Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slota chce dvojkríže na juhu Slovenska (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < ... 10 11 12 13 14 15 16 17

Hodnoť

slota postavy dvojkriz

a madari potom postupne pristavia trikopceky, atd, atd.
Vysledok bude madarsky statny znak.
Myslim, ze SMK nebude proti tomu, ved usetria nejake forinty.
 
Hodnoť

No toto...

Pane Boze, proc si dal dusu do berana
 
Hodnoť

Redakcia SME

Milí redaktory deníka sme poprosil by som Vás aby ste neprekrúcaly povedané slovo mám silne tušenie, že je to neetické a nepatrí sa to ak chcete být naozaj nestraný denník všimol som si to u Vás už mnoho krát, ale čoho je veľa toho je veľa.(príklad: pán Slota hovorí: Nech sa tu stavajú takéto symboly Slovenskej štátnosti a nie čo vyfantazíroval autor článku Mikuláš Jesenský: „Budeme stavať takéto dvojkríže, aby bolo každému jasné, kde je Slovensko a kto je tu doma.“
Tak pozor na to kontrolujte si čo po sebe píšete rád by som dostal vyjadrenie priamo od autora alebo od niekoho iného z deníku prečo takto konal!
Potom sa čudujete, že Vám Premier Slovenskej Republiki Róbert Fico nechce odpovedať na vaše otázky. Plus načo uverjnujete články typu rozhadajme Slovákov a Maďarov- Čo povedal jeden na druhého!
 

 

ty si iný tvrďas!!
redaktory, neprekrúcaly
Slota toho povedal ďaleko viac, tvoji redaktory ešte boli slušní :-))
 

Ondsur

ty si podla mna bus Rafaj z SNS alebo Mojsej z Kosic....gramatika a sposob sedi len na tieto dve postavy :-)))
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

ospravedlnujem sa vopred

nech sa pan Slota a pani Belousovova nehnevaju na mna..... ale to, co celkovo predvadzaju na tejto politickej scene, je ubohost a primitivizmus najhrubsieho zrna....
 

suhlas

áno nevravím že predvádzajú niečo začo by sme im mali ďakovať ale niesu teda to najlepšie čo tu máme ale obyčajnou diskusiou nikto nič nezmôže...
 
Hodnoť

RE

Je to ale poriadny vták ten Janko Slota, žeby z chlastu už videl kolem seba už iba turulov? V SNS sú všetci trulovia, alebo turulovia?
 
Hodnoť

Dvojkríž

DVOJITÝ KRÍŽ

Dvojitý (apoštolský) kríž stojací obvykle na pahorkoch je súčasťou maďarskej (uhorskej) histórie erbov približne sedemsto rokov. Jeho pôvodný význam pripomína starodávnejšie ľudové tradície.

Na minciach nášho kráľa Svätého Štefana a na iných dávnejších uhorských minciach, klenotoch sa objavujú svojrázne dvojité kríže (napríklad kotúče na spánkoch z obdobia návratu domov). V stredobode obrázkov na minciach možno vidieť väčší kríž symbolizujúci slnko. Nad tento slnečný kríž umiestnili menší kríž, tento svetový strom so slnečným kmeňom označuje znalosť pôvodného významu dvojitého kríža. Je to znakom viery v zimný slnovrat, v znovuzrodenie slnka, v príchod úrodného a bohatého obdobia.

Ako politický symbol dvojitý kríž predstavuje to, že stredoveké uhorské kráľovstvo nebolo jednoduché, obyčajné kráľovstvo, ale hlavné kráľovstvo, posvätená krajina vyzdvihnutá nad ostatné. Uhorské kráľovstvo si už v časoch Karola Róberta ctili v Európe ako „kráľovnú krajín“. V plnom lesku sa rozvinulo v časoch Ľudovíta Veľkého, Žigmunda Luxemburského a Mateja Korvína, kým nezačal jeho tragický úpadok a pád na krvavom bojisku pri Moháči.

Dnes nám z neho zostal iba dvojitý kríž v našom erbe, ale jeho pamiatka žije aj dnes, a núti nás spytovať si svedomie.

Géza Varga: Symboly maďarského národa

Podľa chápania Gábora Pappa v starom rúnovom písme (6500 ročnom) písmeno Gy (Ď) je jeden dvojitý kríž, bolo zvykom pred spoluhlásky vysloviť hlásku E: EĎ. Uznaný význam EĎ v starej maďarčine je: svätý, teda Uhorská svätá zem, keď pripojíme trojitý pahorok chápaný ako symbol usporiadanej štátnej moci, a vtedy na ňom sa nachádzajúca Svätá koruna ukazuje, že sa uskutočňuje v štátnej forme kráľovstva.

Jeho web:

http://www.magyarekszer.hu/oldalak/91kettoskereszt.htm


Je načase zamyslieť sa na našich najzákladnejších pojmoch! Snáď spomedzi všetkých je najzákladnejší pojem EĎ, veď skrýva v sebe tak isto vysokú vedomosť skrytú v pravekej myšlienke vesmíru, ako aj vytvorenie nášho dnešného pojmu Boha, obraz sveta našej predchádzajúcej epochy.
Zamyslime sa nad tým, čo môže byť príčinou toho, že v maďarskom jazyku slovo Cirkev (Egyház) tvoríme z pojmu EĎ. Všimnime si, že v maďarskom rúnovom písme je znakom GY (Ď) rovnoramenný dvojitý kríž, čo je ale jedným z našich najústrednejších národných symbolov (viď napr. aj v našom národnom erbe z roku 1848, viď na 1. obraze)! Premyslime si, ako môže byť symbolom EĎ znak vytvorený z troch čiar? V rímskych číslach znakom ´1´ je: I, teda jedna jediná čiara.
Je prirodzené, že 1 zobrazujeme jedným znakom. Predsa však v maďarskom rúnovom písme 1 zobrazujeme nie jednou, ale tromi čiarami, dvomi vodorovnými čiarami rovnakej dĺžky a jednou zvislou čiarou: =!

Je jasné, že keď „tri“ znamenajú „jedno“, tak sa hovorí o nejakej jednotke, o jednotke trojitosti: o jedno - trojici. A toto naše usudzovanie vedie k pravekému maďarskému náboženstvu, a to k chápaniu predchádzajúcemu a zakladajúcemu významu „jednej“ pôvodne „svätej“, veď prapôvodná maďarská jedno – trojitosť je pôvodným prekladom kresťanskej svätej trojice.
Maďarská jedno – trojitosť je v centre mnohých pravekých náboženstiev, tak isto v indických „troch gunách“ (sattva, rajas, tamas; materiál, život, duch), ako v čínskych „troch pokladoch“ (jing, chi a shen; materiál, životná sila, duch).
 

<< < ... 10 11 12 13 14 15 16 17

Najčítanejšie na SME