Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Do maďarskej ústavy by sa mali dostať aj návrhy SMK (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Akych Slovakov v Madarsku ?
V Madarsku žiju Madari , na Slovensku Slovaci. Len s jednym zasadnym rozdielom - skus mi ty doviest čo len jedineho Madara , čo nevie po madarsky - za každeho tu určite najdeme stovku takych Slovakov ,čo nevedia po slovensky - vieš mi to vysvetlit ? A skus mi napisat konkretny typ Slovaka , pre ktoreho je životne doležite na Slovensku mat pravo sa dohovorit na uradoch madarsky , a tiež uved dovody , ktore ho k tomu vedu. Potom zistime , kto tu potratil rozum.
jano1958
To vysvetľuj nie mne,
ale svojim súkmeňovcom, rodákom v Maďarsku, Rumunsku, Vojvodine. Potom rozumuj bez rozumu.
scorpione
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Sorry , scorpione

Ja nemam sukmenovcov v žiadnej inej krajine , každy ma mat take občianstvo , kde žije , a ako hobby nech si pestuje akykolvek jazyk. Tam kde žije , tam sa podiela na ekonomike a tam ma mat pravo sa podielat aj na volbach. A samozrejme každy si ma slobodnu možnost vybrat , kde chce byt doma , takže mna žiadni Madari nezaujimaju , aj ked si hovoria zahranički Slovaci - a to iste plati aj o Slovakoch , čo sa citia Madarmi. Ešte si zabudol opisat ten typ Slovaka , čo nerozumie po slovensky a preto potrebuje zo zakona sa na Slovensku dohovorit s dalšim Slovakom madarsky.
 

jano 58 - píšeš zle

Novelizovaný zákon o Slovákoch žijúcich v zahraničí (č. 474/2005 Z.z.)
nadobudol
účinnosť 1. januára 2006. Prinášame vám zhrnutie najpodstatnejších zmien s ohľadom na zákon z roku 1997, ako i plné znenie nového zákona.

Podľa nového zákona bude Slovákom v zahraničí každá osoba, ktorá nemá trvalý pobyt na území SR a:

- je štátnym občanom Slovenskej republiky,
alebo
- nie je štátnym občanom Slovenskej republiky, ale uchováva si národné povedomie, a on alebo jeho predok v priamom rade má slovenskú národnosť !!!!!!!!!!!!!

čiže brutálne kecáš.................
 

tak to je podla takych zakonov pekny bor

tak niekto v Kanade sa citi Slovak , a zasa niekto žijuci priamo na Slovensku sa citi ako Madar :-))
Asi by bolo treba urobit normalne logicke pravidla , aby rozni rypaci nemali možnost robit take problermy ako robia teraz.
 

nie, prečo?

máme občianske štáty a každý sa môže definovať podľa svojho rozhodnutia
a
aj
menšiny majú svoje práva
 

Ty si už ako romovia - poznaš len prava

A čo tak aj nejake povinnosti - napriklad povinnost ovladať štatny jazyk ? Jaj , ale potom by ste nemohli provokovať s tymi percentami , už chapem.
 

ak by si poznal ústavu SR, tak toto

nevypustíš z klávesnice

Vzdelávaj sa!

Čl.34

(1) Občanom tvoriacim v Slovenskej republike národnostné menšiny alebo etnické skupiny sa zaručuje všestranný rozvoj, najmä právo spoločne s inými príslušníkmi menšiny alebo skupiny rozvíjať vlastnú kultúru, právo rozširovať a prijímať informácie v ich materinskom jazyku, združovať sa v národnostných združeniach, zakladať a udržiavať vzdelávacie a kultúrne inštitúcie. Podrobnosti ustanoví zákon.

(2) Občanom patriacim k národnostným menšinám alebo etnickým skupinám sa za podmienok ustanoveným zákonom zaručuje okrem práva na osvojenie si štátneho jazyka!!!!!!!!!!!!
aj

a) právo na vzdelanie v ich jazyku,
b) právo používať ich jazyk v úradnom styku,
c) právo zúčastňovať sa na riešení vecí týkajúcich sa národnostných menšín a etnických skupín.
____________
ústava SR nepredpisuje povinnosť nikomu ovládať štátny jazyk........
to
že tí ktorí štátny jazyk neovládajú sa ukracujú o možnosti uplatnenia je čisto ich vec......
,)
 

no tak treba zmenit zakony

Ak je niekto natolko ***** , že nepovažuje za normalne ovladať štatny jazyk , aj ked od štatu vyžaduje rozne ukony , napriklad uradnicke , lekarske a podobne , tak takemu vylizancovi to potom treba predpisat zakonom , to maš potom pravdu.
Len je zaujimave , že v Madarsku takeho debka nenajdeš , zato tu ako keby ich sadili , čomu to asi pripisuješ ?
 

 

len pri tom všetkom zabúdaš na jednu základnú vec: štát má slúžiť svojim občanom, nie občan štátu. Občan za svoje dane a poplatky má právo vyžadovať adekvátne služby. Keď daný štát nie je schopný vyhovieť požiadavkam svojich obyvateľov, treba vymeniť neschopných aparátnikov a nie občanov.
 

tak prepač

Ale zabezpečit Slovakovi na Slovensku na slovenskom urade tlmočnika - to považuješ za adekvatnu službu ??? podla teba by potom mal byt štat pripraveny financovať akykolvek vymysel ktorehokolvek občana podla tvojej zakladnej veci ? Občan ma okrem prav aj povinnosti - a ako tvoj veduci Berenyi povedal , su aj psie povinnosti , napriklad ovladať štatny jazyk.
 

 

Ja vo svojom príspevku som neriešil národnostné otázky, ale občianske. V právnom štáte každý občan má rovnaké práva a povinnosti. Jeho povinnosťou sú platiť dane a poplatky, za ktoré právom očakáva kvalitné služby zo strany štátnych orgánov. Takže štát je zodpovedný za obsadzovanie miest kvalitnými služobníkmi, ktorí občana nebudú šikanovať s nezmyslami, ale zo všetkých síl mu budú slúžiť. Čo sa týka ovládania slovenčiny na úradoch to je samozrejmé ale tomu nebolo inak ani doteraz. Povedz aspoň jeden úrad, na ktorom slovensky hovoriaci občan nedokázal vybaviť svoju záležitosť. Ja taký úrad nepoznám.
 

gemerland

zasa ti odpoviem.. teda sa pytam..V pravnom state každy obcan právom očakáva rovnaké práva a povinnosti.. svata pravda.. plne suhlasím.. ale co si tým chcel povedat okrem toho frazovania.. to je nám tu každemu jasne.. to kazdy ocakava.. slovak, madar. rom, sklratka kazdy..,mas dojem ze Ty ako slovak Hu narodnosti si doteraz nemal zabezpečené rovnake prava a povinnosti.. mas dojem že ja ako slovak som ich mal vacsie.. to si fakt myslis.. myslitea posledným Tvojim 3vetam uz total neviem co si tym chcel povedat.. ci len si skonstatoval pravdu..
 

 

Nikdy som nič také nemyslel, že občan "Slovák" má väčšie práva ako občan "Maďar", ale neplatí to ani opačne na juhu republiky. Pritom dlhé mesiace o ničom inom nebeží debata len o tom, že aký je potrebný ten jazykový zákon, lebo chudák Slovák sa na juhu nemôže dohovoriť vo svojom materinskom jazyku. A to sa my nepáči, lebo je to hlúposť a nie je to pravda. Nikto my nepovie konkrétny úrad, kde by úradník neovládal slovenčinu. Taký úrad neexistuje, ani v tej najposlednejšej obci. Takže celá hystéria je vyvolaná len politikmi a dakomu to vyhovuje. A to ma štve a veľmi.
 

re gemerland

tak to sme uz 2.. aj mna to stve..je jasne že na každom urade sa dohovorís slovensky.. teda mal by si,.. ale prisaham Ti že mne sa stalo na 3 OU že starosta nevedel ani zatat po slovensky.. bol som tam služobne ale bohužial.. musel som si zavolat z ulice cloveka aby mu vysvetlil vlastne co chcem.. v 2prípadoch tam bol starosta Rom a v jednom prípade bilely.. je to tak ako pisem.. ale nie o tom som chcel.. cely ten cirkus je zbytocny. ludia tu nemaju ziadne problemy len niektorím politikom by zrejme seklo aby sme sa tu navzajom pourazali a rozhadali sa..
 

 

Obecný úrad, aj starosta je zrkadlom obyvateľov tej-ktorej obce. Všade majú takého starostu, akého si zaslúžia. Ale hlúposť obyvateľov nevyrieši žiadny jazykový zákon.
 

re gemerland

V com ti nie je schopný štát vyhoviet, napiste to uz niekdo konkretne, nie len taketo vseobeccné ftázy, ved je to trápne, frazovat a frazovat. daj uz konecne ty alebo niekdo iný v com ja ako bežny obcan som zvyhodnený pred tebou, 50, kurucom, und megye.. a k tomu zniženie na 15percent.. si uvedomujes co to tu trepes.. ved podla oficialnej statistiky sa tá zmena ma dotykat len 2/ slovom dvoch / madarských obcí ale zato tam pribudnu mesta a obce kde bude treba povinne sa ucit romstinu, tyka sa to prakticky juhu a východu slovenska, co to vlastne chcete, aby sa este vsetko oficialne prekladalo do romstiny, aby lekar, hasic, policajt, pracovník na urade vedel povinne po romsky.. co to tu chcete spustit, stojí vam to za to..
 

 

si úplne vedľa. Ja tu neriešim zákon o používaní menšinového jazyka. Jazyk je vyjadrovacím prostriedkom daného etnika a je súčasťou kultúry daného národa, a do kultúry by sa politici nemali miešať, lebo politici všetko len skur.... Treba to nechať na ľudí, oni to vyriešia múdrejšie a elegantnejšie. A o rómštinu sa neboj, to nie je kodifikovaný jazyk, to je len taký kuchynský jazyk, ktorý ani väčšina cigánov neovláda.
 

re gemerland

zaujímave, nik tu nic neriesi a ludia si nadavaju.. myslím tu na tomto fore.. toto co si napisal je total alibizmus..suhlasim s Tebou že do jazyka a kultury by sa politici nemali miesat lebo su.. skur..OK.. ale toto vysvetli potom Bugimu a chrenovi .. a k tej kodifikácii jazyka.. tiež viem o tom že romstina nie je kodifikovaná, len potom mi povedz preco sa maju zabezpecovat tlmočníci, preco sa maju prepisisovat napr. jedalenské listky, napisy na verejných budovach atd do romstiny.. to uz ozaj tu chceme mat Babylon..predpokladam že vies ako skoncil
 

yago5 - nechaj to na podnikateľov

kto bude chcieť predať a bude mať rómsku klientelu
tak
si píš, že sa naučí aj po rómsky

stačí ísť do Gyoru na trh a dohovoríš sa aj ppo slovensky - rodení trhovníci made in HU sa dohovoria s nami v našom materinskom jazyku
kto nevier, ten menej predá

choď do Tuniska, Turecka..... a tiež sa v obchodíkoch dohovoríš po slovensky, minimálne číslovky vedia

tu žiadne nacionalistické odúvanie sa a naparovanie nepomáha.....
 

macko

Tvoja typická odpoved.. zasa mimo, ale nevadí, uz som si zvykol, chodím do HU, aj nakupujem tam, stale sa dohovorím.. ako tak ale dohovorím, stalo sa mi raz v obchodaku ked som chcel kupit naparovacie žehlijky že chalan.. mlady predavac po zistení že som slovak takmi vynadal a odisiel.. ale nie o tom som chcel..tu predasa ide celkom o nieco ine.. ty si podnikatel ako si pisal, mas restiku.. ako príklad.. ty s radostou budes mat romsku klientelu a s radostou budes prepisovat jed.listky do romstiny.. vsak.. a to nespomínam dalsie veci ktore tomuto etniku budu vyplývat zo zakona
 

yago5 - taký zákon v SR nie je, aby

ti predpisoval mať jedálny lístok v cudzích jazykoch
ale
ak máš slušnú rómsku klientelu (napr. remeselníci, Dunajská Lužná) a ona to požaduje
tak by si bol ***** ak by si to nemal aj v rómštine..........

http://www.rnl.sk/modules.php?...
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Najčítanejšie na SME