Sobota, 6. jún, 2020 | Meniny má NorbertKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Krajcer otvára financovanie cirkví (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

nefantaziruj :)
plavidlo
a to ako dokazala, ked tu tisic rokov bola pod nabozenskym vplyvom a ideologiou?
plavidlo
hej? Spanielsko ked objavilo Ameriku a vybudovalo prvu globalnu risu, jednu z najvacsich v dejinach, bolo akeho vyznania? Ked portugalci obopavali sfriku a pristali v Indii boli akeho vyznania. Renesancia bola v pprotestantskych krajinach? Ci v katolickych, a bola tvorena a financovana katolikmi. Kde ty vidis nejakeho ateistu?
plavidlo
<< < ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... > >>

 

ked Spanielsko vyvrazdovalo povodnych obyvatelov a kradli jej zlato
 

 

to je komicke, tak najprv sa bavime o pokroku, ked dokazem, ze katolici priniesli v technologiach pokrok, tak to otocis zase na moralku a zneuzitie pokroku, namiesto uznania si chyby.
 

 

protestantmi - napriklad Lutherom, Calvinom
 

 

hej, zase trefy, ako s tymi krajinami, kde ani nevieme, ktora je katolicka a ktora protestantska, ale hlavne ze mame nazor :)
 

 

akoze udrzat si moc vyvrazdovanim a prenasledovanim je zivotny styl
 

Ma pravdu

Napr. RKC je jednym z najvacsich vlastnikov nehnutelnosti na Slovensku. A tym nemyslim len kostoly, ale majetky, ktorych prenajmom ziskava slusne peniazky. Ale to jej nestaci a natahuje ruky do statnej kasy.
 
Hodnoť

to som zvedavy,

aky postoj zaujme narodny socialista SUDr.Robert Fico the Thief himself, kedze je s RKC zjavne velky kamarat
 

 

nemyslím si že je nejaký extra kamarát, ale spočítal si že boj s cirkvou by sice potešil pár percent hardcore anticirkevníkov ale pokazil by mu to u podstate väčšej časti populácie...
 

no,

to je sice pekne co pises, ale podstatne je, ze ani cirkev nie je jednoliata a prirodzene antidemokrat-bolsevik je vacsi kamarat s estebakom sokolom ako s progresivnym kridlom
 

 

Čo Fico ale KDHáci budu 3 m skakať!
 
Hodnoť

 

nakoniec to dopadne tak, ze stat bude platit nielen cirkev, ale aj starostlivost o jej majetky :(
a tie reci o tom, ze to neni tema pre politikov, ale pre odbornikov, hahaha
ako mozete o tom, ci ma cirkev dostavat peniaze od statu, debatovat s cirkvami????
 

súhlas

18 cirkví sa má dohodnúť na riešení.. ako sa asi dohodnú. Nuž, ostáva nám upozorniť na náš názor aktívnejšou formou.
 
Hodnoť

 

"Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský však povedal, že podobný model cirkevnej dane, aký je v Rakúsku či Nemecku je pre katolícku cirkev na Slovensku nevhodný."

Pan arcibiskup a aky by bol vhodnejši ? Pevna sadzba za každeho občana SR bez ohľadu na jeho naboženske presvedčenie ? To je ale strachu z nemeckeho alebo rakuskeho modelu :-). To je ale strachu z toho že sa rano pprebudite a asistent Vam oznami že na slovensku sa k Vašej crikvi už nehlasi 70 % obyvateľstva ale len povedzme 20-30 %
 

mna osobne

by toto tiez zaujimalo....ze teda ked sa hned vyjadri co je nevhodne mohol by sa vyjadrit aj k tomu aky model povazuje za vhodny alebo primerany....
******
ako poznam SME tak moze byt, ze to povedal ale SME si vybrali to co im vyhovovalo....nechajme sa prekvapit.
 

Máš pravdu,

koko občanov sa prihlási k tej-ktorej cirkvi, toľko cirkev bude brať od štátu peniaze, takže ja sa v sčítaní ľudu neprihlásim k žiadnej, a veriaci môžem byť aj bez farárov. Som tiež za odluku štátu, pretože cirkev je tak bohatá s nesmirnými majetkami, že by sa mala uživiť sama. Bolo by viacej na sociálne príspevky detičkam a dôchodcom, mladým rodinám, zdravotníctvo atď. Netreba ich financovať, vidíte ako im veria v Rakúsku, koľko tisíc rakušanov vystúpilo z cirkvi.
 

napríklad ako majú v USA

Spojené štáty americké
Prvý dodatok Ústavy Spojených štátov jasne hovorí, že „Kongres nesmie vydávať zákony zavádzajúce nejaké náboženstvo alebo zákony, ktoré by zakazovali slobodné vyznávanie nejakého náboženstva…“. To bráni nielen tomu, aby sa vytvorilo akékoľvek oficiálne náboženstvo, no federálnej vláde aj vládam jednotlivých štátov zároveň zakazuje, aby akýmkoľvek spôsobom uprednostňovali niektorú z existujúcich cirkví.
Federálna listina práv bola rozšírená na štáty a miestne samosprávne orgány až sporom Chicago, Burlington a Quincy Railroad vs. Chicago (z roku 1897), do tej doby existovala možnosť ustanoviť štátne náboženstvo. Žiadna vláda preto nie je oprávnená prijať zákon, ktorý by uprednostňoval jedno náboženstvo na úkor druhého, alebo ktorý by diskriminoval niektoré náboženstvo. Vláda tiež nemôže žiadnu osobu nútiť, aby vstúpila alebo vystúpila z niektorej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti.
Zakázané sú aj daňové zákony, ktoré by podporovali akékoľvek náboženstvo, cirkevné aktivity alebo účasť štátnych orgánov na záležitostiach cirkevných organizácií. Táto deklarácia vychádza z The Virginia Act for Establishing Religious Freedom (z roku 1786), ktorú napísal Thomas Jefferson. V nej obhajuje slobodu vierovyznania, pretože „Všemohúci Boh stvoril myseľ slobodnú; pretože všetky pokusy ovplyvniť ju svetskými trestami či bremenami, či hatením občianskych práv, vedú len k vzniku pokrytectva a zloby...“
Cirkvi v USA sú oslobodené od daní (podľa § 501c daňového zákonníka titulu 26 Zákonníka USA) a tiež dary, ktoré dostávajú sú oslobodené od daní, viaceré spory ohľadom námietky, že tým sa nepriamo podporujú náboženské skupiny štátom boli Najvyšším súdom zamietnuté. Federálny finančný úrad podmieňuje udelenie dotácií a daňové oslobodenie cirkevným školám zákazom diskriminácie z rasových dôvodov (odvoláva sa na verejný záujem).
Náboženská organizácia však musí plniť 14 kritérií, ktoré používa Federálny úrad, aby mohla byť oslobodená od platenia daní, patrí sem napríklad nutnosť formálneho kódexu náuky, určitá náboženská história, existencia vlastnej literatúry či stále miesto pre bohoslužbu. Každé náboženské združenie teda nie je automaticky oslobodené od daní (boli určité pokusy napríklad o ustanovenie kultu požívateľov LSD, ktoré však skončili nezdarom).
Udelenie hromadného oslobodenia od daní sa vzťahuje iba na federálnu daň z príjmu a asignácia sa vzťahuje na federálnu daň z príjmu, daň z daru a dedičskú daň. Výška odpočtu nemôže prevyšovať 50% (federálne dane sú však relatívne nízke). V paragrafe 501(c)(3) je tiež ukotvený zákaz politickej činnosti v podobe podpory nejakého kandidáta alebo opozícii proti nemu.
 

 

Ak už teraz jedna strana /cirkev/ nepovažuje za vhodný nemecký a rakúsky model, tento tebou uvedený americký model už neprichádza do úvahy vôbec.
Napríklad tá posledná veta:
"V paragrafe 501(c)(3) je tiež ukotvený zákaz politickej činnosti v podobe podpory nejakého kandidáta alebo opozícii proti nemu."
Už ma napadá len jedno , či je vôbec na svete model, ktorý by predstaviteľom cirkví /hlavne tým najsilnejším z RKC/ vôbec vyhovoval.
 

ešte dodám"

...Nemecko - Euroinfo
Na rozdiel od iných krajín, v Nemecku je aj cirkevná daň vyberaná štátom.
Zvyčajne je to 8 až 9% celkovej výšky splatnej dane. ...
...Je pravda, že vôbec nemusí uvádzať či je alebo nieje veriaci, ale cirkevná daň
sa odvíja od príjmu a daní t.j. ak už uviedol, že je katolík ...
...Cirkevná daň. považuje sa za osobitný druh povinnej platby FO ( veriacich ) s tým, že ju vymáha štát, ...
...25. máj 2005 ... Príjmy z cirkevnej dane v Nemecku poklesli za minulý rok v priemere o 8%, čo je
zhruba o 300 miliónov EUR menej. ...
...Slovák alebo Čech, ktorý pracuje v Nemecku a hlási sa ku katolíckej viere, platí cirkevnú daň vo výške 400-900 eur ročne, ...
...Koncom roku 2010 bol počet členov cirkvi v Rakúsku 5,45 milióna, zatiaľ čo na konci roku 2009 to bolo 5,53 milióna. Údaje v utorok zverejnila rakúska katolícka tlačová agentúra Kathpress. V minulom roku vystúpilo z cirkvi 87 393 Rakúšanov, čo je o 64 percent viac ako v roku 2009, a zároveň je to najvyššie číslo od roku 1945."
..."Na Slovensku pôsobí približne 3 500 duchovných, ktorých platí štát. Pri poslednom sčítaní ľudu v roku 2001 sa k cirkvám prihlásilo až 84 percent obyvateľov - 4,5 milióna veriacich.
... Skúsenosti zo zahraničia však ukázali, že ak náboženské obce neplatí štát, ale priamo veriaci, ich počet klesá.
... V Španielsku sa napríklad k rímskokatolíckej cirkvi hlási vyše 80 percent obyvateľov, ale iba štvrtina z nich na ňu poukazuje 0,7 percenta odvedenej dane. Platiacich veriacich ubúda aj v Rakúsku a Nemecku."
 

pestrec.

Netreba kopírovať žiadny systém.
Veď u nás existuje možnosť neodviesť 2 % daní štátu, ale združeniu, nadácii.....
Tak teda, kto sa prihlási, rozhodol sa natrvalo odvádzať svoje 2 % na vybranú cirkev.
Štátny účet by sa rozčlenil na podúčty, automaticky by sa daň poslala na jeden konkrétny.
 

scorpione

O tých modeloch začal arcibiskup Zvolenský, nie ja. To bola len akcia - reakcia.
To si vážne myslíš, že z tých 2% ročne by napr. RKC na Slovensku vyžila?
Zabudni, tí sú naučení na iný blahobyt.
 

<< < ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... > >>

Najčítanejšie na SME