Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Desať rokov žije s cudzím srdcom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Gratulujem Ti Victor, ze si

sa rychlo rozhodol a nech Ti to srdce este dlho vydrzi. Tvoj spoluziak z PSS.
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

Zial, ani pan profesor

sa neubranil pokuseniu vyplyvajucemu z vynimocnosti (postavenia) a zo zavislosti na jeho (ne)konani.
 
Hodnoť

Donor

Vsetkym cest, kto po tragedii dovoli darovat organy svojich blizskych a pomoze niekomu cudziemu.
 
Hodnoť

darca

teoreticky, darca moze byt kazdy zdravy clovek. Dalo by sa to zaregistrovat este pri plnom vedomi v nejakej centralnej banke darcov a pri uraze len jeden klik s mysou a hned by zainteresovani vedeli ze maju tu cest s darcom. Vsetky potrebne udaje by tam sa dali natukat tiez. Len nech sa k tomu nedostane mafia.
 

blahoslavení nevedomí...

darca je zo zákona každý, aj ty, a je to naopak, ak si NEŽELÁŠ, aby ťa pri pitve vykuchali ako starú škodovku a orgány rozhodili kade tade po euróre, zaregistruješ sa ešte počas života v Registri nedarcov pri Slovenskom centre orgánových transplantácií.
Osobne mi je to jedno, po mojej smrti nech sa súčiastky použijú, mne to už môže byť jedno. Len nech to nie je tomu, kto ma zrazil a zabil a podobne :-))))
 
Hodnoť

Škoda...

Škoda, že je tak málo darcov. Že sa tak málo ľudí prizabije pri dopravných a iných nehodách...
Riešením asi bude umelé srdce. Ale to je sakramentský technický problém. No keby sa do toho dalo viac peňazí, napríklad tých, ktoré idú ľuďom, čo si vedome ničia zdravie...
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

Nebolo to transplantovane srdce z Albanska...

...ved v 98/99 predavali Albanci Srbske srdcia na trhoch, ako nedavno pisala Carla del Ponte...
 

psycho...

 
Hodnoť

Slovensko ma dobru legislativu

co sa tyka darcovstva(tj kazdy je ipso iure darca, pokial sa za zivota nevyjadri inak - opt-out moznost) napr. tu v "demokratickej, rozvinutej...." Britanii je to presne naopak (ak sa za zivota neozves ze xces byt darca, nemozu ti zobrat ziaden organ - opt-in moznost) Bohuzial v SR ked niekdo sa zabije v hornej dolnej vo vychodnej dzamahirii seru na organy(to by musel tam byt nejaky lekar co vie ako na to - lenze ten uz operuje v BA, a zabera tu miesto)
 
Hodnoť

Pekný PR článok NÚSCH

1. Transplantácia srdca z technického hľadiska až taká náročná nie je.
2. Smiešne, koľkí neznalí skutočnosti tu vychvaľujú Fischera...
3. Transplantácia srdca je aj trochu etickou otázkou - nič proti právu na život, ale veľa kandidátov sú ľudia, ktorí si poškodenie srdca privodili sami svojou zlou životosprávou... Rizikové faktory ICHS sú dobre známe a i tzv. dilatačné kardiomyopatie (novšiu nomenklatúru neovládam) sú často pozorované u pacientov s chronickým abúzom alkoholu. Píšem to preto, lebo som nedávno čítal o tom, ako sa u nás určitým skupinám pacientom odopiera prístuo k liečbe ochorenia, na ktorom nenesú pôvod len preto, lebo prekročili vek 45 rokov. Neviem, či by som si ja dal srdce transplantovať - títo pacienti zomierajú viackrát - prvýkrát pri zlyhávaní vlastného srdca, potom minimálne rok s napätím čakajú, ako organizmus prijme transplantát a neskôr hrozia závažné infekcie či malignita iného orgánu pri imunosupresívnej liečbe...
 
Hodnoť

Aj ked je tvoj papa prezident,

ty urcite nie si vynalezca pusneho prachu.Napapaj sa kyslej kapusty a vela citaj.Mozno,ze sa niekomu podari dlhodobym vzdelavanim vysvetlit priority aj takym ,ako ty,ajtymna.
 
Hodnoť

RE:

Aj tak si myslím, že urobiť transplantáciu srdca, alebo iného orgánu je fantastické. Keď ten človek, ktorý bol tak vážne chorý, že už mal na mále a vďaka transplantácii zostal medzi nami sa mi zdá ako zázrak. Treba všetkým poďakovať za snahu pomôcť. Všetkým, ktorý to prekonali prajem ešte dlhý život.
 
Hodnoť

strašne držim palce pánovi s novým srdiečkom,

nuž ale neviem, či tato informacia SME je spravna. Nechcem tymto spochybňovať skutočne skvelé úspechy a umenie prof. MUDr. Viliama Fischera, ktorého jeho nie velkí "prajníci" spochybňuju, ale musim vas poopraviť.
Prvu transplatnáciu srdca na Slovensku vykonal doc. MUDr. Ladislav Kužela v roku, ktorý si žiaľ nepamätám, na Chirurgickej klinike na Partizánskej ul. v Bratislave, ale s istotou viem, že srdce darcu bolo žiaľ srdce tragicky zomrelého manžela mojej byvalej kolegyne a maminky dvojčiat. Hoci faktom zostáva, že tento prvý pacient transplantáciu neprežil, bola to prvá "pionierska" transplatnácia srdca a aj napriek skorému skonu doc. MUDr. L. Kuželu by si zaslúžila aspoň trocha úcty pri spomienke na prvé transplantácie v Slovenskej republike.

A len tak BTW, oboch spomínaných doktorov som zažila na „vlastnej“ koži.
Doc. MUDr. L. Kužela bol neuveriteľne šarmantný človek, ktorý dokázal aj našu „pani“ učiteľku ošetrovateľskej techniky (ako sa v tom čase nazývala bývalá vystúpená mníška, síce so zdravotníckym vzdelaním, ale ježibaba dušou kdesi medzi nebom a zemou!) uzemniť pri rannom nástupe na prax na chirurgickom oddelení. Táto „božia“ žena nás ráno 7,00 hod. na chodbe oddelenia kárala za krátke sesterské šaty a zástere a pán doc.Kužela pani učiteľke pripomenul, že pohľad pacienta na naše krásne nožky vie pomôcť viac, ako šikovnosť chirurgov a protivnych sestier !
A na prof. MUDr.V. Fischera si spomínam osobne, keď ako mladý chirurg asistoval doc. MUDr. Jaczovi, žiakovi neurochirurga prof. MUDr. Žucha, pri operácii (v deň mojich 20. narodenín) mojej ľavej nohy (fibulárneho nervu, kvôli jeho prerušeniu som nevedela chodiť bez barlí) na Neurochirurgickej klinike na Pionierskej ul. v Bratislave a ja som po tejto operácii mohla po roku opäť chodiť ako normalny človek bez barlí a akejkoľvej inej opory a opäť sa tešiť zo života.
Hlboko sa klaniam pred hlbokou profesionalitou a ľudským prístupom obidvoch doktorských „čarodejníkov“, jednému tam hore na obláčiku posielam len také obyčajné ďakujem za „ochranu“ pred protivnou učteľkou a prof. Fischerovi vďaka za moju uzdravenú nohu a život bez barlí, Zuzana Kaláčová
 


Najčítanejšie na SME