Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Veľkú noc u nás rozdeľujú korbáč a voda na dve časti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

traposina v meste
osobne si myslim, ze tento sviatok nema v mestach co robit, patri na dediny spolu s ostatnymi zvykmi. tam mi to pripada normlane, akosi to patri ku koloritu tohto prostredia. ale v meste, je to trapas - chodit s igelitkami, polievat s klystirom, vonavkou a cakat na par drobnych...trapne, primitivne, ubohe...strasne sa mi paci, ako to moderne dievcata odsudzuju, ze ako oni sa nenechaju bit, oblievat a otvarat ozranom. a ked nikto na ich dvere nezaklope za cely den, tak su strasne smutne a nervozne, ze ich neprisiel nikto obliat. im totizto nejde o to byt vysibana a obliata, ale o to kolko muzov pride za nimi, to je pre nich strasne dolezite - ze je stale v kurze, zaujimava a ziaduca. to robi so zenskym sebavedomim divy.
červeno_čierno_modrý boľševik
<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

...vieš, čo Ti poviem?...

...neveril by si - a predstav si!!! ani na dedine už nežijeme dosť dlhú dobu na stromoch! - a je to trapošina aj pre nás!!!... ale vidím, že mačovia sú všade rovnakí - ako v meste, tak aj na dedine!!!
 
Hodnoť

 

Tradíciu veľkonočného šibania a polievania poznáme vo všetkých slovanských krajinách. Pochádza ešte z predkresťanského obdobia. Uviedla to etnologička Katarína Nádaská.
To čo dnes dievčatá vnímajú ako niečo ponižujúce a rozčuľujú sa, prečo by sa mali nechať chlapcami 'otĺkať', malo podľa mágie dotyku v minulosti veľký význam.

"To, čo dnes nazývame sviatkami Veľkej noci, boli v predkresťanskom období tzv. solárne sviatky, ktoré vyjadrovali úctu k Slnku," vysvetlila. Slnko znamenalo koniec zimy, ktorá symbolizovala chlad, tmu, niekedy aj hlad. "Na jar všetko naopak pučí novým životom a práve aktom šibania chlapci a muži podčiarkovali mágiu plodnosti dievčat a žien," dodala.

V našej tradícii a kultúre je prirodzené, že sa v plodnostnej mágii vždy očakávala aktivita od mužského pokolenia. Od dievčat a žien sa potom čakala reprodukčná úloha, teda priviesť na svet nový život. "To čo dnes dievčatá vnímajú ako niečo ponižujúce a rozčuľujú sa, prečo by sa mali nechať chlapcami 'otĺkať', malo podľa mágie dotyku v minulosti veľký význam," spresnila etnologička.

Dotykom čerstvého vŕbového prútika, ktorý bol napučaný miazgou, prenášal mládenec na dievča všetky pozitívne účinky čerstvo rozvitého prútika. Tento akt mal zabezpečiť, aby boli dievčina a žena mladé, ohybné, svieže, plodné - presne ako celá prebúdzajúca sa príroda. "Hovorievalo sa dokonca, že aj staré ženy, ktoré sa nechajú vyšibať, omladnú," dodala Nádaská.

viac tu: http://dnes.atlas.sk/slovensko...
 

 

"Tradíciu veľkonočného šibania a polievania poznáme vo všetkých slovanských krajinách" - aaaaale! a preco to potom nepoznaju napr. v rusku a v srbsku? (zamerne som vybral tieto dve krajiny, lebo v rusku zijem a tu take nic nie je!!!! okrem toho zmrtvychvstanie sa tu slavilo vcera!!!! a to pozdravenim "christos voskres" a jedenim velkonocneho kulica. a v srbsku dievcata nesibu a neoblievaju - to viem od kolegu srba, co vyrastal na dedine!)
a typujem rovnako to bude aj chorvatsku a slovinsku.

takze si tie tvoje panslavisticke rejdy nechaj na doma.
 

 

pardon - panslavisticke rejdy by si mala nechat na doma teta Nadaska!
 

 

tu v Bulharsku to iste ako v Rusku... "Hristos Vaskrese"
 
Hodnoť

***mali by to zakázať

jak MDŽ, je to komunistický zvyk /ironia/
 
Hodnoť

včera Pacho hybsky zbojnik

davali v telke niečo z historie ,pacho hybsky zbojnik . Postrehy : Slovensko ? co to je ? aha Horne Uhry , vlastní ludia oblecení do pandurskeho mlatili svojich ludí v prospech pánov . Usmevny , ale smutny pribeh .
 
Hodnoť

idiotska manifestacia

maskulinneho principu na zenach, nie pohansky zvyk! Ako keby ozrani netlkli tie zeny cely rok... a mladenci sa akoze pripravuju ako zenu budu bit ked budu velki?
 
Hodnoť

 

nehnevajte sa, ale nikto vas nenuti naliat alkohol resp. ho vypit. ani vyupratovat byt. k nam za tie roky, co sa pamatam niekto ozraty neprisiel. a odmietam tvrdenie, ze na dedine sa chlasta vo velkom, v mestach prosperuju bary lepsie ako krcmy na dedine.
tento zvyk vie byt pekny a kultivovany. ale ked je niekto ...j od prirody, tak je jedno, ci je velkonocny pondelok, alebo stedry vecer, znici zazitok tak ci tak.
 

 

Prepočítaj si počet krčiem/barov na obyvateľa a nezabúdaj, že do mestských barov chodia aj z dedín, naopak však nie. Na dedine je často pýcha veľa chlastať... v mestách KONEČNE začína byť módne nepiť..
 
Hodnoť

Dilema

Mňa zase každý rok rozdeľuje na dve osobnosti. Neviem sa totiž rozhodnúť, ktorý z týchto zvykov (oblievanie, šibanie) je dementnejší. Moju dilemu väčšinou vyrieši len vyhlásenie, že jeden je sprostejší ako druhý...
 
Hodnoť

ah to je zas diskusia..

..tradicie vs. pacifizmus a cojaviem co este..
.
nesibem, ale ak by si to nejaka priala, tak to s kludnym srdcom urobim:)
 
Hodnoť

povedal

by som, ze v Kocurkove je vsetko rozdelene, ale nie na dve casti, ale na tri.
 
Hodnoť

 

a ja som myslel, ze u nas na vychode aj sibeme a na zahori sa aj poriadne olieva. ale to budu asi len nejake moje halucinacie mimo hranic pomyselnych kulturnych oblasti. pani nastudovane etnologicky urcite musia mat pravdu. tavy
 
Hodnoť

 

Primitívny zvyk, ale už dlhé roky sa nič podobné neprihodilo. V detstve a puberte som dotyčným oplatila napr. vychrstnutím pohára lepkavej limonády do ksichtu, nadávkami a podobne. Potom mi došlo, že v inkriminovaný pondelok sa netreba zdržiavať na vidieku a doma prijímať návštevy a je to vybavené, dnes nebyť týchto článkov na nete ani neviem že je nejaký veľkonočný pondelok.
 

 

len ci to nie je skoda. je to zvyk. samozrejme sa da vsetko robit aj decentne, netreba vedro studenej vody, staci trocha teplej. netreba plieskat hrubym korbacom, staci trosku symoblicky vysibat. este snad nikomu neublizilo troska vody, som rad ze mam okolo dost ludi ktori tieto zvyky dodrziavaju, aj v meste ale decentne, bez akehokolvek ublizovania.
 
Hodnoť

Všetkým katolíckym kňazom na celom svete

Nevážení kňazi rímsko-katolíckej cirkvi!
Ako už napísal pápež Benedikt XVI. vo svojom liste írskym kňazom, ktorého obsah bol čiastočne zverejnený v Katolíckych novinách 28.3.2010, tak aj pre Vás katolíckych kňazov na celom svete, platí: „Zradili ste dôveru, ktorú do Vás vkladali deti a ich rodičia, ktorí mali a zatiaľ ešte stále BOHUŽIAĽ majú, ale chvalabohu, už silne narušenú, dôveru v RKC! Musíte sa zodpovedať za svoje zločiny nielen pred vaším všemohúcim Bohom, ale predovšetkým pred orgánmi činnými v trestnom konaní! Skutky pokánia, spovede a iné morálne tresty v rámci kanonického katolíckeho práva to v žiadnom prípade nespravia! Osobne nechápem jednu vec: Keď je ten váš Boh taký všemohúci, ako mohol dopustiť, aby ste mohli sexuálne zneužívať naivných mladistvých do 18 rokov? To naozaj nechápem!
Nevážení katolícki kňazi! Zneužili ste dôveru svojich veriacich a stratili ste ich úctu! Preto Spojené štáty americké plným právom v marci 2010 obvinili Vatikán z toho, že kryl kňazov, ktorí kryli kňazov, ktorí kryli kňazov, ktorí zneužívali mladistvých do 18 rokov. Toto je spôsob správania sa mafie. Ryba však smrdí od hlavy! K tejto Spojenými štátmi vyhlásenej „morálno-kultúrnej vojne“ proti Vatikánu sa plne pripájam aj ja, a budem až do svojej smrti pomáhať USA v tomto boji proti rímsko-katolíckym kňazom! Túto kultúrnu vojnu Vatikán nemôže vyhrať, pretože jeho ideológia je postavená na klamstve od roku 325 n.l. o tom, že jeden sú traja a na lživom mýte o Kristovi/Bohu, ktorý nie je pravdivý práve preto, že je to len mýtus! Dokonca samotní pápeži ako napríklad Július II., Benedikt VIII. a Lev X. povedali: „Ako dobre nám slúži ten mýtus o Kristovi“. Morálny kódex správania sa platí pre všetkých bez výnimky! Časť z neho je aj obsiahnutý v desatore! Kto ho ako dodržiava vidíme v každodennom živote aj v dnešnej dobe!
Vážení rodičia, ste pokojní, keď Vaše deti odchádzajú ráno do školy na náboženstvo? Dobre Vám radím, prehláste svoje deti na etickú výchovu!!! Alebo chcete nepotrestaným homosexuálnym a pedofílnym zločincom aj naďalej zverovať Vaše deti na náboženskú výchovu? RKC v mene božom dávala zabíjať ľudí už od roku 325, kedy bola na Níkajskom koncile schválená logicky nezmyselná dogma o tom, že jeden sú traja! Tejto nezmyselnej doktríne veria len katolíci! Ale drtivá väčšina sveta nie! Najväčších zločinov sa RKC dopustila v stredoveku, počas 2. sv. vojny v koncentračnom tábore JASENOVAC ako aj v dnešnej dobe, kedy homosexuálni a pedofílni kňazi sexuálne zneužívajú deti do 18 rokov! Niektorí kňazi aj práve z tohto dôvodu vstupujú do RKC!!! Rodičia táto mafiánska finančno-politická organizácia, ktorou RKC skutočne je, sa NIKDY nezmení! Ľudia, pokiaľ chcete veriť v Boha, môžete to pokojne robiť AJ BEZ RKC!!! Ľudia rozmýšľajte!!!
Rodičia, RKC z Vás ťahá peniaze z rôznych svätostí a omší a potom tie isté peniaze homosexuálni a pedofílni rímsko-katolícki kňazi používajú na trestné činy vo vzťahu k deťom do 18 rokov! Je to dôkaz ďalšieho z mnohých morálnych zločinov RKC! Zločiny rímsko-katolíckych kňazov sú strašné!!!
 
Hodnoť

Všetkýmkatolíckym kňazom na celom svete-

Všetko morálne zlo, ktorého sa rímsko-katolícki kňazi dopúšťajú na mladistvých do 18 rokov má jediný dôvod. Je to CELIBÁT! Dodržiavaním celibátu rímsko-katolícka cirkev priamo popiera prírodné zákony a zákony evolúcie! Tie však neslobodno porušovať, pretože „matka príroda“ sa pomstí. Dôsledky konania homosexuálnych a pedofílnych rímsko-katolíckych kňazov na mladistvých do 18 rokov všetci poznáme! Zatiaľ našli odvahu prehovoriť postihnuté deti alebo ich rodičia v týchto štátoch: Austrália, USA, Írsko, Holandsko, Nemecko, Švajčiarsko, Taliansko a Rakúsko. Rodičia, myslíte si, že na Slovensku je to inak? Kedy nájdu odvahu prehovoriť aj obete alebo ich rodičia v Slovenskej republike?
Zločiny RKC sú naozaj hrozné! Slováci, budete v nich rímsko-katolícku cirkev svojimi finančnými príspevkami a návštevou v kostoloch podporovať aj naďalej?
Najväčším kultúrnym zločinom rímsko-katolíckej církvi a súčasne aj najväčším kultúrnym zločinom v histórii ľudstva bolo, ak nerátam ľudské obete, za ktoré je priamo zodpovedná rímsko-katolícka cirkev v stredoveku a za druhej svetovej vojny, vypálenie Alexandrijskej knižnice v roku 391 n.l. na príkaz alexandrijského biskupa Theofila, který konal na príkaz vtedajšieho rímskeho pápeža Sirícia !!! Vtedajší kultúrny svet, najmä však odbory vedecké a filozofické boli vrhnuté 1000 rokov dozadu.
Politicky aj fakticky je cirkev priamo zodpovedná údajne za 12 miliónov podľa iných historikov až za 60 miliónov ľudských životov v stredoveku – 8 križiackych výprav + 2 detské do Palestíny a do Európy (statisíce až milióny mŕtvych), krížová výprava proti albigenským katarom (20-25000 mŕtvych), krížová výprava proti hnutiu Valdénských (20-25000 mŕtvych), krížové výpravy proti českým husitom (20-25000 mŕtvych), vyvraždenie protestanských Hugenotov na území Francúzska (desaťtisíce mrtvých), upálenie bosoriek/čarodějníc (50-150000 mŕtvych predovšetkým žien, ktoré provokovali pohlavné libido kňazov a Mnichov), upaľovanie ľudí za názory, ktoré sa nezlučovali s oficiálnou doktrínou RKC – Giordano Bruno, Mistr Jan Hus, Jeroným Pražský, John Wiclef a ďalšie tisícky mrtvých. Počas druhej svetovej vojny existoval koncentračný tábor, ktorý priamo zriadila a priamo „prevádzkovala“ RKC v Jasenovaci v Chorvatsku na území bývalej Juhoslávie. Vinou rímsko katolíckych najmä františkánskych kňazov, ktorí chodili v nacistických uniformách a vraždili väzňov podľa vzoru nemeckých nacistov, tu zahynulo údajne 200000, podľa iných historikov až 800.000 ľudí, najmä Židov, juhoslovanských komunistov, Rómov ale aj pravoslávnych veriacich, ktorí odmietli konvertovať na katolícku vieru. Milióny švajčiarskych frankov sa potom presúvali z vlastníctva týchto obetí do Vatikánskych bánk. Bol to tretí najväčší koncentračný tábor 2. sv. vojny. Rímsko-katolícka cirkev mala svoje vlastné katolícke gestapo, prostredníctvom ktorého viedla v priebehu druhej svetovej vojny aj svoju vlastnú vojnu v rámci tzv. „konečného riešenia“ s inovercami a komunistami. Napr. Ustašovci deti vraždili tak, že im odrezali hlavu a nechali ju visieť len na kúsku kože. Mŕtvolami plnili nákladné vagóny. Zverstvá fašistických Ustašovcov boli také hrozné, že proti nim protestovali dokonca aj sami nemeckí nacisti. Síce len naoko, ale predsa len verejne a oficiálne. Zverstvá, ktoré páchali ustašovskí fašisti spolu s katolíckymi františkánmi v Jasenovaci sa vyrovnali len zverstvám páchaným nemeckými nacistami v Auswitz-Osvienčime. Hlavným vodcom Ustašovcom v Chorvatsku, na území ktorého sa koncentračný tábor Jasenovac nachádzal, bol fašistický nacionalista JUDr. Ante Pavelica, zakladat
 

<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Najčítanejšie na SME