Piatok, 3. júl, 2020 | Meniny má MiloslavKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Z obce Hejce je smutná atrakcia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

všetrovatelia
... zatajujú určité skutočnosti. Každý pilot obzvlášť letecký musí rutinne ovládať určité pristávacie procedúry aj keby mal byť ožratý na mol :-) Pokiaľ lietadlo nemá automatické navigačné zariadenia je pre neho smrteľne dôležitá výška lietadla nad terénom. Táto výška lietadla sa získava na základe údajov atmosferického tlaku z letiska kde sa ide pristávať !!!!!!!!!!!!! Je zrejmé že tu prišlo k vážnej chybe zo strany letiska a piloti dostali neprávny údaj a tým pádom mali aj zlú výšku nad terénom pri pristávaní !!! Páni vyšetrovatelia, kedy už konečne budete dávať hodnoverné informácie?
Lubo Krupa
Prepáč, "Ľubo", ale nemôžem súhlasiť. Práve preto, ale predovšetkým z iných dôvodov, je v lietadle rádiovýškomer. Pri prílete z iného letiska nikdy nemám istotu, či som dostal správny údaj resp. či som ho správne porozumel (ale na druhej strane pokiaľ pilot obdrží údaj o tlaku vzduchu - a nielen to, tak to musí do rádia zopakovať, takže mýlka by nemala byť)resp. či som sa nezmýlil pri nastavovaní. Ale neviem si predstaviť, žeby som ako pilot pri pristávaní V NOCI (!!!!!) nemal zapnutýrádiovýškomer a nemal na ňom nastavených povedzme 100m. To absolútne vylučujem, žeby som toto neurobil a obzvlášť v dopravnom lietadle so 40 ľuďmi, za ktorých nesiem zodpovednosť. Som ochotný staviť čokoľvek, že pokiaľ by mali piloti nastavených na rádiovýškomeri tých povedzme 100 m (alebo výšku, ktorá podľa typu lietadla umožní bezpečne prejsť z klesavého letu do horizontálneho letu) , tak po sklesaní na túto výšku majú piloti okamžite svetelnú aj zvukovú signalizáciu nebezpečnej výšky a klesanie by prerušili.
lanoes
<< < 1 2 3 4 5 > >>

 

Viem, o čom píšem. Skús sa, "Ľubo", pozrieť na mapu, kde došlo k tej tragickej udalosti. Opakujem, v ten večer bola jasná noc a vynikajúca dohľadnosť. Vľavo od kopcov, vpravo od kopcov, vpredu vľavo aj vpravo, svieti nekonečné množstvo svetelných bodov. Dedinky, dediny, mestečká, mestá (niekde vpravo Satoraljaujhely, vpravo vpredu z tých väčších napr. Trebišov, vľavo Encs, vľavo vpredu veľké US Steel a potom obrovské - voči ostatným objektom, Košice). Ale priamo pred nosom lietadla a pod lietadlom hlboká čierna tma, lebo kopce. To by mňa nabádalo k maximálnej ostražitosti, ja by som určite bol v strehu, kontroloval výškomer a rádiovýškomer a pod. V andulke sa to evidentne nedialo. Takže môj názor, že asi pilotov rozptyľovalo niečo iné alebo niekto iný - osoby v kabíne, je dosť pravdepodobný. Ja aj teraz, keď lietam ako cestujúci v dopravnom lietadle a prebieha priblíženie na pristátie a je v mrakoch a vidím cez okienko, že lietadlo má vysunutý podvozok aj klapky a stále sme v mrakoch, tak mám veľmi, veľmi čudný pocit a som v maximálnom strehu. Ja v tomto podcenení prevýšenia terénu pod andulkou a nevenovaniu sa výške vidím hlavnú a zásadnú vinu posádky andulky. Bohužiaľ.
 

 

Okolnosti aj technické informácie sú tabu. A zvaľovať chybu na pilotov je trochu divná politika. Pristátie a štart je jedna z najdôležitejších operácii, kde si aj ten najväčší ignorat musí sadnúť za knipel a po pamäti začať vykonávať rutinné akcie ....
 

"divná politika"

Obávam sa, že "chyba pilotov" zrovna v tomto prípade nie je "divná politika", ale smutný fakt!
 

 

Zvaľovať vinu na vežu nie je divná politika?
 

Ako poznam lampasakov,

a poznam ich more,byv.velitelov brigad,zakladni atd.Povedal by som,ze sa vsetci unisono ozrali-jeden z "bojovnikov"zaspal na WC-a prezil/.Ked sa blizili ku Ke,vsetci sa nahrnuli dopredu-a to je pre tento typ lietadla vzdy nezvladnutelne.Nasledoval nos ku zemy a pad.
 

hned,par minut po tragedii,

sa odvysielala z media sprava,co sa stalo a pricinou malo byt privelke mnozstvo alkoholu...Ale kto pilotoval /ak to tak ozaj bolo-co je aj mozne/ a zapricinil celu tragediu,ten dostal este aj velke "odskodne".Spolocnost sa vracala zo sluzobnej cesty,nic viac,nespasovali obranu a ochranu nasej republiky.Z inych zdrojov mali ine veci slusne osetrene,stat uz nemal do toho co zasahovat.Kolko zivotov vyhasne na pracoviskach a stat to nezaujima-aj tam zostavaju vdovy a siroty.Niekto rovny,niekto este rovnejsi.Ale toto uz sa prehana.
 

každý pilot, obzvlášť letecký...

No, väčšinou pristávacie procedúry musia ovládať tí leteckí, to je fakt.
Ale tak isto je fakt, že barometrický výškomer ti neukazuje skutočnú výšku nad terénom, ale výšku nad letiskom, ktorého tlak máš nastavený. Skutočnú výšku nad terénom ukazuje rádiovýškomer, ktorý bol vraj vypnutý.
 

...

"Každý pilot obzvlášť letecký... "
 
Hodnoť

Obyvateľov Hejcí mám nesmierne rád,

sú to ľudia pohostinní, priateľskí s veľkým srdcom a so širokou náručou. Môžem si to dovoliť tvrdiť preto, že túto obec som navšívil od spomínanej tragédie najmenej 15 krát. Samotný pán starosta Rohály je človek, ktorý urobí všetko, len aby ste sa v jeho obci cítili dobre. Jedna moja spomienka...V lete roku 2007 som tam bol aj s manželkou. Pán starosta len čo zistil, že sme zo Slovenska, hneď sa ponúkol, že nás terénnym autom vyvezie na kopec Borsó. Aj tak urobil. Dokonca sa nám venoval celý deň. Povozil nás po severovýchodnom Maďarsku, poukazoval nám pamiatky maďarskej Tokajskej oblasti, vrátane 500-ročnej vínnej pivnice s ochutnávkou tokajských vín, pozval nás na obed i k sebe domov. A to len z úcty k hosťom zo Slovenska. Podotýkam, že ani ja a ani moja manželka nevieme po maďarsky a aj napriek tomu sme si celý deň skvele rozumeli. A s podobnou reakciou Hejčanov som sa stretol vždy aj pri ďalších návštevách tejto obce. Zaujímavosťou tejto obce, čo ma prekvapilo, je to, že jedna jej časť sa nazýva Čechy, je to vlastne historický odkaz na českých husitov, ktorí obec v dávnej minulosti taktiež osidľovali. V obci sú zachované aj niektoré husitské domy, ktoré majú svoju osobitú architektúru. Skrátka, Hejčania i ľudia v okolí so Slovákmi nemali, nemajú a akiste ani nebudú mať problémy.
Možno Vás prekvapí, že neďaleko nášho memoriálu vojakov, ktorí zahynuli pri tej nešťastne tragédii je aj maďarský pamätník k Trianonu (blízko miestneho kostola). Ten však nedominuje, skôr je v ústraní. Tejto časti obce jednoznačne dominuje pamätník našich vojakov.
Venujme dnes všetkým obetiam tejto veľkej tragédie tichú spomienku a motlidbu! Ďakujem!
P.S. nie som príbuzný žiadnej z obetí tragédie a ani príslušník Ozbrojených síl SR...
 

russtier

Radost citat tvoj prispevok
 

 

Pridávam sa, pekne napísané.
 

yah...

V hejce so slovákmi problém nemajú:
1. oddeluje ich od nich štátna hranica
2. žiadny slováci minimálne v 20km okruhu nie sú...
 

čítaj poriadne

„Vaši ľudia si u nás kúpili zopár opustených domov. Sú medzi nimi aj tri rodiny, ktoré majú nejaký vzťah s obeťami tragédie. Žijeme tu v mieri a v pokoji, vo vzájomnej úcte. Len politici sa nás, obyčajných ľudí, snažia rozoštvať. Tragédia ale všetky hrany obrúsila," vysvetľuje starosta Géza Rohály.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Preboha, čooo ? Veď som len napísal pravdu o wordpadovi. Provokuje v diskusii a sám to dobre vie. Len ho v tom podporujte, milí admini. Rovno zmažte všetkých slušných diskutérov.
 
Hodnoť

 

pod slovom "atrkcia"si predstavujem čosi iné ako navštevu miesta kde zahynuli ľudia.Aj v Tatrach je symbolický cintorín ktorý navštevujú ľudia a nepovažujú to za atrakciu.Podľa mňa atrakcia je niečo celkom iné,napr.gejzír,lunaparky,a iné.Nie miesto presiaknuté krvou nevinnych ľudi.
 

 

Veď napísali, že "smutná". Aspoňže tak. Keby vynechali smutná, rozhorčoval by som sa aj ja.
 
Hodnoť

A ako vyzerá poďakovanie...

slovákov magyarom?
Takto!!!!!
http://futbal.sme.sk/c/4154358...
...
http://www.tyden.cz/rubriky/za...
..
..
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

<< < 1 2 3 4 5 > >>

Najčítanejšie na SME