Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

SaS vyriešila Radičovej výhrady k novele platov starostov a primátorov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

A ešte treba vedieť!

Že niektorí ministerskí hovorcovia majú väčší plat ako primátor Košíc Raši. Tí ministri si dobre platia svojich udvaribolondov.
 

je sranda

ze s navrhom prichadza SASka - ktora ma najmenej starostov :)

uvidime aki ochotni budu ich koalicni partneri ktori su natom v poctoch starostov ovela lepsie ... moj tip je ze sa najde nejaky zasasny moralny problem ktory im neumozni to schvalit...
 

A ešte treba vedieť!

Že SaS sú druhí najmúdrejší v parlamente, hneď po OKS.
 
Hodnoť

 

Niekto tu chce vrátiť späť Národné výbory. Predseda MNV sedel na stoličke - bral fiks. plat, a čakal čo mu nariadi predseda ONV alebo predseda okresného výboru strany. Tie tiež sedeli na stoličkách a čakali čo im povie Krajsky predseda a td.. Naš vzor je Kuba ?
 

čo ti stupili na otlak?

stačí si pozrieť odmeny napr. celler v TN a čo po nom zostalo - jama a diera
http://spravy.pravda.sk/odchad...
 
Hodnoť

 

Uz to trci ako sedliakovi slama z ciziem.
Kvoli "nevhodnym" vysledkom komunalnych a regionalnych volieb sa vlada viacerymi zakonmi snazi podriadit samospravu statnej sprave.Na miesto toho,aby ju racionalizovala napr. radikalnou redukciou poctu samostatnych samospravnych jednotiek.
Naco nam je skoro 3 000 obci a miest? (Pat milionove Dansko ich ma necelych 300 )
Bieda a problemy samospravy na Slovensku rozhodne nespocivaju v platoch primatorov a starostov.
 

presne

niekomu nevonia ze SMER podchytil samospravu
 

 

Neprihliadajúc na politickú príslušnosť, bolo by ozaj rozumnejšie sa venovať reforme samospráv ako takej.
Prekopať to celé od základu a určiť pravidlá pre jej fungovanie. Ale pravidla na dekády dopredu a nie každé zasadnutie Národnej rady tŕpnuť čo za zmena od zas vylezie.
 
Hodnoť

V tých platoch...

...treba jasné pravidlá.
Nie je možné,aby starosta mestskej časti mal viac ako primátor.
Nie je možné,aby primátor mesta mal viac ako premier SR.
 

re: okcif

Verú, sú takí, ktorí majú viac. A nemusí to byť ani primátor, stačí aj starostka /za SDKÚ/ v Bratislave:
Staré Mesto, Bratislava
Zástupcami starostky sa stali Peter Osuský a Ján Krta, obaja z koalície SDKÚ-DS, SaS, KDH, OKS.
Okrem týchto dvoch členov zvolili do miestnej rady Barboru Oráčovú z rovnakej koalície, Kamila Procházku (nezávislý) a Martina Borguľu (Smer-SD, Most-Híd, SZS).
Nasledovalo schválenie zloženia ôsmich komisií zastupiteľstva a mesačného platu starostky.
Ten bol podľa zákona navrhnutý do maximálnej výšky 4 780 eur. Zaň hlasovalo 12 zo 17 poslancov.
Tatiana Rosová zároveň poberá plat ako poslankyňa NRSR, čo je 3 415 eur."
 

Však návrh...

...nového poriadku bude pre všetkých. Nie ? S koho mala vyberať s tých čo ostali vo voľbách pod čiarou? Načo ste ich volili !
 

Bez ohľadu

na to, za ktorú politickú stranu "kope". mala by byť ešte starostkou V Čečejovciach a Rajeckých Tepliciach.

Kde boli osnovatelia zákonov a kde je sebareflekcia niektorých volených funkcionárov??? U nás nikdy nikto nič neprekročí - žiaľ ani vlastný tieň...
 

 

Starosta mestkej casti Kosice - Stare mesto pobera plat vyssi ako premierka. To je podla mna uz fakt chore. Pritom roboty je v starom meste habadej, no vraj nie su peniaze..
 
Hodnoť

Je úplne smiešne,

keď starosta malej dediny, ktorý má zodpovednosť voči 1000 obyvateľom má plat ako starosta mesta, ktorý sa zodpovedá 50 tis ľuďom. Ich plat by mal mať jednoznačne 2 zložky, malú ktorá je u všetkých rovnaká, a 2. odvodenú od počtu obyvateľov, alebo skor odvodenú od objemu vybraných daní na spravovanom území.
 

 

Starosta s 50000 ob. má na každú agendu svoj odbor s vedúcim odboru a xy úradníkmi. Za danú agendu zodpovedajú oni. Naopak na tej malej dedine je starosta a 1 pracovníčka. Starosta tam zodpovedá za celu agendu a musí mať prehľad takmer v celej legislatíve. Pokiaľ pracovníčka sa hodí na PN alebo OČR je na úrade na všetko sám. Vtedy Keď som si porovnával efektívnosť prostriedkov na samosprávu v prepočte na jedného obyvateľa KE bolo na tom horšie ako malé dediny aj s tým "neskutočným" platom svojich starostov.
Jasne, treba poriadne znížiť plat a šikovnejší sa nám na to vyjehaju. To len bude chaos keď budú na postoch starostov dlhoročný "zamestnanci" úradu práce - lebo pre nich to bude lukratívny džob. Už teraz je dosť príkladov. Ideme učiť zvolených debilov čítať a písať a to za obecné peniaze.
Skôr ako platové podmienky je treba riešiť túto stránku veci. Dať podmienku kandidátky na starostu - min. jedno volebné ako poslanec OZ a absolvovanie niekoľkých školení orientovaných výlučne na samosprávu. Ľudia nemajú šajnu do čoho idú.
 

 

Máš pravda. Ja nej som ani starosta ani primátor/ mam medzi nimi veľa známych až kamarátov/. Ja som odmietol kandidovať a to preto že mam cca 750-€ to znamená že mam cca 5€ na hod. Starosta alebo primátor s platom 2500€ ma na hodinu cca 6€./vzhľadom k pracovnej dobe/. Takže tie nervy mne za to nestoja.
 

u niektorych

su to nervy a u niektorych vitazoslavny pocit z "ovladania" dediny ci mesta podla vlastnych "neomylnych" predstav. To si cenia viac
 
Hodnoť

Asi na Slovensku

bude nemožné zrušiť takú nehoráznosť ako upraviť platy poslancov NR, europoslancov, starostov a primátorov. Keď pracujem v súkromnej firme, mám plat podľa zodpovednosti, náročnosti a rozsahu riadenia. Základ. A navyšovanie od výsledkov, čo je jednoznačne tvorba zisku či už znižovaním miery nákladov alebo zvyšovaním výkonov. Čo tak stanoviť plat základný ( dedina, mesto, okres, kraj .. ) a potom prídavok podľa výsledkov v oblasti nákladov, tvorby zdrojov, rozvoja obce, mesta,... Viem, že je to ťažké, spravodlivosť nebude nikdy, ale je súčasný stav spravodlivý? Tí dôchodcovia, ktorí pracovali celé roky na vysokej úrovni, majú vyšší dôchodok. Ale chceme im valorizovať fixne, žobráckym prídavkom, aby ich tí, ktorí sa možno tak neunúvali, užívali si výhody socializmu, mohli dobehnúť ( minister p. Mihál ). Čo to je? Teória rovnakých žalúdkov, komunistická teória. Prečo sa neuplatňuje u poslancov NR SR, europoslancov, ...? Platí staré komunistické - kto nekradne, okráda svoju rodinu. Česť práci súdruhovia! Len tak ďalej!
 
Hodnoť

 

Je treba stanoviť pravidla odmeňovania.Nie je možné aby človek ktorý nevie dobré čítať,nieto riadiť
obec mal 2500€. Obec nemá z čoho uhradiť verejné osvetlenie a starosta ma 50% odmeny.
Nie je doriešené platenie zberačov funkcií.Primátor,VUC,NRSR/Keby bola funkcia,tak aj predseda
zväzu žien/.Schopní občania nech druhú funkciu robia za 50% plat bez odmien.
 
Hodnoť

 

Nebolo by zle prijat pravidlo,ktore by zamedzilo takemu chrapunstvu,ako je stav,ked podpredseda vlady pobera ako chudobny byvaly najneschopnejsi eurokomisar z Bruselu mesacnu podporu 11 000 €,aby po skonceni svojej narocnej misie netrpel a mohol si najst nejaku pracu.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME