Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slovensko má novú prírodnú rezerváciu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

čím viac

takých rezervácií,tým lepšie.
 
Hodnoť

 

Gratulujem..
V blizkosti tej obce Horovce ma vzniknut skladka odpadu z Trebisova, bolo to v spravach v TV, dufam, ze je to dost daleko od tejto PR...
 

 

No, trochu vadný postup mesta alebo toho, kto skládku odpadov z mesta zamýšľa. Keďže však celé Slovensko vyzerá pomaly ako jedna súvislá skládka, na stave už nie je veľmi čo pokaziť...
Treba pripomenúť, že obce sú povinné zaviesť separovaný zber papiera, plastov, kovov, skla a biologicky rozložiteľných odpadov, s účinnosťou od 1. januára 2010.
 

Je to presne tam

Podľa opisu sa územie skládky rozkladá na južnej strane cesty Michalovce Sečovce, medzi stožiarmi VVN, a susedí s rezerváciou Bisce, do toho sa bude treba poriadne obuť.
 
Hodnoť

navrhujem priamo v Bratislave

v podhorskej časti Nové mesto - zriadiť prírodnú rezerváciu "Ficov vinohrad" :)
 

na rezerváciu

nespľňa kritériá. Ale skanzen, by to mohol byť. Keď všade naokolo budú vilky, nech tam Fico s Čaplovičovou výpomocou okopáva.....
 

to skôr stavebný pozemok

v snv ako "parcela svätého mikuláša"
 
Hodnoť

Spevnili hradze

- dobre vidim ? Tie hradze tam boli pôvodne ? Ked neboli, tak tam nemaju co robit. Divna filozofia, na ktoru plynu peniaze EU aj nas vsetkych. Aj ja chcem dostat grosiky na rezervaciu, ktoru si urobim doma v zahrade !
 
Hodnoť

A nech si všetky

duby nechajú zožrať grafiózou, či inou potvorou, tak ako chcú nechať zožrať všetky ihličnany v Tatrách lykožrútom.
 
Hodnoť

A rezervacia

pre dubove,prip. aj ine hlavy by sa nenasla?
 
Hodnoť

Ochranári by sa mali prísť radšej kuknúť...

...do Ski parku RK a mali by si naštudovať čo chce mesto urobiť v chránenej prírodnej oblasti Veľká Fatra. Čo je to za hovadinu stavať paneláky s 300 bytmi na Maline Brde, keď viem aké trable mali ľudia získať povolenie čo i len chatku si postaviť dole na Hrabove ktoré ešte nie je v ochrannom pásme.
Na takéto niečo by sa mail zamerať, ale to by sa zas nemohli bobani na to pozerať očami lyžiarov...že áno...
 

 

Veľká Fatra je národný park...
 

 

Prečo iba 'ochranári' - a navyše dobrovoľní, občianski? Prečo to nezaujíma bližšie obyvateľov, napr. okresu či príslušného mesta, nevraviac o platených úradníkoch a organizáciách (len v samotnom rezorte ťivotného prostredia je ich celá štruktúra)?
Prečo to priamo "zaujíma" len kdejakých reštituovaných urbárnikov, ktorí stihli už les úplne vyťažiť, a teraz sa im zachcelo jeho betónovanie? Prečo sú (aj) títo občania tak predajní (pričom po majetkoch si kedysi išli ruky-nohy polámať)?
 
Hodnoť

Aspon niekto tu

robi nieco pre zachovanie tej krasy, ktora sa nam neustale zmensuje.
Vdaka Vam. 2 % z dane mate odo mna iste.
 

Zachovanie krásy?

Čo je krásne na spevnení umelej hrádze? Čo je krásne na umelo vysadenom lese, zvlášť pri drevinách lužného lesa, z ktorých väčšina má veľmi dobrú rozmnožovaciu schopnosť?
Nechcem vravieť, že táto ich činnosť nie je záslužná. Ide len o to aký je rozdiel medzi vysadeným lesom v Tatrách (a les, ktorý bol chránený pred kalamitou bol tak isto vysadený) a prečo by sa mali Tatry ponechať na samovývoj (keďže sú ohrozované bio, aj abiotickými činiteľmi, naviac ak chceme stabilnejší les je nutné zvýšiť podiel listnatých drevín, čo bez zásahu človeka možné nie je - zo smrekového semena totiž môže vyrásť len smrek, do úvahy by snáď prichádzala pri diaľkovej transmisii aj breza, ale určite bukové semeno nie, plus bariéra, ktorú tvorí napr. Tatranská kotlina na juhu a skalnaté štíty na severe) a umelo vysadenom lese, ktorý však vysadili vlci a nie lesníci. Prečo toto územie neponechajú na samovývoj, veď p. Lukáč a jeho verní tvrdia, že príroda sa s tým dokáže vysporiadať sama? Alebo to platí len vtedy keď sa im to hodí?
2 percentá sú Tvojou voľbou a nejdem ti to vyvracať, ani Ťa ovplyvňovať, len skús sa zaujímať aj o to kam idú a načo slúžia a či sa to stotožňuje s tým na aký účel si tie dve percentá dával. Ochranárstvo je totiž celkom dobrý biznis, pri ktorom mám často pocit, že príroda hrá až druhé husle. Dovolíš si napr. Ty, bez toho, aby si niekde pracoval, platiť mobil, vybaviť si kanceláriu, kúpiť fotoaparát, cestovať (verejnou dopravou) na rôzne miesta po Slovensku, platiť opatrovateľku k deťom, kúpiť byt ...., ja asi nie (teda bez práce určite), ale poznám zopár takých, ktorí si to dovolia práve vďaka aj tvojim dvom percentám.
Nezávidím, len potom 2 percentá nejdú na prírodu, ale blahobyt úzkej skupiny ľudí.
 

Ty by si mal prejst sebareflexiou.

Kritizujes nieco, o com nemas ani sajnu a to, co by si mal kritizovat ponechavas bez povsimnutia.
Predovsetkym spravu o hospodareni mimovladiek vratane VLKa si najdes na ich webstrankach. Ak si ju prestudujes, zistis ze podstatna cast penazi od darcov a 2% isla na ten ucel, na ktory ist mala: zachrana prirodzenych lesov na Slovensku. Kazda organizacia ma svoju reziu, aby mohla vobec fungovat. Ta rezia nicim nepresahuhe bezny a obvykly priemer. To zavidis ochranarom ich priemerne platy a ich snahu zachranovat prirodne dedicstvo, ktore patri kazdemu z nas ?
Radsej sa pozri, ako sa hospodari a bašuje v nasich lesoch. Ako sa kradne drevo. Tam unikaju miliony korun a toto si nechal vo svojom prispevku bez povsimnutia. Toto Ti nevadi ??? Nase hospodarske lesy su uz take dorubane, ze zam zachvilu nebude co tazit. Preto sa prijmaju zakony, ktore maju umoznit tazbu v rezervaciach a chranenych uzemiach. Tam je este relativny dostatok kvalitnej drevnej hmoty, ku ktorej sa treba dostat. A tych, ktori sa tomu snazia zabranit, treba umlcat. Napriklad prijmanim ucelovych zakonov na potlacanie tretieho sektora.
 

 

Dal som otázky avalonovi, ale môžeš ich zodpovedať aj ty. Poukázal som na určitú skutočnosť, ktorú mi svojimi argumentami nevyvrátiš (teda tými, ktoré si poskytol), mám aj osobnú skúsenosť, keď sa ma snažili zlanáriť medzi seba a musím uznať, že tá ponuka bola fakt lukratívna. Každý má svoju cenu, ja som svoju zatiaľ nezistil, pretože som odolal.
No skúsim položiť otázky aj priamo tebe. Zmenšuje sa plocha lesov na Slovensku? (tvrdím, že nie, naopak dlhodobo stúpa).
Drancujú sa lesy, teda ťažia sa neprimerane, nadmieru? (Nie, pretože ročný etát je cca. 5,5 mil. metrov kubických, zatiaľ čo prírastok je asi 9 mil. metrov kubických, alebo 10 ak sa nemýlim).
Ktorý zákon hovorí o ťažbe dreva v rezerváciách? Ak taký nie je, kto ho pripravuje? Trochu nešťastná poslanecká novela už je totiž účinná a nič také tam nie je. Pripravuje sa ministerská novela (MŽP SR) a veľmi pochybujem, žeby tam niečo také bolo. Mimochodom existujú rezervácie, ktoré si ťažbu vyžadujú, pretože predmet ochrany nie je strom, ale napr. ratlina, či živočích, ktorému sa tak vytvárajú podmienky. Ale to snáď pochopíš až po svojej sebareflexii.
Prípady nelegálnej ťažby určite existujú. Ak máš informácie obráť sa na políciu s trestným oznámením, inak len veľkohubo tliachaš o ničom, ba čo viac, kryješ trestný čin.
Ale aj o tom som už počul, niektorí ochranári sú ochotní zapredať svoje ideály za materiálne výhody od porušovateľov zákona.
 

 

Komu dam 2% z dane alebo ine prispevky je vyhradne moja vec. Co sa tyka mnozstva vytazeneho dreva ak vychadzas z oficialnych udajov a veris tomu tak ta uprimne lutujem. Tazba dreva je urcite minimalne 3 krat vacsia ako na papieri. A co sa tyka vysadenia novych stromov tak tie sa nevysadzaju ani tam kde sa maju, lebo to takmer nikto nektroluje. A s tym trestnym oznamenim si smiesny. Vsetko sa da sfalsovat, podplatit a ja neviem co este.
 

Čo sa pripravuje:

"Správa o zdravotnom stave lesov" z dielne MP SR je napísaná bez zohľadnenia pripomienok zo strany tretieho sektora a nezávislých odborníkov na politickú objednávku strany HZDS-ĽS, ktorej nominanti po voľbách ovládli lesné hospodárstvo na Slovensku. Jeho cieľom je „posvätiť“ navýšenie ťažieb a masívny prílev verejných peňazí do lesného hospodárstva, najmä do štátnych lesov.

„Správa o zdravotnom stave lesov“ je ďalším pokusom o pretláčanie štátnej agendy „boja proti prírode“. Správa vyvoláva dojem katastrofálneho zdravotného stavu smrekových porastov, a následne žiada Vládu SR o radikálne navýšenie štátnej podpory tzv. ozdravných opatrení smrekových porastov, čím myslí náhodnú ťažbu, postreky pesticídov a umelú obnovu.

Správa predpokladá, že na zabránenie zhoršovania zdravotného stavu lesných porastov s prevládajúcim zastúpením smreka sa v roku 2008 použije 355 miliónov Sk, v roku 2009 500 miliónov Sk a v roku 2010 700 miliónov Sk. Tieto peniaze majú pochádzať najmä z Plánu rozvoja vidieka, tento však nie je doteraz schválený a o jeho výslednom znení rozhoduje Európska Komisia.
Správa tiež predpokladá, že v rokoch 2008 až 2009 dôjde k predaju nadbytočného majetku štátu v celkovej sume 250 miliónov Sk. Takýmto spôsobom môže dôjsť ku skrytej privatizácii štátnych lesov.

Väčšina žiadaných verejných peňazí má byť použitých až na následné zalesňovanie po odstránení lesa alebo na preventívne opatrenia. Takúto činnosť však podľa zákona o lesoch majú zabezpečovať samotní obhospodarovatelia lesov (vrátane štátnych lesov) z vlastných zdrojov získaných z predaja dreva. Obchod s drevom je na Slovensku veľmi netransparentný, prebiehajúci v korupčnom prostredí. Obchod s drevom pochádzajúcim z náhodných ťažieb preto navonok vykazuje stratu. Táto strata je umelá, pretože súčasná legislatíva umožňuje štátnym podnikom vytváranie takejto straty predajom dreva pod cenu, napríklad tým, že na predaj kalamitného dreva sa nevzťahuje povinnosť vypísať výberové konanie. V tlači už boli publikované upozornenia pracovníkov drevospracovateľského priemyslu, že umelo podcenené kalamitné drevo obratom ruky predávajú za vyššie ceny priekupnícke firmy, prepojené na politické strany súčasnej vládnej koalície.
Správa vlastne medzi riadkami predpokladá, že vyťažením a následným predajom lykožrútom napadnutého jedného dospelého smreka nedokážu lesníci zarobiť ani na výsadbu jedného mladého stromčeka. To nie je dôvod na dotáciu, ale na finančnú kontrolu.

Rezort pôdohospodárstva touto správou opäť preukazuje svoju dominanciu nad rezortom životného prostredia, ktorá sa prejavuje najmä po posledných voľbách.
V návrhu uznesenia k Správe sa navrhuje, aby Vláda SR v rozpore so správnym poriadkom a zákonom o ochrane prírody a krajiny uložila ministrovi životného prostredia povinnosť zabezpečiť vydávanie výnimiek a súhlasov podľa zákona o ochrane prírody a krajiny umožňujúcich „realizáciu opatrení na zabránenie zhoršovania zdravotného stavu lesov“. Táto úloha zaväzuje ministra ŽP výnimky vydať, čím sa dopredu určuje výsledok správnych konaní na vydávanie výnimiek a súhlasov. Toto je neprípustné zasahovanie do nestrannosti správneho konania a zákonom garantovaných práv jeho účastníkov.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME