Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Rakovinu pľúc treba liečiť, kým nie je neskoro (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

čo to múže byť?

Dobrý deň.
Mám 24 rokov a nefajčiar. Cez vianočné sviatky som ostal chorý. Najskôr asi 2 - 3 dni horúčka, potom na SIlvestra som dostal pomerne silný suchý kašel. Šiel som do lekárne a lekárnik mi dal mucosolvan ale ten vôbec nezabral. Potom som skúsil ACC long. Ten mi kašel stlmil ale medzitým ma začalo bolieť na pravej strane plúc kúsok pod prsiami. Cítim to hlavne pri nádychu, kašlaní a keď ležím. V kľudovom stave len mierne. Mával som obdobia keď som slabo pokašliaval aj niekolko mesiacov s krátkymi prestávkami ale tomu som nevenoval pozornosť. Čo to môže byť? Už to trvá asi tretí týždeň. Vďaka za čo najskoršiu odozvu!
 

 

to Vám asi nikto tu nepovie, ráno sa vyberte za svojou lekárkou a tá by vás mala odoslať na vyšetrenie
 
Hodnoť

Rakovinu pľúc treba liečiť kým nie je n

Keď na Slovensku hovoríme o rakovine pľúc k slovákom,mali by sme hovoriť k rakovine tu doma. V prvom rade je potrebné vyvrátiť mýtus dominancie rakoviny pľúc z fajčenia. V krajine , kde fajčí menej ako 19% obyvateľov a ktorá má najvyšší priemernú aktivitu radónu v obydliach ľudí to nie je pravda. Je pravda, že koeficient rizika ochorenia rakovinou pľúc z fajčenia má hodnotu 7,9/10 000, ale ten platí iba pre fajčiarov. Koeficient rizika žijúcich v rodinných domoch je 7,1/10 000 a v rodinných domoch žije 50% obyvateľov. Ostatných 50% žije vo viacnytovýchdomoch (v panelákoch) kde koeficient rizika má hodnotu 3,5/10 000. Koeficienty rizika z fajčenia sa ku koeficientom z radónu pripočítávajú. Radónu sme viac alebo menej vystavení všetci, to vyplýva z nášho spôsobu bývania, ale fajčí len skupina, ktorá si riziko vybrala ako svoj životný štýl.
Článok sa ani jedným slovom nezmieňuje o možnosti predchádzať ochorení znížením expozície obyvateľov radónu, čo považujem za veľkú nezodpovednosť voči obyvateľom. Regulačný rámec zákona o radiačnej ochrane obyvateľov Slovenska obišiel a chráni len budovy v majetku štátu. Podrobnejšie informácie na https://sites.google.com/site/...
 


Najčítanejšie na SME