Všetky ostatné povinné osoby nebudú musieť zverejniť objednávky a faktúry, pokiaľ nepresiahnu hodnotu 3 000 eur bez DPH."
Ktože sú to tie ostatné osoby ? Nie sú to len tak náhodou o.i. orgány štátnej správy a v rámci toho aj Ministerstvo spravodlivosti s pani Žitňanskou ?
 
Hodnoť

 

Z toho je vidieť, že páni vo vláde nemajú ani potuchy o čom je hospodárenie v malých obciach. Pretože ak budú zverejňovať len faktúry a zmluvy nad 1000 eur, tak sa občan nič nedozvie, pretože väčšina obratov malých obcí sa pohybuje v čiastkach do 1000 eur. Potom je to naozaj zbytočnosť, aby malé obce investovali do zverejňovania faktúr a zmlúv, stačí na to obchodný vestník a Ty občan volič hľadaj na internete ak chceš niečo vedieť.
 
Hodnoť

Ešte sa ani

tento zákon nezačal poriadne realizovať, už sa mení. To poukazuje, že tak ako iné zákony prijímané politickými garnitúrami po roku 1990 slúžia len a len na obohacovanie tých pri válovoch. Treba prijať také rozhodnutie, ktoré bude stresujúce len pri myšlienke na korupciu. Vôbec nie je treba všetko zverejňovať. Pretože nikto nepreverí, či naozaj bolo všetko zverejnené. Prvá podmienka úspešného riadenia bez korupcie je jeho kontrola.
Takže nabehnúť, prekontrolovať zmluvy, podmienky, rozpočtové ceny, kontrahované ceny a dodatky. Vôbec sa nemusí kontrolovať všetko a všade. Stačí do mesiaca zo dve mestá alebo dediny. Keď sa objaví koruocia, tunelovanie, okamžite basa a minimálne 15 rokov so zhabaním majetku. Neotáľal by som ani s popravou.
A trestať všetkých, ktorí prišli do styku so zakázkou, čiže vedeli o podvode.
Hm, len v korej krajine sa to dá takto realizovať, to bohužial neviem.
 

 

"Treba prijať také rozhodnutie, ktoré bude stresujúce len pri myšlienke na korupciu." - to je pravda, ale sami na seba si bic pliest predsa nebudu ...
 
Hodnoť

 

mne to príde, že pôvodný zákon bol dobrý - ľudia kontrolovali samosprávy a tie nemohli bezhlavo rozhadzovať svojim kamarátom. 1000€, veď to je 30 000 Sk a to už sú slušné peniažky. koľko faktúr majú menšie obce a aj niektoré mestá nad 1000€? Pár desiatok do roka, koľko majú pod 1000€? pár stovák, tisícok? Teraz môžu zas veselo šafáriť. prehádžeme kopu snehu pred úradom - cena 990€ (nezverejním, nemusím), chuligáni rozbili okno 600x600 mm, zasklenie, 999€ (nezverejním, nemusím) atď. atď.
ale obyčajný človek je úradmi buzerovaný za každú čiarku v tlačive, niečo chcem, vyplň tlačivo žiadosti, vyplň taký formulár, toto podpíš, tam zanes formuláre... to nie je byrokracia?
a argument technickej náročnosti. dnes? keď skener stojí do 100€? a na požiadanie každá firma pošle faktúru aj v elektronickej podobe (naša firma s tým problém nemá, firma vedĺa tiež nie, už sme takéto požiadavky mali).
 

Jak u Debilov

Vážení, infozákon sa nezmenil opakujem nezmenil. Iba bol doplnený. Zverejňovanie zmlúv, objednávok a faktúr na internetových stránkach je nad rámec pôvodného znenia zákona. Stále platí opakujem stále platí, že na požiadanie musí úrad v rámci infozákona zverejniť akúkoľvek faktúru bez rozdielu jej hodnoty. To iba všemocní mudrlanti si vymysleli na odpútavanie pozornosti od iných problémov zábavu pre občanov. Kto mal seriózny záujem skontrolovať mestskému či obecnému úradu faktúry mohol to urobiť aj doteraz.
 

 

nie celkom súhlasím. je ľahké večer pozrieť faktúru na internete, ale žiadať o ňu na úrade... to už nie je pre masy, to je pre ľudí, ktorí majú veľký záujem o kontrolu a môžu tomu obetovať aj nemalú dávku času. a tam je pes zakopaný. na nete to môžu vidieť všetci, ale žiadať o to nepôjde skoro nikto (ak vôbec). hovorím za seba, ale kašlem im na faktúry, ak mám ísť k tým ochotným tetkám k nám na úrad. tam treba ísť, len ak má človek nízky tlak a potrebuje ho zvýšiť.
 

 

ešte k odpútaniu pozornosti - a od čoho? jediné problémy, ktoré ma trápia, sú problémy týkajúce sa mesta, kde žijem. problémy štátu? tie nijak neovplyvním. skúšal som to cez voľby, ale zistil som, že nech tam sedí ktorákoľvek strana, stále je to rovnaký bordel, rozdiel je, len vo farbe trička.
 

"To je hluboké nedorozumění"

Keďže sú obce a mestá závislé na podielových daniach, ktoré su pre mnohé z nich jediným zdrojom príjmu, tak problémy štátu sú aj problémami obcí a miest. Všetko stojí a padá na financiách. Ak sa bude stranícky starosta alebo primátor držať demagógie strany, ktorá ho na funkciu do volieb nominovala tak to bude tiež stále rovnaký bordel.
 

 

smutné je to, že ti musím dať za pravdu. ale v meste mám aspoň malilinkatú šancu niečo zmeniť. alebo aspoň sa pozrieť zodpovedným priamo do očí (mestské zastupiteľstvo je zatiaľ verejné, aj keď u nás už padol návrh o vylúčení verejnosti). parlamentní polobohovia sú mne ako obyčajnému občanovi nedostupní. pre pánov ministrov som len číslo v kolónke, pre poslanca... ani to nie.
a teraz, keď chcem pozrieť faktúráciu mesta, tak musím ísť s prosíkom na úrad, lebo podľa nich je to byrokracia a technicky náročné dať to na web. pre mňa to snáď nie je byrokracia, žiadať o nahliadnutie do faktúr? zas je úradník viac, ako občania, ktorí ho živia. preto sa mi tento doplnok k zákonu nepáči.
 
Hodnoť

Bezzuby zakon

Povodne to bol dobry navrh, ale teraz mu vybijaju zuby, az sa stava zbytocnym. Obist sa da splatkami, alebo rozlozenim faktur na niekolko firiem, alebo kombinaciou splatok, fakturovanim skupiny firiem, alebo fakturovanim za kazdu malu blbost. Je to chyba, peniaze sa budu minat a faktury nikde a zakon bude opat dodrzany.
 

Ako to bude v praxi?

Starosta vypise sutaz na vystavbu skoly. Zratam si, ze ma to vyjde na 500.000 a tak dam ponuku na 1000.000 s tym, ze starosta si moze nechat 30%. Prinesiem si 40 svojich firiem, kde kazda bude fakturovat len do 25.000 eur. ALE s obcou sa dohodneme na mesacnych splatkach do konca volebneho obdobia, takze kazda moja firma predlozi mesacnu fakturu 694 eur. Takze nic nebude musiet byt zverejnene, aj ked obec dostane 40 faktur na 694 eur kazdy mesiac. Ak by sa mi nechcelo cakat 3 roky na celu sumu, tak kazda firma predlozi 2 faktury na 694 mesacne a cas sa skrati o polovicu. Ak je pocet firiem velky, staci aj 20, akurat sa zdvojnasobi pocet faktur... takze tak....
 

 

si totálne mimo :)) zmluvu na výstavbu školy podpíše tiež 40 firiem? zmluvy sa zverejňujú naďalej. Čo ti bráni si nechať zaslať tých 40 faktúr mesačne?
 

 

nemusi 40, staci 20. a podpisem ich za vsetky firmy sam, lebo som vlastnik. A starosta ich podpise so mnou, ved ma 300.000... no nepodpisal by si?
 

 

hovorí tie niečo verejné obstarávanie, verejná súťaž? vieš o tom, že tam môže byť iba jeden víťaz a nie 40, 20, 2 ale iba 1 víťaz a ten je realizátor zadania verejnej súťaže? Obec ako zriaďovateľ novej školy vypíše verejnú súťaž - zmluvu o dielo na postavenie budovy, ako ju môže vyhrať 20 firiem?
 


Najčítanejšie na SME