Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Budapešť-Ferihegy premenujú na letisko Ferenca Liszta (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 > >>

Hodnoť

Fiiha,

doteraz som netusil, ze List bola madarsky skladatel, ale po dnesku uz zacinam mat nutkavy pocit, ze aj Jezis musel byt madar, che, che.
 

 

tak dole dal time robber link. studuj ak si tu ZS nevedel ukoncit .a skus nieco spravit aj s tvojou gramatikou aj ta je naprd.
 
Hodnoť

http://en.wikipedia.org/wiki/Franz_Liszt

 

uff si ma predbehol
 
Hodnoť

 

Otázka okolo pôvodu a národnosti Franza Lista je pomerne komplikovaná a v značnej miere poukazuje na národnostnú zmiešanosť obyvateľstva Rakúskej monarchie. Podľa slovenského hudobného historika Miroslava Demka (napísal aj knihu Stratený syn Slovenska) bol Liszt pôvodom Slovák.[1] Jeho starý otec sa volal Juraj a podpisoval sa ako List. Jeho stará mama sa volala Barbara Slezáková. Jeho otec Adam už začal písať svoje meno maďarským pravopisom Liszt, ale na škole mal z povinnej maďarčiny vždy najhoršiu známku. Napriek tomu sa pravdepodobne považoval za Uhra/Maďara (v maďarčine a čiastočne aj nemčine je jeden výraz pre oba pojmy), čo dokazuje napr. text plagátu z koncertu jeho syna (1. máj 1823)[2][3]. Podobne podľa životopisu od Linny Ramann bol otec Liszta Uhor a matka bola Rakúšanka [4].

Na druhej strane v Listovej rodine nehovorili po maďarsky, ani sám František nevedel po maďarsky, Miroslav Demko tvrdí, že jeho materinský jazyk bola slovenčina, vedel po nemecky, ale ešte lepšie vedel po francúzsky. Pokrstený bol ako Franciscus, sám sa podpisoval menom Franz, pretože slovenčina vtedy nebola uznaným jazykom. Žili v dnešnom Burgenlande v časti, ktorá bola pôvodne slovenská.[5]. Napriek neznalosti maďarčiny sa však Liszt napr. vo svojom liste barónovi Antalovi Auguszovi zo dňa 7. mája 1873 hlásil k Uhrom/Maďarom: "Napriek mojej poľutovaniahodnej neznalosti maďarského jazyka, mi bude snáď dovolené byť Uhrom/Maďarom v srdci aj v mysli od narodenia až po hrob" ("I may surely be allowed, in spite of my lamentable ignorance of the Hungarian language, to remain from my birth to the grave Magyar in heart and mind.) [6].
 

takže po Štefánikovi

máme dalšieho Slováka v názve letiska!
To nemajú ani, francúzi, či angláni :)
 

 

a preco by mali mat francuzi v nazve letiska Slovaka? :) alebo sa ma CDG premenovat na Ludovit Stur International Airport?
 

 

...zleteli ORLY z Tatry... aj parížske letisko je pomenované podľa štúrovcov ...:))))
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

katmydlar

Maďari prijímajú za svojho každého kto sa k nim hlásil (a neraz aj nehlásil), keďže značná časť "ich" osobností má nemaďarský pôvod.
 

katmydlar

Veď stačí len taký vodca revolúcie z roku 1848 Lajos Kossuth, ktorý bol po otcovi Slovák a po matke Nemec alebo ich najväčší básnik Sándor Petofi (pôvodným menom Alexander Petrovič), ktorý bol po oboch rodičoch pôvodom Slovák.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Nie ty Edison, chceli byť tzv. "páni". Ako Slovákom by im "páni" robili dusno, takto mohli robiť dusno oni iným.
 

jasne

Odpoved je uplne jasna. Zili v dobe ked prihlasenie sa za Madara prinasalo velke vyhody. Ten, kto sa vtedy hlasil za slovaka tak bol spolocensky neprijatelny. Takze kvoli lahsiemu zivotu sa prihlasili za madarov aj ked madarmi neboli. Oodla mna to, ze sa naucis niekoho jazy,k nestaci na zmenu identity. Slovaci maju pre takychto odrodilcov pomenovanie Madaron, t.j. slovak, ktory sa vyhlasil za madara.
 

 

Petrovic nebol slovak ale juhos, ked uz sem nieco pises over si fakty.
 

netrep

Pôvodom Petőfiho sa podrobne zaoberal József Kiss (1923 - 1992) v knihe Petőfi adattár (1992). Podľa nej výsledky štúdií Lajosa Jakusa dokladajú slovenský pôvod vetiev oboch rodičov do roku 1685. Posledné známe miesto predkov otca sú Vaďovce v Nitrianskej stolici. Predkovia matky boli z Necpál v Turci.
 

eutyphrodilema

Tesne si ma predbehol.
 

wiki

His father, István (Stefan) Petrovics, was a village butcher, innkeeper, and a Serb.
Po rodičích byl slovanského původu, křtěný jako Aleksandar Petrović (otec byl [Srb]],
 

1 2 3 4 5 6 > >>

Najčítanejšie na SME