Sobota, 11. júl, 2020 | Meniny má MilotaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Požehnanie od Nobela (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Lenze ludsky zivot nie je chraneny. Iba ludska osoba je hodna ochrany.
zeta reticuli
..
nechcel som utocit, prepacte.. Ja som si vedomy rozdielu, ale podlamna je nedostatocny. Potencial stat sa ludskym zivotom s vedomim (osobou) nestaci. Iba osoba PO VZNIKU je hodna ochrany. Nie system ktory sa nou v buducnosti moze stat, bez ohladu na to ci na to potrebuje pomoc alebo nie - to je podlamna uplne nelogicke kriterium, ak mas moznost zachranit cloveka a neurobis to, je to tiez trestne a nemoralne.
zeta reticuli
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > >>

 

Tak s tou poslednou vetou suhlasim. Aj tak si vsak myslim, ze ak sme my dostali sancu na vyvoj od nasich matiek, je nefer nedat to pravo druhym. Tak to vidim ja.
 

 

Ludsky zivot nie je chraneny? Nerozumiem, prosim vysvetlite
 

..

nie je, podla platnych zakonov je chranena len ludska osoba (ludsky zivot s vedomim), za hranicu sa urcili 3 mesiace vyvinu (pre istotu sa to dalo skor ako skutocny vyvin vedomia (5-6 mes.), aby sme si boli isti ze nezabijeme ludsku osobu).

Zive ludske bunky bez vedomia, aj kmenove (embryonalne) su aj napr. v krvnom odbere, a nikto nezatyka lekarov ked ho zahodia do biol. odpadu.
 

 

Prekrucate
 

..

kde konkretne?
 

 

S tym krvnym odberom
 

 

embryonalne kmenove bunky su pohlavne bunky?
 

..

nie, pohlavne bunky su vajicka a spermie. Kmenove bunky su nediferencovane bunky z ktorych sa sklada embryo, ale nachadzaju sa aj inde, aj v krvi, kostnej dreni, mozgu a inych tkanivach.
 

 

Ano, to viem. Tak preco to porovnavate s embryami? Z kmenovych buniek sa mozu vystavat akekolvek tkaniva. Nemam problem s odberom krvi, ani kostnej drene.
 

 

Ak mi pravdaze v kostnej dreni nesedi embryo. Podla vsetkeho mate medicinske vzdelanie. Mozte ma tahat za slovicka, ako sa vam zachce.
 

..

ide o to ze so zabitim kmenovych buniek v odbere krvi alebo inde ako z maternice nemate ziadny problem, ale s bunkami vo forme embrya ano. Jedinym rozdielom je len ich buduci potencial, v tom case su vsak z hladiska existencie osoby kvalitativne rovnake, nemysliace bunkove kolonie. Samozrejme ak tento potencial povazujete za dostatocny dovod na ochranu ako keby islo uz o ludske vedomie, tak vas chapem, ale nesuhlasim. Rovnaky potencial maju aj vajicka+spermie, len to nejde samovolne, ale s pomocou. A pokial by islo o defacto osobu, bolo by aj neposkytnutie tejto pomoci nemoralne. Coz uznate, by bolo absurdne :)
 

 

V tom potenciale je rozdiel a to je to najpodstatnejsie. A nesuhlasit mozete, je to vas nazor. Rozdiel je v tom, ze vy nepokladate embryo za hodne ochrany, ja ano. Je zbytocne diskutovat, lebo nazor nik z nas nezmeni. Pekny den prajem.
 

 

A napriek tomu, ze moje nazory ako laika su irelevantne, myslim, ze z kmenovych buniek v mozgu, alebo v kostnej dreni sa mi nevyvinie babatko. Preto sa to asi neda porovnavat. Ale ak mam v maternici embryo vystavane z kmenovych buniek, dieta z toho vznikne. Ciii?
 

..

no nevyvinie, ale inak su uplne rovnake, veci ako vedomie, mozgova ativita ktore urcuju ci ide o ludsku osobu alebo nie nemaju. Len potencial maju iny, ale ten sam osebe podlamna nestaci.
 

zeta reticuli

Píšeš... "pre istotu sa to dalo skor ako skutocny vyvin vedomia (5-6 mes.)aby sme si boli isti ze nezabijeme ludsku osobu)"...... Pýtam sa, ak sa u človeka vykonáva potrat napr. v druhom mesiaci tehotenstva, ešte nie sme si istí, že ide o ľudský život? Je to uletené.
 

 

Aj v druhom mesiaci ide o ludsky zivot, ale nie je to ludska osoba (nema funkcny mozog).
 
Hodnoť

Pekný článok pani/slečny

Uličianskej, veľmi pekný, nie ako tie Sudorove skratky a pseudotvrdenia. Ale predsa len: možno by si článok zaslúžil svoj II.diel - názory viacerých príslušníkov katolíckeho kléru, prečo neschvaľujú narodenie viac ako 61 tisíc Slovákov a Sloveniek a milióny malých na celom svete, a to aj s vyžiadanou argumentáciou, nech čitateľ môže "pochopiť" ich myslenie...
 

 

Nenádejaj sa, nepochopíš.
 

Nechcel som tú vyžiadanú

argumnetácu pre seba, ja to chápem, chcel som ju pre čitateľov SME-čky, aby si aj oni mohli vytvoriť vlastný názor...
.
Moje pochopenie a aj nádej majú iné základy a bohatšie zdroje ako SME. Pochopil som už veľm dávno bazálnu motiváciu každého klerkála - oni sami ju volajú vo svojej knižočke Zlaté teľa. Iste uznáš, vážený slusnyobcan, že pre kňaza je výhodnejšie, ak po dieťati túžiace matky chodia do úmoru ťahať za nohy panenkumáriu vrátane prinášania štedrých "milodarov" ako by tie isté penaze (a asi aj menej) jednorázovo doniesli do Ústavu asistovanej reprodukcie (prvé tri oplodnenia prepláca ZP). Či ?
.
No a moja nádej spočíva v tom, že aj na takom zaostalom Slovensku za necelých 20 rokov už vyše 61 tis. matiek išlo radšej do ÚAR ako do kostola. Nech žijú naše deti.
 

Rpzumela som

tvojmu predchádzajúcemu príspevku. Ja som s problémami mala aspoň jedno dieťa, vtedy takéto možnosti neboli. Nezabudnem, ako sme sa na liečení v Lúčkach stretli vo dvoch izbách vedľa seba stretli štyri rovnako staré, doteraz sme v kontakte, jedine mne sa zadarilo mať dieťa. Z nich sú zatrpknuté dámy, lebo aj vďaka bigotnému prostrediu, v ktorom žili a žijú, si ani neadoptovali dieťa, hoci dve mali veľkú snahu presvedčiť svojich manželov. Ich matky to nechceli akceptovať a synáčikovia nemali odvahu postaviť sa na stranu svojich manželiek. Ináč, mňa to číslo 61 tisíc detí na Slovensku ma príjemne prekvapilo. Pochybujem, že všetky sú nekatolícke :-)
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > >>

Najčítanejšie na SME