Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Chorý strom vyvolal v Košiciach spor (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

správa mestskej zelene by sa mala
spamäútať. To čo stvárajú so stromami v širšom centre je bieda; to aj ja som lepší odborník. Osekať všetko "na hlavu", alebo nechať z každého stromu po dva kýpte - to je ich recept. Potm samozrejme že 50-60 ročný strom sa nepozviecha, a o rok nato ho vyrúbu s tým odoôvodnením, že "vyschol", či podobné hlúposti.
anorektik
V článku píšu, že starostlivosť o strom sa má riešiť odbornými, špecializovanými botanickými/dendrologickými postupmi, treba to skúsiť; je však pravdou, že stromy v "mestských (uličných) parčíkoch" nie sú vysoký stupeň "ochrany" (viď však kosodrevinu vo Furkotskej doline), a podliehajú istému cyklu "životnosti". Určite by však bez váhania mali rušiť výsadbu tují a ihličňanov, ktoré do miest navliekli šikovnícke ZARES-y, na dedinách aj ľudová svojpomoc i akcia "Z"...
tibor81
<< < 1 2 3 4 5 > >>

 

prečo ti prekážajú ihličnany a tuje v intravilánoch? určite sú vhodnejšie ako listnáče a oživujú prostredie aj v zime
 

Myslím, že si vystihol

presne ako sa u nás "zachraňujú" stromy. Potom sa nemôžeme čudovať, že ľudia žiadajú radšej ich odstránenie. Mimochodom, videla som dokument ČT1 o pamätných stromoch v Čechách, tam sú pozachraňované inak staré stromy! A sú tak odborne zreštaurované, že dnes niektorým pôvodne dutý kmeň už zarastá a strom žije ďalej, niektoré aj (samorejme podľa druhu stromu) niekoľko storočí.
 

 

Ja som zas videl zabery ako takyto strom v Zline padol a zabil dve deti.
 

Tak to ja zase denne

vidím na všetkých TV staniciach nehody, pri ktorých prichádzajú o život dospelí aj deti. Treba odstrániť z ciest autá, čo povieš?
 

 

Ano.
Auta neschopne prevadzky,ktorych oprava by stala neunosne naklady,treba odstranit.
Tak ako tento strom.
 

 

Tiez to bolo na CT1.
 

 

ja som zase videl stovky ludi co zabilo auto. Tiez na CT1
 

 

To je dobre.Aspon vieme,ze mas televizor.
Inak plati to,co som napisal Jaruske.
 

 

to neboli stare auta co zabili tych ludi. Boli to vacsinou nove, rychle a drahe.
 

...ale ich vodiči

mali choré mozgy, t.j. auto bolo " choré zvnútra ". Aj tieto stromy sú choré zvnútra...
 

 

to nestvára samospráva, ale "liečitelia - tiežodborníci"
 
Hodnoť

"

...zabi bobra,zachranis strom!
 

bobor je vzácny,

vypíľ strom, pomôž bobrovi stavať hrádzu...
 
Hodnoť

 

Chybu urobil, ten kto ho tam zasadil. Každý je omylný, ale len hlupák v omyle zotrváva.
 
Hodnoť

Súhlas? A načo?

Zákon č. 543/2002 Z.z. jasne hovorí (v § 47 ods. 4 písm. c), že pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka alebo značnej škody na majetku sa súhlas na výrub nevyžaduje. Inak zákon tiež hovorí (v § 47 ods. 2), že vlastník pozemku, na ktorom dreviny rastie, je povinný sa o ňu starať, najmä ju ošetrovať a udržiavať. Pri poškodení alebo výskyte nákazy dreviny chorobami môže orgán ochrany prírody uložiť vlastníkovi pozemku vykonať nevyhnutné opatrenia na jej ozdravenie alebo rozhodnúť o jej vyrúbaní.
Z toho vyplýva, že keď OÚ ŽP zistil, že drevina, je nakazená chorobou mal nariadiť nevyhnutné opatrenia na jej ozdravenie alebo rozhodnúť o jej vyrúbaní. Mesto Košice nebolo povinné žiadať o výrub, ale nakoľko drevina svojou prítomnosťou bezprostredne ohrozuje zdravie alebo život človeka alebo môže spôsobiť značnú škodu na majetku, malo mesto drevinu vyrúbať a písomne oznámiť tento výrub do 5 dní od uskutočnenia výrubu na prírslušný orgán ochrany prírody.
Ak má niekto záujem drevinu chrániť má tak robiť včas. Dreviny je možné napr. vyhlásiť za chránené stromy. Životaschopná drevina je fajn vec, ale chrániť odumretú je ako chrániť odpad. Počítač, ktorý používate je výborný pomocník, ale po jeho doslúžení je to nebezpečný odpad, ktorý je potrebné zlikvidovať v súlade so zákonom o odpadoch. Tento platan v Košiciach už nie je nič iné len nebezpečný odpad.
A ešte jedna poznámočka, niekde hore sa uvádza (myslím, že od záhoračky), že na ČT 1 išiel dokument o tom ako duté jadro stromu zarástlo, to žiaľ stromy nedokážu, duté jadro ostane už navždy duté, je možné spomaliť, zastaviť proces odumierania, vyplniť dutinu nejakou hmotou, ale už nikdy nezarastie. Je možné že sa dutina prekryje postupom času kôrou (záleží od dreviny, jej stavu, veľkosti dutiny ap.), takže to zvonku vyzerá ako zdravý strom. Je to však ešte horšie, keďže navonok nevidno to čo sa deje vo vnútri. Nakoniec môže zostať len tenká vrstva dreva a kôra a pri porušení fyzikálnych zákonov sa strom zrúti a čo je najhoršie nikto nevie kedy a kam a samozrejme, keďže vyzerá ako zdravý strom nikto nevie ani prečo a preto si pri chodení okolo neho a popod neho nebude dávať pozor.
Chránť áno, ale je potrebné rozlíšiť čo a za akú cenu. Má strom väčšiu cenu ako život, či zdravie človeka? NIE! Nie nemá, odhliadnuc od hľadiska morálneho, tak hovorí aj zákon.
 
Hodnoť

 

ze tie peniaze mozu radsej vysadit kopu inych a zdravych stromov..neviem kolko ma ten strom rokov,ale nevyzera na to,ze by bol natolko stary aby stal za tolke peniaze a namahu..keby mal 400-500r nepoviem,ale takto?
 

nové za staré

Keď sa rozhoduje o osude starého stromu, tak je plno rečí, koľko mladých stromov by sa za to mohlo vysadiť.
Keď sa starý strom vytne, kto ďalej dosleduje, či sa ušetrené peniaze využili na výsadbu nových stromov?

Naviac, najmä v Bratislave, ale aj v iných väčších mestách existuje jav zvaný "mobilná zeleň". Developer na mieste A vyrúbe stromy, úrad mu nariadi náhradnú výsadbu na mieste B. Za 3 roky iný developer chce stavať na mieste B, tak mu to úrad povolí a nariadi náhradnú výsadbu na mieste C. A tak sa tých povedzme 100 stromčekov posúva z miesta na miesto, a zeleň veselo mizne.
 
Hodnoť

Tu pomôže

len trestné oznámenie v prípade nešťastia (zabitie chorým stromom) na konkrétneho človeka,ktorý podpísal konkrétny papier,na základe ktorého nebol strom odstránený,po preukázaní možného nebezpečenstva!!!
A ešte aj na tých debilov ochranárskych....nech idú sadiť 1000 zdravých stromov!Chráňme staré stromy...ale tam kde nikoho neohrozujú!!! Nie aby sa nejaký ***** mohol kochať starým stromom bez toho aby pohol riťou a išiel trebárs do Dobročského pralesa...alebo lipa v Bojniciach...je chránená,ale nikoho neohrozuje!
 

To oaim

Niečo ti prezradím. Ak sa niekedy dostanšs do nejakej normálnej krajiny (od Rakúska cez Švédsko až po Kanadu), tak sa choď pozrieť do nejakého parku. Tam zistíš, že v parkoch sa nechávajú stáť aj úplne vyschnuté stromy.
Inak - podľa tvojej logiky by trebalo v prvom rade zakázať autá - vieš koľko nevinných obetí majú na svedomí autá?
A k tomu že čo robia ochranári - zisti si fakty a potom môžeme pokračovať. Pokiaľ si myslíš že ochranári majú zbierať smetie (aby ostatní kľudňe robili bordel) a sadiť stromčeky (aby bolo čo rúbať) tak sa preber zo socialistického sna.
 

Trvám na tom

čo som povedal!!!
 

<< < 1 2 3 4 5 > >>

Najčítanejšie na SME