Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kosovo vie deň nezávislosti. Ale čo po ňom? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

o Kosove - pre ludi, ktori vidia dalej

http://www.euromonitor-international.eu/sresult.php?misc=search&subaction=showfull&id=1198252031&archive=&cnshow=news&start_from=&ucat=2,3,8,10

http://www.euromonitor-international.eu/sresult.php?misc=search&subaction=showfull&id=1195117942&archive=&cnshow=news&start_from=&ucat=2,3,8

http://www.euromonitor-international.eu/sresult.php?misc=search&subaction=showfull&id=1177894825&a
 
Hodnoť

pre ľudí ktorí pamätajú viacej

najdite si na youtube heslo vukovar
O UCK nikto nepocul pred rokom 1995 - v tom čase už v občianskej vojne v ktorej prvé výstreli vypálili Srbi zomrelo pár desiatok tisíc ľudí. Keď sa roku 1998 začalo bombardovanie NATO tak som to nechápal - neveril som že v Juhoslávii je ešte niečo čo nie je zbombardované a lebo zamínované.
Je škoda že oficiálne nie je v SME nikto kto by poznal miestne pomery. Každopádne minule som tu dával linky že Slovinci, Chorváti aj Černohorci podporujú Ahtisaariho plán.
Pevne dúfam že vojna nebude pretože po r. 1991 - 1996 , po Vukovare a Srebrenici už nikto Srbom neuverí že to TENTOKRÁT zvládnu. A rozhodne verím že ich ani nenapadne znova útočiť na Chorvátov.
Nemusíte so mnou súhlasiť ale to čo ijeme je aj následok NAŠICH činov.
 

 

Chvilami som si myslel, ze sa pokusas o nejake realisticke zhodnotenie toho co sa v Juhoslavii dialo, ale mylil som sa. Stavas sa jednostrannou hlasnou trubou typu ross.
-
K clanku: Kosovo treba rozdelit a tych Kosovcov uplne zablokovat, odstrihnut od energie, neuznavat kosovske pasy, proste blokada + prerusit diplomaticke styky s USA a ich prisluhovacmi. Plus treba vyuzit kosovsky precedens na vyhlasenie nezavislosti RS na Bosne a Hercegovine.
 

hlásne trúby sme asi obaja

podstatné sú činy - najväčšiu nevôľu u nás vzbudilo bombardovanie NATO r. 1998 , no v praxi to nebola ani jedna petícia, žiaden relevantný odpor len sa po krčmách rozprávalo trošku hlasnejšie a sem tam sa niekde na múre objavil nápis NATO=niečo.
Pokiaľ nemáš vyhlásenia podložené činmy tak ŤA nikto nebude brať vážne - ako občas napíšem k tým vyhláseniam čo treba robiť v Kosove môžem kľudne napísať čo chcem - odozva bude vždy nulová.
Ostatne všimni si oficiálnu odozvu - nebude nijaká , zapojíme sa do davu.
Každopádne ak sa bude niekto rozčuľovať že sme zradili Srbov tak môžte byť kľudný - 2 roky im v okolí Vukovaru pomáhal jeden slovenský ženijný prápor a bolo to hneď po vojne kedy je pomoc najviac potreba.
 

presne tak

navysse, vsetkych tychto nicomnikov z unie deportovat do kosova a postavit Schengensku hranicu este aj na mori a vzduchu
nemam dalsich slov.. Bohuzial je to len zbozne prianie!!
 

 

Píšeš ako pravicový a prozápadne orientovaný človek. Najprv si je nutné uvedomiť základné fakta:

1. Kde sa odohrávala vojna v bývalej Juhoslávii,
2. kto bol do nej zapojený,
3. o čo tam išlo.

Pravičiari majú tendenciu hádzať všetkých Srbov do jedného vreca...Ty píšeš akoby v YU bojovali iba Srbi...Pritom Srbi boli tý čo vo vojne najviac stratili a EÚ sa snaží zo Srbska vytrhávať ďalšie časti bez akéhokoľvek logického dôvodu...myslím tým vytváranie štátov, ktoré nemajú národný základ...To je ako keby na Slovensku vznikali štáty ako Oravská republika, Spišská republika, Liptovská republika (Čierna hora, Kosovo, Bosna a Hercegovina...)Srbská menšina na zmiešaných územiach bola ponechaná na pospas Chorvátom a moslimom (pokatolíčťovanie a islamizácia...Ja osobne pokiaľ by mali vstúpiť Albánci z Kosova do EÚ v Srbskom závese (lebo verím, že Srbi do EÚ v najbližších rokoch stúpia), nech si tam radšej vytvoria Kosovstan a zavedú šáríju než by sa mali preháňať po EÚ za cudzie mozole. Kosovo do EÚ nikdy nevstúpi ako samostatný štát to vie každý...Verím, že EÚ ide o to isté...
 

tendenciu

neviem či si uvedomuješ ale tam dole na juhu je kopec ľudí ktorí MUSIA uvažovať tendenčne - koľkým zabili niekoho blízkeho , koľkým ulúpili majetky, koľkých naháňali 2 roky po lesoch aby "bránili vlasť" .
Si nezažil tú reakciu ak rok po vojne dojdeš na Chorvátsku hrancu a rozospalý kolega pozdraví "dobro utro serbija", si nezažil ako sa k sebe správali Srbi a Chorváti.
Neviem či som pravičiar ale je to strašne o tom ako viesť ozbrojený konflikt. Skús si prečítať správy že koľkokrát na Slovensku pochybia policajti pri ozbrojených akciách . A to majú výcvik a neviem čo všetko. Si predstav že ako budú pôsobiť v čase vojny. A ako budú pôsobiť ľudia ktorých v živote nevyšetroval prokurátor za neoprávnenú manipuláciu so zbraňou ak im vydáš zbrane a pošleš ich "brániť vlasť" a nezabezpečíš kontrolu toho čo robia ( a či náhodou nechlastajú).
Rozoberal niekto na SLovensku že PREČO bola tá vojna zlá ??
Vie niekto z armády a polície v čom zlyhali Srbi a Chorváti , pretože to je pre nás podstatné , tí pôsobili v rámci nejakých štátov ???
Vedie tzv. normálny ľudia koľko ľudí z Juhoslávie bolo vyhnaných z domovov a že im skoro NIKTO od nás nepomohol ??
Takých analýz na diskusiách že o čo šlo sú mraky no chodil niekto od domu k domu a zisťoval či prežijú zimu, či môžu na pole, či im funguje vodovod a škola , či majú základnú zdravotnú starostlivosť ???
 

 

Moji bratranci a sused pôsobili v Bosne v misii UN a v pozorovateľských misiách. Všetko čo píšeš je o.k. len mi vadí jedna vec a to, že večšina ľudí píše ako by tam bojovali len Srbi. Keď sa tu spomína ten Vukovar...Chorváti tam robili také čistky, že si to neviete predstaviť...len mi bratranec hovoril, že keď Srbi (civilisti) utekali nechali v domoch starých ľudí (lebo by ich zdržiavali pri úteku, ktorí tam umierali od hladu a od zanedbania. UN ich nesmeli ani odtiaľ zobrať, lebo už nebolo ich kde dať...tak im tam nechali len dáke pitie a jedlo...Napr. Chorvátska domobrana nosila ustašovské znaky a hákové kríže na čiapkach a čistili dom od domu...také a podobné tragédie prežívali dokonca aj Srbi nielen Bosniaci, Chorváti a moslimovia...
 

nebojovali Srbi

bojovali jednotlivci. Mne vadí že sa tu niekto stále snaží vytvárať stáda. Na vojne je každý za seba. To s tými Chorvátskymi "dobrovoľníkmi" máš pravdu , obľubená činnosť bola polámať starým ruky a nohy a potom nad nimi zapáliť dom.
Strašne tu chýba že to všetci posudzujú globálnepoliticky. Nikto nevie o čo šlo - koľko ľudí šlo na front len aby mohlo rabovať a vyrovnávať si svoje komplexy. Koľko ľudí v Sarajeve strieľalo starých ľudí a deti, kto si vtedy všimol :
http://en.wikipedia.org/wiki/Romeo_and_Juliet_in_Sarajevo
koľko ľudí s nasadením vlastného života bránilo vlastným zabíjať nevinných ??
Tých materiálov z vyšetrovaní je kopec , no na Slovensko nedorazilo nič, väčšina ľudí chce jasné symboly - najlepšie také že sú pupkom sveta ktorému každý závidí a každý škodí.
 

 

keď tam bude môcť vstúpiť Montenegro (a to pravdepodobne skôr ako Srbsko), prečo by tam nemohlo vstúpiť Kosovo (samozrejme v dlhšom časovom horizonte) ??
 

 

V Čiernej Hore žijú civilizovaní a inteligentní ľudia, prevážne Srbi, ale ja Chorváti, Macedónci a pod...a nie Albánci...
 
Hodnoť

 

čo ďalej?? už iba robiť, a robiť, a robiť....pretože už sa nebude dať vyhovárať na Srbov
 
Hodnoť

 

Pamätáte si?Niekedy sa predával Kosovski vinjak,bolo to celkom dobré,existuje to vôbec ešte?
 
Hodnoť

Hollywoodskí herci - roste podpora Srbska

Proti amputaci Kosova od Republiky Srbsko vystupují nejlepší a nejpopulárnější herci Hollywoodu: George Clooney, Sharon Stone, Richard Gere, Sean Connery, Michael Douglas, Robert De Niro, Johnny Depp a Tom Hanks.
Hollywoodští herci George Clooney a Sharon Stone se chystají pořádat protesty, pokud Kosovo jednostranně vyhlásí nezávislost na Republice Srbsko. Sharon Stone se nechala slyšet, že si je dobře vědoma „nespravedlivé situace" v Kosovu a neumí si představit, že by bylo nezávislé. George Clooney, kterého minulý pátek jmenoval generální tajemník OSN poslem míru, aktivně se zajímá o světové dění, např. včetně krize v súdánském Dárfúru, zase řekl: „Srbské lobby je ve Spojených státech velmi slabé a všechno co lze slyšet, nebo vidět, přichází jen od albánské lobby a lobbyistů. Neslyším vůbec druhou stranu."
Srbsko ale podporují i další uznávané hvězdy Hollywoodu. Patří mezi ně trochu překvapivě také Richard Gere, který původně nebyl nakloněn srbské straně, ale chystá také nakonec připojit k protestům proti amputaci Kosova, protože získal silné podezření vůči silám Západu, pramenící z jejich obrovského tlaku a zarytému trvání na oddělení provincie od Srbska. „Za Kosovem musí být něco jiného, když tak přehnaně usilují se ho zmocnit," řekl Gere. Nejslavnější představitel James Bonda sir Sean Connery zase poukazuje, že na situaci srbské provincie lze nahlížet i z perspektivy jeho rodného Skotska. „Během historie mělo Skotsko mnohem lepší základ pro udělení nezávislosti, ale nikdy mu nebylo povoleno vystoupit. Jaký je rozdíl mezi mojí vlastí a Kosovem, aby nyní došlo k vytvoření takového precedentu?" - ptá se oslavovaný herec.

Mezitím přinesl PressOnline zprávy, že se k protestům se připojí i další filmové hvězdy. V případě amerického uznání jednostranně vyhlášené nezávislosti Kosova se k protestům připojí Michael Douglas, Robert De Niro, Johnny Depp a Tom Hanks. Právě představitel Forresta ve filmu Forest Gump Tom Hanks patří údajně mezi nejradikálnější oponenty odtržení srbské provincie. Nedávno byl konečně pravoslavně pokřtěn poté, co si vzal herečku Ritu Wilson, která je napůl Řekyně.
Připojení Roberta De Nira nebylo nijak překvapující, kvůli jeho kladnému vztahu k Srbům. De Niro zamlada jako tehdy neznámý americký student cestoval po Srbsku a podle vlastních slov strávil nezapomenutelné dny mezi srbskými zemědělci ve vesničce Sumadija. Svou dceru dokonce pojmenoval Drina, podle jeho oblíbené knihy „Most na Drině" od srbského autora a držitele Nobelovy ceny Ivo Andriče.
Washingtonský politický analytik srbského původu Obrad Kosic k tomu dodává: „Když obyčejný Američan uvidí, že nejlepší a nejpopulárnější hollywoodští herci podporují srbskou věc, začne se na celý problém dívat jinak".
 
Hodnoť

Stáli USA za etnickymi cˇistkami v Juhoslávii?

Stáli USA za etnickymi cˇistkami v Juhoslávii?
Bol to jeden z tych kradmych pohlˇadov, ktoré sa obcˇas naskytnú pre tych, ktorí sledujú chod udalostí, ako napríklad zistenie po invázii v Iraku, zˇe USA a Británia zacˇala vzdusˇné operácie zamerané na znicˇenie irackej leteckej obrany dlho pred inváziou - obe krajiny popierali fakt, zˇe rozhodnutie ístˇ do vojny bolo uzˇ urobené. ("U.S. Moved Early for Air Supremacy: Airstrips on Iraqi Defenses Began Long Before Invasion, General Says," The Washington Post, 20 júl, 2003). Tí, ktorí videli tlacˇové správy sa mozˇno zamysleli, avsˇak tieto správy boli prílisˇ nejasné na to, aby spôsobili vázˇne zamyslenie sa aj tym najpozornejsˇím cˇitatelˇom. Tajomstvo ostalo teda tajomstvom, stratenm v záplave inych správ.
"V auguste 1995", písˇe vyskumník Gregory Elich "chorvátska invázia srbskej Krajiny spôsobila najhorsˇiu utecˇeneckú krízu v juhoslovanskej obcˇianskej vojne. Za niekolˇko dní viac nezˇ 200 000 Srbov, takmer celá populácie krajiny utiekla z domovov a 14 000 Srbov stratilo svoje zˇivoty." (The Invasion of Serbian Krajina, NATO in the Balkans: Voices of Opposition, International Action center, New York)
Bola to operácia Storm "najväcˇsˇia etnická cˇistka juhoslovanskej civilnej vojny", podlˇa Evena Dyera, novinára rádia BBC. "Napriek tomu nik nebol zatknuty a postaveny pre súd." (Croatian atrocities being forgotten: Cdn. Officers, CBS News, 21. júla 2003)
Populárna mytológia o juhoslovanskej vojne je tá, zˇe to boli Srbi vedení Slobodanom Milosˇevicˇom, ktorí zacˇali etnické cˇistky za úcˇelom vytvorenia Velˇkého Srbska. Milosˇevicˇ bol pred tribunálom v Hágu, obvineny z genocídy.
Najväcˇsˇia cˇistka vsˇak nemá srbsky podpis (oni boli obete) a hágsky tribunál, ktory o sebe vyhlasuje, zˇe je nestranny, neurobil nicˇ preto, aby priniesol autorov tychto zverstiev k spravodlivosti. Tribunál tvrdí, zˇe dôkazy sú nepriame, ale kanadskí vojaci, vcˇítane generála, ktory velil mierovym silám v operácii Storm vraví, zˇe skutocˇnym dôvodom necˇinnosti tribunálu je to, zˇe sú to západné vlády v pozadí tˇahajúce nitky.
Kanadsky major - generál Andrew Leslie tvrdí, zˇe pochybuje o tom, zˇeby Chorváti boli na operáciou Storm sami. "Bolo to urobené lˇudˇmi, ktorí vedeli, cˇo robia."
Tribunál je cˇiastocˇne sponzorovany miliardárom Georgeom Sorosˇom, ktory má dlhú históriu poskytovanie financií na destabilizáciu krajín, ktorych trhy sú zatvorené alebo cˇiastocˇne zatvorené západnym investorom. Akonáhle je vzdorovitá vláda odstránená a nastolená je pro-západná, Sorosˇ vnikne do krajiny a skúpi aktíva sˇtátu za smiesˇne ceny. Sorosˇ mal údajne vo vyhlˇade masívny komplex Trepca v Kosove, ktorého cena sa odhadovala na 5 miliárd dolárov. Na zhodenie Milosˇevicˇa minul 100 miliónov dolárov. Milosˇevicˇ vládol najmä sociálne orientovanej ekonomike. ("Miliardársky obchodník sa stal králˇom vychodnej Európy a prorokom otvorenej spolocˇnosti. Otvorenej vsˇak cˇomu? " New Statesman, 2. júna, 2003)
 
Hodnoť

dokoncenie...

USA a Nemecko zacˇali po páde komunizmu a ZSSR podporovatˇ separatistické sily v Juhoslávii, po tom, cˇo Juhoslávia odmietla predatˇ sa západu. Byvalé komunistické sˇtáty zazˇívali hromadné privatizácie, podlˇa Clarka vsˇak "viac ako 700 000 juhoslovanskych podnikov ostalo v sociálnom (sˇtátnom - prop.sk) vlastníctve a väcˇsˇinu z nich stále kontroloval manazˇment pracovníkov, len 5% bolo v rukách súkromnych." (The quisling of Belgrade," The Guardian (UK), 14 marca, 2003)
Západ sa spojil s Alijom Izetbegovicˇom v Bosne, ktory chcel obnovitˇ multi etnickú republiku ako islamsky nábozˇensky sˇtát, napriek toku, zˇe Bosna mala znacˇnú nemoslimskú populáciu, vcˇítane Srbov. On s Tudzˇmanom boli pozˇití ako nástroje na rozdelenie federácie a je dorucˇenie, kúsok po kúsku, do rúk západu a korporatívneho sektoru. Separatistov v Kosove podporoval, trénoval a sponzoroval západ, cˇím spôsobil obcˇiansku vojnu, ktorá dala zámienku pre NATO na zacˇatie "humanitárnej vojny" a vyhodenie Milosˇevicˇa vdˇaka svojim zástupcom - demokratickej opozície Srbska.
Zverstvá z augusta 1995, dnes na západe zväcˇsˇa zabudnuté, napriek tomu, zˇe sa zdajú bytˇ starymi správami, vrhajú svetlo na súcˇasné udalosti. Zálˇuba západu v navodzovaní kríz , ktoré potom slúzˇia ako zámienka na intervenciu zdá sa, zˇe esˇte neopadla. A takmer vzˇdy sú obete západnej agresie zobrazovaní ako agresori sami. Napríklad Severná Kórea je dnes povazˇovaná za nepriatelˇskú krajinu, napriek tomu, zˇe sú to USA, ktoré tlacˇia na túto zbedacˇenú krajinu pod hrozbami vojny. Kuba, Bielorusko, Zimbabwe sú krajiny, ktoré George Bush oznacˇil ako "zajatecké krajiny" (captive nations) a sú pravidelne oznacˇované ako brutálne, represívne rezˇimy, napriek tomu, zˇe jediny dôvod, precˇo sú demonizované je ten, zˇe nie sú priatelˇsky naklonené globálnej kapitalistickej ekonómii, ktorej dominujú Spojené sˇtáty.
Podobná bola v ocˇiach západu aj urázˇka Srbov a to je prícˇina precˇo vôbec existovala operácia Storm, precˇo je v Hágu trestny tribunál a precˇo ostatní nikdy nebudú cˇelitˇ vojnovym zlocˇinom.

TRINI CENTER
 

Poznámky

1. skús si pozrieť čo si napísal , je dosť náročné domýšľať si ...
2. neviem či Chorváti robili pri operácii Oluja etnické čistky- na adrese
http://en.wikipedia.org/wiki/Oluja
máš kópiu príkazu Srbského vedenia pre evakuáciu. Aj keby nebol tak po tom čo Srbské sily v r. 1991 urobili Chorvátom bola pre všetkých Srbov najlepšia varianta ujsť . Chorváti po operácii oluja našli v hromadných hroboch 3000 mrtvych, tá myšlienka že ešte niekto bude brať ohľad na civilov bola dávno SCI-FI.
3. Znova sa Ťa opýtam - ak ťa niekto olúpi a zmláti tak budeš nástojiť na tom že má byť prepustený z väzby a že sa má hľadať ten kto za tým stojí ???
 


Najčítanejšie na SME