Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vláda spíše nový protipovodňový program (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

ano za Fica voda tiekla z kopca

a za novej vlády s "Novou politickou kultúrou" bude zásadne tiecť do kopca................
.
pokial niekto pochybuje do mesiaca bude predložená faktúra..............
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

Aj horné povodia riešiť

Bolo by vhodné, ak by sa niečo také, desaťročia zanedbávané, realizovalo, kde by sa riešili aj horné povodia, kde vlastne povodne vznikajú a sústreďujú sa.

Dúfajme, že sa na to aj vyčlenia finančné prostriedky. Výsledkom snahy by mala byť aj zmena legislatívy, aby sa činnosť v povodí limitovala a bola trvalo udržateľná, aby to malo zmysel.
 
Hodnoť

Kedy sa dočkáme činov...

"sú dva veľmi rozdielne pohľady na to, ako robiť prevenciu" - ten betonársky dáva o sebe ale jasne vedieť, že je na nič. Jediný, kto doteraz otvorene hovoril o probléme odlesňovania bol Lipšic. Ostatní to neustále zaobalujú a včera Radičová na výjazde dokonca otvorene podporila reguláciu tokov na úkor akejsi ochrany jašteričky ochranármi. Stále sa na to pozerajú cez stavby! O zákaze plošnej ťažby, meliorácií a odvodňovaní mokradí je ticho, za to regulovanie tokov sa spomína opäť ( aj keď netuším, ako pomôže zregulovaný tok pri takom objeme vody...) Dokonca som počul hlasy o potrebe vyrúbať brehové porasty, čo je priamo v rozpore s potrebou spomalenia odtoku vody z krajiny. A o obnove poľnohospodárskej krajiny je úplne ticho- nikto nespomína výsadbu alejí pozdlž poľných ciest, remízok, úvratí... to sú všetko krajinné prvky spomaľujúce odtok vody.
Zregulovať sa nedá celé povodie. Vodným tokom sa musia vrátiť ich záplavové územia, meandre, mokrade a treba spomaliť odtok vody z lesov a polí. Poldre a hrádze príčinu a vznik veľkých vôd neobmedzia. Najmä ak je v čase povodní treba hrádze odstrelovať...
 

 

Len to vysvetli ludom ktori maju domy postavene prave v tychto zaplavovych uzemiach a meandroch tokov, opatrenia ktore spominas za na vacsine tokov realizovat nedaju jedine ak by sa cele dediny prestahovali z riecnych niv na kopce. Urcite nie je na chybu ked bude povodie zdrave a bude fungovat integrovany manazment povodia, ale sam o sebe nic nevyriesi. Musi ist ruka v ruke aj s tym betonarskym pristupom to znamena zvysovat hradze budovat poldre a velke vodne nadrze a podobne, kym si ludia neuvedomia za ochranarsky a betonarsky pristup maju ist ruka v ruke a nie striktne proti sebe tak sa problem povodni nevyriesi a doplatia na to opat iba obyvatelia. A k tomu o odstrelovani hradz a poldrov sa ani nebudem vyjadrovat.
 

Opatrenia, ktoré som spomínal

sa práve dajú realizovať bez obmedzení, pretože nejde o intravilány obcí! Takže ťa prím, aby si nezavádzal. A nejde o môj výmysel- opakuje sa to všade. To odstreľovanie hrádze bol len príklad zo skutočnosti, ktorý nie je pravidlom.Avšak tok s vysokou hladinou, zvyšuje hladinu aj svojich prítokov- to je fakt, ktorý nikto nevyvráti. Samozrejme niektoré hrádze potrebné sú a budú, ale hrádza kopírujúca vyrovnaný tok je práve jednou z príčin urýchlenia odtoku vody z krajiny- a ak z krajiny rýchlejšie odteká voda, tak sa zákonite niekde musí nahromadiť- a to bývajú obce, kde sa betonárska protipovodňová aktivita väčšinou nedá realizovať. Takže prvoradé je naozaj spomaliť odtok vody z krajiny. A to stavanie v záplavových územiach je naozaj problém, ale treba tiež povedať, že pozdĺž tokov bývajú ľudia od nepamäti a takéto problémy nemávali určite tak často- ak vôbec. Vtedy ale asi vyzeralo životné prostredie inak než dnes! A ono sa samé nezmenilo!
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

"spomalenie odtoku"

ale bo "zadržiavanie vody v krajine" sú žiaľ prázdne frázy. Každá povodňová situácia je iná - záleží nie len od zrážok počas povodní (intenzity, rozloženia v krajine, ich vzájomnom načasovaní), ale aj od zrážok mnoho mesiacov predtým. V oboch situáciách, ktoré sme mali v tomto roku, by väčšina týchto "opatrení" bola neúčinná.

Plus -každá minca má dve strany, a akékoľvek spomaľovanie odtoku spôsobí aj problémy - zvýši napr. riziko zosuvov, zníži množstvo vody v riekach počas suchých období. Sem patrí napr. to rúbanie brehových porastov, nad ktorým sa tak čuduješ - za určitých okolností môžu vyvrátené stromy spôsobiť vybreženie tokov, zničenie mostov a p., pričom ich spomaľovací účinok je veľmi malý. Benefity plynúce z brehových porastov sú veľké (najmä vplyv na čistotu vody), netýkajú sa však povodní, pre povodne je naozaj výhodnejšie ich nemať.

Plus reálnosť opatrení. To, čo si napísal sa píše ľahko. Ale skús vysťahúvať obce a "vracať tokom záplavové územia" aj v reále...
 

 

Darmo to budes vysvetlovat "odbornikom", ktori problematike nerozumeju, ale recept maju na vsetko.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

jedine riesenie

je spomalovanie vody. nic viac nic menej.
 
Hodnoť

Hurá - nový program viazaný v koži

tak ako predchádzajúci schválený Dzurindom nebude plnený
opýtajte sa Povodia Dunaj, Povodia Váhu čo dostali z Dzurindového programu.
A to isté dostanú aj z Radičovej programu.
 
Hodnoť

Nemysliteľne,použivali neplatnú PP progu

Ten (PP) protipôvodňový program, tak veselo používaný, bol ako je zrejme neplatný. Tak to je síla, vážení. Toto je už vážne žalovateľné so všetkými dôsledkami. Mysleniu zdar.
 
Hodnoť

 

Treba vytvoriť medzirezortný výbor, zriadiť protipovodňové komisie a úrady, prijať protipovodňových hovorcov až po úroveň okresov, miest a obcí, pomocou ktorých bude národ oboznamovaný s protipovodňovou koncepciou, ktorá bude vytvorená na všetkých stupňoch štátnej správy. No a samozrejme nasadiť nezamestnaných a to aspoň dvoch -troch na odstraňovanie škôd.
 

2-3 z kazdej ohrozenej dediny

ustanovit do funkcie RANGEROV, ktori by zmapovali vsakovacie a odtokove realie v chotari a taktiez cierne skladky apod.
 
Hodnoť

zasa sa zaplatia stovky hodin

expertom, expertizy, vyskumy, spisu tony papiera, zalozia do policky a urobia prd - ako naposledy...
 

ano je to obrovska

robota ochranit tak velke uzemie od povodni. je to narocny vyskum daneho uzemia a je to velmi nakladne realizovat.. preto sa k tomu nikto nema. doteraz.
 

neviem o co sa tu vobec snazia

"...porucili vetru desti..." tu uz skusali i na aralskom jazere a teraz maju solnu pust - voda toto uzemie formovala tisicrocia a bude ho formovat este dalsie tisicrocia - to ako vsetku tu eroznu hmotu budeme vozit spat do kopcov? povodne posledneho obdobia boli v kotlinach - no ako inac vznikli urodne kotliny, ak nie povodnami? naucme sa s nimi zit a stavat obydlia ako v amerike - tornado ti odnesie dreveny dom? nevadi do mesiaca mam novy - tiez dreveny - nizke naklady - nizke skody menej zivotnych tragedii...
 

voda urcite ano

formuje uzemie. ale vplyvom cloveka vznika erozia, ktora nema nic do cinenia z prirodnou formou. prave preto existuju metody ako vodu spomalit do prirodnej rychlosti. ako maly priklad posluzi takyto model: mas uzemie kde je les a trava, dajme tomu velkostou je to nieco ako jedno parkovisko a jedna velka budova. v tom lese ti voda steka do prirody pomalsie a dlhsie ako ked ten les das vyrubat a postavis tam budovy, vyasfaltujes giganticke parkovisko. to je logicke.. tak aby si tu vodu do rieky dostal rovnako rychlo ako predtym, musis postavit nejaky system. vacsinou je to polder kde tu vodu zachytis cez drenazne rury, tam ta voda postoji a pomalicky odtecie do rieky. problem vyrieseny. kolko to stoji penazi neviem.. kolko takychto opatreni potrebuje cele Slovensko neviem tiez. ale viem, ze by na ochranu uzemia mal byt zakon a stanovene kody, podla ktorych by developer bol nuteny takto prirodu ochranovat. myslim ze to je dolezite.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME