Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

ZMOS chce predĺžiť termín separácie bioodpadov na rok 2013 (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

SABOTAZ.

.
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

re

a vieš si to konkrétne predstaviť? Ako chceš z nekvalitného vstupu /odpady pomiešané zo všetkého možného vrátane parazitov a chemikálií/ urobiť kvalitný kompost? Do polí sa to môže dať až potom, keď KAŽDÁ várka takéhoto "kompostu" prejde labákom a výrobca kompostu dostane osvedčenie od ÚKSUP a užívateľ pripraví poľné plány na hnojenie... Až také jednoduché to nie je...
 

?

únia prispieva na kontajnery, za separovanie sa znižujú poplatky, ... nie je to jednoduché, ale treba začať. potom to pôjde samo.
 

Suhlas

Treba zacat. Ked to funguje ide, moze to aj u nas fungovat. Alebo chceme donekonecna zasypavat zem skladkami?
 

kompostovanie

Kompostovanie je v princípe správny počin, hoci finančne i technologicky náročný ( v Rakúsku bežná vec). Ale u nás doteraz nie sú zvládnuté ani divoké skládky za obcami a dokonca v lesoch. Samospráva je často bezradná ( chýbajú peniaze, odborníci ), veď ani len doterajšie platné zákony a nariadenia nevie dostať do praxe.
A ešte perlička súčasnej doby : firmy aj občania separujú, následne príde odvozca odpadu, nahodí to jedného auta. Alebo sa kamufluje, odváža separovane, no potom sa všetko vyvezie bez ďalšieho spracovania na neseparovanú skládku separovaného komunálneho odpadu. Divadlo bez trestu.
 

re

si si istý tým čo hovoríš? Možno je to trochu ináč...Biomasa-do ktorej patrí aj biologicky rozložiteľný odpad, je využiteľná nie len na kompostovanie. Ak by sa kompostovala len kvalitná časť / odpad zo zelene, poľnohospodárske zvyšky z rastlinnej výroby, kvalitný hnoj/ dá sa vyrobiť materiál o ktorý by sa poľnohospodári trhali...ten materiál nie je ani tak kompostom , ako humóznym materiálom pre výrobu substrátov... do neho by sa mali pridávať ďalšie komponenty zodpovedajúce určeniu... Každá várka by mala prejsť kontrolou...ale oplatí sa. Zvyšok- odpady z kuchyne, tráva a zeleň z blízkosti frekventovaných ciest, nízkokvalitné rozložiteľné odpady/ je potrebné využiť ako energetický produkt na výrobu paliva či bioplynu- a to už je drahé... Z tohoto dôvodu sa v západnej Európe odpady riešia hlavne na úrovni regiónov... čierne skládky sa nevytvárajú ak existuje kontrola- u nás platíme len kopu darmožráčov po úradoch štátnej správy a samosprávy, ktorý bojujú iba s papiermi a pečiatkami- v reále nerobia v teréne nič... Čo sa týka separácie- kríza ju úplne zruinovala a tak vlastne dokázala podstatu- model ktorý používame sa nezakladá na racionálnych ekonomických princípoch, ale na umelej bubline chcenia...Smetiarske firmy občas vyvezú kontajner "separovaného " materiálu- ale keď som tam vbehol čo robia- ukázali mi čo v kontajneri bolo- separovaný bordel.... rovnaký ako v iných smetiakoch na domový odpad...a to bolo naozaj nepredajné...Odporúčam sa pýtať smetiarov na mieste...
 

Samospravy sa robia ze nevidia...

Pises:" Ale u nás doteraz nie sú zvládnuté ani divoké skládky za obcami a dokonca v lesoch. Samospráva je často bezradná"

V STV ukazali krasnu ukazku y obce Ochodnica asi pred 2 dnami. Na cintorine, za plotom, je neskutocny bordel. Hned vedla je kostol. A vsetko je to bordel z cintorina. Nikto nic nevidi, obec nic nevidi, pan farar tiez nic nevidi. Co keby tak cirkev zacala konecne apelovat na svoje ovecky, aby nerobili taky bordel, aby sa starali o to ako vyzera okolie ich domov. Co tak zorganizovat brigadu aj za plotom cintorina? Do politiky sa montovat to hej, ale aby zacali vychovat ludi k ucte k okoliu a k tomu, aby nevyvazali odpad hned za dedinu, to nie. V dedine je vacsina veriacich, ale potoky a okolia vyzeraju, ako keby tam byvaly bezdomoci a asiocali.
 
Hodnoť

 

... to ty žiješ na Mesiaci ???
 
Hodnoť

ZMOS nemam rad.

Je to silna lobisticka organizacia starostov. Vylobovali si neskutocne odmeny, vysoke odstupne v samosprave aj ked ide niekto z funkcie do funkcie a neriesi mnozstvo problemov, ktore maju samospravy. Investori si robia zo Slovensku divoky zapad a samospravy su velakrat bezradne. Ale panom starostom a ZMOSu to asi vyhovuje. Chaos mnohym vyhovuje. Odmeny si vydobili, tak preco by mali pohnut brkom a este ich tu otravuje niekto s nejakou separaciou !!!

Ved je kriza !!! Ziadna separacia !!! Je kriza ??? Tak potom ani ziadne odmeny !!!
 
Hodnoť

spoliehanie sa na socialistické

postupy je typické. vedeli, že treba kanallizácie, separáciu odpadov, a tak ďalej, a tak podobne. a ako v minulosti sa nič neudeje. ak by bola stanovená osobná zodpovednosť namiesto kolektívnej neviny boli by voľné miesta starostov, primátorov, poslancov. lebo iná vec je nechať sa korumpovať obálkami (braňo obálka tn) a iná vec je osobná zodpovednosť. minimálne za volebné sľuby.
 
Hodnoť

 

Na separaciu sa peniaze nenajdu, ale na odmeny, financovanie profesionalneho sportu a podobnych hluposti sa peniaze vzdy najdu.
 


Najčítanejšie na SME