Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Spisovateľka Irena Brežná. Do vlastného hniezda sa vraj nekydá (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

ďakujem za zaujímavý rozhovor a prajem pani spisovateľke všetko dobré
 
Hodnoť

Pani Brežná

ďakujem, že ste napísali túto knihu. ďakujem! Moja Matka je vo Vašom veku a bohužiaľ na Slovensku platí to čo ste povedali o výchove dievčat, postavení žien a mužov- aj keď si to nechceme tu na Slovensku priznať! Ja som si to nazvala "ženský trojboj" - svokra ročník 1922 bola hotová, že mám svoj vlastný názor a že keď ma môj muž pravidelne skritizoval za jedlo aké by malo byť a začal mi do toho kafrať - povedala som dosť a oddnes nevarím. Var Ty. Varí dodnes keď je doma. A ja varím, keď je odcestovaný a mám pokoj a chutí mi. Moja matka(1950) nemohla prežiť, že som na materskej dovolenke a nemám doma všetko tip - top a najmä ju štvalo, že nemám chuť sa vrátiť do roboty, keď mal syn 6 mesiacov a poburovalo ju, že je to len taká opičia láska z mojej strany - nechcela pochopiť, že chcem si svoje deti užiť keď ma najviac potrebujú a žiadny "typický slovenský maratón žien am nezaujíma". Viem, že som o nič neprišla a myslím si, že zo svojimi deťmi mám veľmi dobry vzťah - môj vťah s dcérou, ktorá má 18 je výborný, ja som zo svojou matkou nikdy taký nemala. Celá jej život ovplyvňuje, čo povedia susedia ostatní ... ďakujem, že ste povedali pravdu. Ale ni o tom som chcela - ale o Vašej knihe. Rozhovor s Vami o nej a čítačky z nej sme počúvali popoludní v nedeľu v Literárnej kaviarni Dada Nagya. S mužom sme sa smiali a naša dcéra - 18 ročná sa na nás pozerala, či nám šibe. Keď sme jej povedali, že to bolo tak, nechcela veriť a to doma často rozprávame o absurditách minulých - že sa nemohlo cestovať, že , že, že ... Bolo to v lete, brigádovala v Bratislave a tak veľmi tomu nechcela uveriť, že sa rozhodla, že tú knihu si ide kúpiť. Ale mne sa ju podarilo požičať z mestkej knižnice a hneď potom sme išli na dovolenku - "trhali "sme si ju z rúk - dcéra, manžel a ja. Dcéra krútila hlavou a my s manželom sme sa smiali cez slzy. Napísali ste to veľmi krásne a to, že o tejto dobe rozprávate cez Janku je úžasné - lebo len deti si tie absurdity vedia tak krásne vedľa seba naukladať a uvažovať o nich tak jednoducho krásne.
Blahoželám Vám k úspechu v nemecky hovoriacich krajinách! Dnes môj manžel odcestoval na pár dní do Nemceka a do rúk som mu strčila titulnú stránku Vašej knihy v nemčine a tajne dúfam, že si ju nájdem ako darček pod vianočným stromčekom a dokážem ju prečítať aj v nemčine, aj keď ju ovládam len tak "etwas". Prajem Vám, aby sa vám splnili všetky Vaše sny a ešte raz ďakujem za Vašu trpkokrásnu knihu! ! !
 

deda

.. takže vás muž skritizoval za jedlo, tak to vás ľutujem,, a čo tá svokra ročník lepší ako staré víno?... (že sa nehanbíte!!!) verím, že vám poradili feministky... hlavne v tej materskej... ktoré si na rozdiel od vás myslia, že by ste mali uprednostiť karéru pred materskou...LOL... len jedno nepochopím, ako sa môže jedna žena vášho kalibru nechať kritizovať takou "starou štruktúrou".... ako je nejaká svokra? aj ja som mala svokru, (svokra zostala, manžel nie), ale toto nepoznám... ja som si svoju rolu vo vzťahu vymedzila pomerne jednoznačne a pani svokra vedela pokiaľ siaha jej akčný rádius... jedine, že by ste boli nejakým spôsobom na jej "priazen" odkázaná , alebo že by bol manžel "mamičkár"...a v jednom s vami súhlasím na 1000%, nie je nič lepšie v domácnosti ako manžel, ktorí varí a ešte k tomu rád varí a rád urobí nákup...:-)
 
Hodnoť

 

Škoda, že na tie najzaujímavejšie články reaguje len tak málo ľudí. Knihy od pani Brežnej vrelo odporúčam každému...aby sme nezabudli na realitu časov minulých.
 

Možno je to tak všetko skvelo povedané,

že už nie je čo dodať :-)
 
Hodnoť

 

Môj syn bol ako gymnazista rozhodnutím riaditeľky gymnázia nahnaný so svojimi spolužiakmi na angažované divadelné predstavenie tejto osôbky.Bolo to niečo na spôsob bielej oplodnenej maminky a čierneho synka a následne samozrejme multikulti diskriminácia.V divadle v BB ich nahrávali aj akísi akční boľševici zo slov.rozhlasu a pýtali od gymnazistov ich reakcie na spomínanú hru.Zaskočení študáci sa neskôr spamätali a osobne si vymohli od zástupcov rozhlasu, výmaz spomínaného predstavenia s ich účasťou.
 


Najčítanejšie na SME