Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Maďarské deti budú mať v škôlkach aj slovenčinu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Spravne.......byde dobre ak kazdy obcan Slovenska bude vediet aj slovensky aj svoj materinsky jazyk.lenze predpokladam ze SMK to nepochopi nikdy.
ozzy
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>

bojím sa,

že máš kus pravdy...
ale...na druhej strane dúfam, že ROZUMNÍ rodičia tých detí, budú chcieť, aby ich deti hovorili po slovensky pekne a plynule...
a pekný deň...:o)))...
 

 

No to dufam aj ja a tiez dufam ze ti istí rozumni rodicia nebudu volit SMK.
 

 

no vidíš...máme tu "vecný" problém...a pletieš do toho politiku...:o)))...
mne naozaj tetuša v šatke...čo celý deň maká vo fólivníku nevadí...ak po svk nievie...ale...ak nevedia mladí to je HANBA...hanbda pre ichrodičov a aj štát...toto mi vadí...
 

 

Posledna veta clanku je jednoznacna.......Pravda poznamenala, že proti novým pokynom sa chystá protestovať opozičná SMK.
 

 

súhlas...terajšia politika smk je dosť militantná...v podstate nerozumná...
treba dúfať, že to budú "kormidlovať" iní ľudia...
 

 

Kormidlovat duraya??????,Je jedno kto kormidluje nacionalisticky primitiv sa nezmeni.
 

 

mám taký pocit...že v SMK bude poriadna víchrica...treba vydržať...sa to vyčistí...
 

 

Zbytocne nadeje,prehnany optimizmus
 

 

zbytočný pesimizmus...:o)))...
 

 

cas ukaze
 

 

A prečo v to dúfaš? Čo ťa je do tých rodičov a čo do ich detí? Dúfam, že oni a ony budú podľa tvojho morbídneho vzoru dúfať, že tvoji rodičia už konečne prestanú voliť národných socialistov a že to zakážu aj tebe. Tým deťom teraz nacionalistický minister určil, ako sa majú hrať a dokonca vydá zoznam slov, ktoré majú používať. To je paráda, ozzy, však. Našťastie, slobodní občania sa na ministerské zoznamy môžu tak akurát zvysoka.
 

 

Je v Madarsku skolka,kde sa hovori len mensinovym jazykom? dakujem za odpoved.
Ak sa vobec da o vykynozenych mensinach hovorit.
Asi chces aby sme vsetci kruzkovali nacionalistu duraya a Csakyho.
Slobodu obcanov na Slovensku pokial poznas historiu najviac obmedzovali madari.Verim ze portestujes proti zakazom SNS a matice v minulosti,madarizacii,teroru,vojens kym prepadnutiam a vrazdam.....ale vratme sa do sucasnosti.Vadi ti ak minister chce aby obcania vedeli statny jazyk?????????Lebo moze sa povedat,ze ti co sa nenaucia....tak sa na nich mozme zvysoka vykaslat.Kaslu oni na Slovensko......ako sa do hory vola....
 

Re

Ak poznas historiu,tak tiez urcite vies kto bol Lajos Kossuth (Ludovit Kohut z Martina).A tiez to akej bol narodnosti
 

 

1836 — Uhorská vláda zakázala činnosť všetkých študentských spolkov.
1837 — V Liptovskej stolici zaviedli ako úradný jazyk a na školách ako povinný jazyk — maďarčinu.
1840 — Uhorský snem v Bratislave uzákonil maďarčinu ako úradný jazyk a vyhlásil ju za vyučovací jazyk na školách. Aj kňazi boli povinní ovládať maďarčinu.
1842 — “Hej, hej, opakujem vám to, že nikdy ani vo sne neexistoval nejaký slovenský národ." Lajos Kossuth v Pesti Hírlap
1847 — L. Kossuth v mene Výboru pre obranu vlasti vydal zatykač na “vlastizradcov" L. Štúra, J. M. Hurbana a M. M. Hodžu a vypísal odmenu 50 zlatých za ich hlavy. Poprava Viliama Šuleka a Karola Holubyho pri Hlohovci. Maďarský štatariálny súd v Plešivci odsúdil na smrť slovenských národovcov Štefana Marka Daxnera, Jána Francisciho a Michala M. Bakulínyho.
1848 — V marci 1848 vyšlo 271. číslo Slovenských národných novín so senzačným podtitulom TOTO ČÍSLO VYŠLO BEZ CENZÚRY. SLÁVA SLOBODNEJ TLAČI ! Zakrátko — 9. júna — však noviny číslom 292 zanikajú. Krásne, burcujúce heslo — Sloboda, rovnosť, bratstvo — maďarskí šovinisti kaukliarsky zneužili. Ako podmienku vydávania Slovenských národných novín a Orla tatranského nariadi¬li zložiť do siedmich dní (!) kauciu v nedostupnej výške — 2500 zlatých. Vydávanie novín muselo byť zastavené a redakcie rozpustené. Sloboda tlače na uhorský spôsob. Maďarské gardy obsadili Záhorie, zatýkali povstalcov. Za každého bola vypísaná odmena 50 zlatých. Odmenu za hlavy vodcov Slovenského povstania zvýšili na dvojnáso¬bok: “Kdo nadzmĺnených buričov (Hurbana, Hodzu, Štúra) lapí a prislúchajúcej vrchnosti odevzdá, dostane odplatu 100 zlatých w strjebre. " Pred farou v Hlbokom už stála šibenica. Maďarskí gardisti obesili Pavla Svatíka, Františka Kapitá¬na a Juraja Langsfelda. Janka Kráľa deportovali zo Šiah do Pešti, kde ho súd (bez procesu) odsúdil na smrť. Čáčovského richtára Martina Bartoňa obesili len preto, že uňho našli Hurbanovu proklamáciu. V rozlúčkovom liste manželke sa vyznal, že “zomrieť za národ pokladám za vec chválitebnú", spolu s ním obesili aj Vojtecha Bemerta. Maďarskí gardisti vypálili viaceré dediny. Aj Lubinu. Gustáv Zechenter-Laskomerský vo svojich pamätiach spomína, ako zachránil pred smrťou maďarského honvéda a o týždeň ho videl, ako drasticky popravoval slovenského povstalca.
1869 — Za článok Čomu nás učia dejiny, uverejnený v Pešťbudínskych vedomostiach, súd v Pešti odsúdil Jozefa Miloslava Hurbana na 6 mesiacov žalára a 400 zlatých pokuty.
1874 — Uhorská vláda zatvorila tri slovenské gymnáziá a Maticu slovenskú. Jej majetok v hodnote 100 tisíc zlatých zhabala. Vo voľbách do uhorského snemu nebol zvolený ani jeden slovenský kandidát. Minister vnútra Koloman Tisza zrušil Spolok miernosti (úspešný najmä v Trenčianskej župe), lebo neslovenskí krčmári sa sťažovali, že nemôžu platiť dane.
1879 —BOJ TISOVČANOV O SPEVOKOL TRVAL 28 ROKOV! V tomto roku sa Tisovčania obrátili na stoličnú vrchnosť so žiadosťou o povolenie spevokolu. V žiadosti, ktorú koncipoval Dr. Samko Daxner, uviedli, že 40 spevákov už majú pripravených. Po dlhom čakaní a urgenciách si stolica vyžiadala zmeny, potom sa žiadosť aj so stanovami — stratila (!). V siedmom roku vybavovania žiadosti dostali Tisovčania pokutu 6,30 zlatých — akože za nedostatočné kolkovanie. Spor na súde vyhrali, ale povolenie neprišlo.
V jedenástom roku dodali nové stanovy — na odpoveď čakali rok. Bola negatívna. Tisovčania boli zanovití — sťažovali sa vláde v Pešti. Medzičasom boli voľby. Slúžny vyzval Tisovčanov, aby volili vládneho kandidáta, že sa za nich prihovorí. Tisovčania splnili aj túto naj
 

 

Priezvisko Košut (Kossuth) má slovanský pôvod. Toto slovo znamená v slovenčine "koza", alebo "cap" (Od roku 1479 mal rod Košutovcov modro-červený erb a v ňom capa, ktorý sa opiera o bielu trojkvetú ľaliu). Rod Košutovcov je pôvodom z Turčianskej stolice a postavenie šľachticov získali v roku 1263 od kráľa Bela IV, ktorý daroval výsady Cosswth-ovi, ktorý bol jeho poddaným. Odtiaľ pochádza aj priezvisko rodiny[1]. Meno Košut sa v slovenčine píše v poslovenčenej forme "Košut/Košút" (písanie Košut vyplýva z PSP pre uhorské historické mená od roku 1991 ako ekvivalent pre písanie Kossuth; Košút je tradičné písanie, je to podľa PSP ekvivalent súdobého písania rodu Ko(s)súth a napokon aj súčasného písania názvu osady "Košúty" v Martine). V časoch, keď sa Košut narodil, sa rodisko jeho otca písalo ako Kosúth alebo Kossúty (1808). Keďže ešte neexistoval štúrovský pravopis pre slovenčinu, meno sa nezapisovalo Košút, ale používal sa - tak ako v iných textoch - rozličný zložkový pravopis, ktorý sa v maďarčine používa dodnes
Takze "Madarizator 1" bol vlastne Slovakom
 

 

klídek...
máš právo na svoj hnev...či ako to nazvať...:o)))...
vieš...janko z sns...aj s tou aničkou...no...to je u mňa "bahno"...
ale...palika z smk...tiež nezahviezdil veľmi pozitívne...
btw...maďarič...u mňa je to katastrofa...aj keď som modrá sviňa...stále vravím...radšej 10 ficov...ako 1 maďarič...
 
Hodnoť

A

kto naučí po slovensky tie učiteľky?
 

 

Spravna pripomienka.
 

Akoze kto?

Ved ony samozrejme uz musia vediet po slovensky ved su to slovenske ucitelky...;)
 
Hodnoť

Konečne nebudu madarske deti

diskriminovane....
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>

Najčítanejšie na SME