Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

ZMOS je za vypustenie niekoľkých ustanovení nariadenia vlády k infozákonu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

zverejnovat uplne vsetko.. aj nakup spendlikov pre nastenku
 

prečo by nemali všetko zverejniť?

aby sa dalo vidieť, že trom zúčastneným "na preskáčku" dohadzujú kšefty? alebo že ten istý hajzeľpapier dodávajú počas roka za rôzne ceny, ... bol som pri tom, ako sa uzatvárala zmluva - ak bude objem (ročnej) dodávky nad x, bude celková (z ročného objemu) zľava x/10. čitateľné.nákupca vie po troch rokoch odhadnúť ročné spotreby celkom presne a tým dosiahne patričné zľavy. a spokojne to vyvesí na web.
 

 

keď si taký zapálený, nič ti nebráni prihlásiť sa ako dobrovoľník na pár mestských a obecných úradov a pomôcť im zverejňovať... Zverejňovať áno, ale hádzať každú maličkosť na net, je kontraproduktívne a nákladné. Neviem, či je to pravda, nepátral som, ale niekto spomínal, že škola (školská jedáleň) zverejňuje nákup potravín každý deň...
 

čo je na tom

kontraproduktívne? to, že sa každý môže pozrieť - ako som napísal - o poslancoch, obecných zamestnancoch si ľudia myslia nepekné veci. a skrývaním sa za "náročnosť" iba potvrdzujú záporné videnie.
kde je napísané, že musia denno denne? veď je rámcová zmluva na bežný rok, objednávka na mesiac, týždeň. to, že "faktúru za návštevu bordelu rozpíšte na malinovku a chlebíčky" stále platí. netvrď, že objednávajú a fakturujú denne. to je hlúposť.
 

 

akú rámcovú zmluvu má už spomínaná školská jedáleň a s kým? to že ty si nevieš niečo predstaviť, neznamená, že to tak nefunguje...
 

no

veď musela robiť súťaž. a kto robí súťaž každý deň? škola má určitý počet žiakov, týždeň sa dá spriemerovať, takže objednávka je na mlieko, chlieb, rohlíky dodávané denne a rovnako na mäso, zeleninu, zemiaky zasa dodávky týždenné. alebo mi chceš tvrdiť že napríklad do obchodu predavači robia denne zvláštnu objednávku na každú položku?
 

 

nemusela robiť súťaž, pozrie, kde je najlacnejšie a tam sa ide kúpiť... nemusí mať stálych dodávateľov
 

MUSÍ

minimálne si zistiť ceny v štyroch ... viem ako sa musí. veď to píšem stále dookola. jedáleň je "veľký" odoberateľ a má iné ceny ako jednotlivec. a ... ale to asi nechápete. aj na kúpu benzínu "doma" treba prehľad akém sú v okolí ceny.
 

 

riaditeľ školy sa rozhodne kúpiť prváčikom v prvý deň školy Tatranky, tak vyhlási súťaž na dodanie 20 ks Tatraniek... nezdá sa ti to pritiahnuté za vlasy?
 

 

Hurá, poďme hromžiť a nadávať. Veď je to jednoduchšie ako sa zamyslieť. Prípadne sa vyhovárať že to zavádza zbytočnú byrokraciu a robotu navyše.
Hmm. Takže im to zavádza viac roboty. Hmm. A ešte k tomu to musia robiť na počítačoch (viem, že veľa ľudí, ktorí pracujú s počítačmi nie sú počítačoví géniovia, skôr analfabeti - pozrite si koľko zverejnených dokumentov je "formátovaných" medzerami a entermi).
Hmm. Tie počítače sú ale svinstvo. Veď keby ich nebolo, nebol by ani internet a nemuseli by sa teda zverejňovať žiadne zmluvy, objednávky ani faktúry na internete. Ale na druhej strane by ich museli všetko evidovať na papieri a potom z toho ešte aj počítať dane, ... ručne. Teraz to za nich všetko spočíta nejaký ekonomický softvér. Takže možno tie počítače im aj trochu pomáhajú. Hmm. Ale aj tak sú zlé, lebo kvôli nim musia zverejňovať.
Ale čo keby sme sa zamysleli? Veď aj tak už vlastne (takmer) všetky faktúry a objednávky (a často aj zmluvy) evidujú na počítačoch. Čo keby sme použili túto evidenciu na zverejňovanie? Hmm. To by nemusel byť až taký zlý nápad, však. Že treba niečo vyčistiť od osobných informácií? Áno, ale koľko zmlúv a hlavne faktúr a objednávok sa týka fyzických osôb - nepodnikateľov? Mizivé percento? Tak to zase nebude až tak veľa roboty navyše, však. Ooops. Že to treba naprogramovať a to niečo stojí? Neplatia náhodou mestá a obce nejaké udržiavacie poplatky v rámci ktorých by to mohli dodávateľia SW implementovať? A ak to nebudú chcieť urobiť v rámci týchto platieb, nebude v konečnom dôsledku lacnejšie si to zaplatiť raz ako to niekoľko rokov zverejňovať ručne?
 

 

prepáč, ale tvoj príspevok nemá ani hlavu, ani pätu... od diskusie od akej sumy je zverejňovanie efektívne, si sa dostal k ekonomickému software a spomínaš nejaké ručné zverejňovanie...
 

všetko, od jednej desať tisíciny eura.

(štvrtá číslica od desatinnej čiarky vpravo!) žiadna výnimka, pretože inak by to nemalo cenu.
 

 

aj kúpa spiniek a špendlíkov za 3 eurá :))
 

 

Prepáč, ale asi si si neprečítal (svoj vlastný) príspevok na ktorý som reagoval. Alebo si možno len zabudol čo si písal pred chvíľou.
Píšeš v ňom, že ak je iný človek (s iným názorom ako máš Ty) taký zapálený, že má prísť pomôcť zverejňovať. Som sa Ti snažil vysvetliť, že to s tým zverejňovaním nemusí byť až také náročné, keď človek použije hlavu. Okrem toho z Tvojho príspevku srší, že si si zákon neprečítal, pretože inak by si vedel že ak aj školská jedáleň objednáva a nakupuje denno-denne tovar (potraviny), tak nemá povinnosť okamžite zverejniť všetky objednávky a faktúry. Zákon jasne stanovuje lehoty.
Keby sme tak všetci, ktorí chceme diskutovať vedeli o čom sa diskutuje a nešírili bludy zo zdroja JPP (Jedna Pani Povedala, ak by si nevedel čo to môže znamenať).
 

 

ty prezentuješ názor, ako by to malo fungovať, ale v praxi to tak nefunguje... "že to s tým zverejňovaním nemusí byť až také náročné..." - tvoj názor zakladajúci sa na hypotéze, môj názor zakladajúci sa reálnej skúsenosti... ide o podstatu zverejňovať každú hlúposť, akciový MT za 0,03 eura
 

 

Keď budeme len nadávať, ako to nefunguje (resp. lamentovať ako to reálne funguje), tak sa nikam nedostaneme. Raz je tu zákon, ktorý ukladá povinnosť, tak ho treba dodržiavať. A aby to nebolo "administratívne náročné" je treba sa posunúť k tomu, ako by to mohlo/malo fungovať.
A ak akciový MT za 0,03 € zakladá obci s rozpočtom pár tisíc € ročne platiť mesačne poplatok 150 € za poskytnuté služby po dobu 2 rokov, tak je zaujímave vedieť že nejaký "chytrák" si kúpil akciový mobil za "0,03 €". Takže: ÁNO, je treba zverejňovať aj každú hlúposť.
A môj názor sa nezakladá len na hypotéze. Skús sa spýtať samospráv, ktoré začali zverejňovať ešte predtým ako im túto povinnosť zaviedol zákon - zistíš, že niektoré to robia "ručne" (teda nejaký "webmaster" vešia na web dokumenty) ale veľká časť z nich to má riešené automatizovane.
A tiež sa môžeš pozrieť na ponuky firiem (žiadnu konkrétnu nebudem uvádzať), ktoré poskytujú systémy/portály na zverejňovanie, mnohé z nich majú aj nejaký spôsob na prepojenie na existujúce evidencie (napr. účtovníctvo).
Môj názor je taký, že sú dve skupiny ľudí, ktorým zverejňovanie "hlúpostí" vadí:
- tí, ktorí to majú administratívne zabezpečiť a nevedia ako,
- tí, ktorí sa snažia niečo skryť.
Tým prvým sa dá poradiť, na tých druhých je tu zákonná povinnosť.
 

 

Môj názor je taký, že sú dve skupiny ľudí, ktorým zverejňovanie "hlúpostí" nevadí:
- tí, ktorí sa snažia zarobiť na predaji software, resp. službách povinným subjektom
- tí, ktorí sú nezamestnaní a tešia sa, že ich nebodaj zamestnajú povinné subjekty kvôli zvýšenej agende
 

pred možno dvanástimi rokmi

v rámci prístupu k informáciám prišla na úrad žiadosť o sprístupnenie - s kým ... má finančný styk. požiadal som kolegu "od počítačov", ten mi z databázy vytiahol všetkých, ja som vymazal jednotlivcov, ktorým sa posielali dávky a o hodinu bol súbor s viac ako tisíc položkami pripravený na odoslanie. stačilo vybrať a vymazať položky s rodným číslom.
všetko je, iba si treba rozmyslieť čo chcem a jeden krát to urobiť. potom už iba opakovať.
 

 

Presne o tom som písal. Keď to má človek v raz niekde evidované, tak prečo to rovno nezautomatizovať (a prečo by človek robil niečo pravidelne, keď to môže zaňho urobiť počítač, veď od toho hádam sú, aby nám prácu zjednodušili) a nesprístupniť všetkým ešte predtým, ako o to požiadajú.
 


Najčítanejšie na SME