Triumf AC Miláno až po jedenástkovom rozstrele

SITA|28. máj 2003 o 23:28

MANCHESTER 28. mája (SITA) - Futbalisti AC Milána sa stali víťazmi Ligy majstrov 2002/2003, keď v stredajšom finálovom stretnutí na štadióne Old Trafford v Manchestri zdolali Juventus Turín až po jedenástkovom rozstrele.

Hráč Juventusu Turín Antonio Conte kope do lopty vo výskoku v zápase s AC Miláno vo finále futbalovej Ligy majstrov v anglickom Manchestri 28.mája 2003. TASR/EPA

MANCHESTER 29. mája (SITA) - Futbalisti AC Miláno sa stali na štadióne Old Trafford v Manchestri víťazmi Ligy majstrov 2002/2003 a po šiesty raz triumfovali v najprestížnejšej európskej pohárovej klubovej súťaži. V stredajšom finálovom stretnutí, ktoré bolo vôbec prvým čisto talianskym súbojom o najcennejšiu trofej, rozhodli o svojom víťazstve až po strelách zo značky pokutového kopu. Po bezgólovej remíze v riadnom hracom čase sa ani jedno z mužstiev strelecky nepresadilo v predĺžení 2x15 minút. V jedenástkovom rozstrele boli Milánčania úspešní trikrát, zatiaľ čo hráči Juventusu využili len dva pokusy. Rozhodujúci gól strelil v záverečnej sérii ukrajinský kanonier rosso-neri Andrej Ševčenko. Naposledy rozhodli o víťazovi LM (predtým EPM) pokutové kopy po bezgólovej remíze v roku 1991, keď futbalisti CZ Belehrad zdolali Olympique Marseille.

Výsledok - streda - finále Ligy majstrov 2002/2003:

Juventus Turín - AC Miláno 0:0 po predĺžení (0:0, 0:0), 2:3 na pok. kopy - víťazom Ligy majstrov 2002/2003 sa stal AC Miláno

ŽK: Tacchinardi, Del Piero - Costacurta, rozhodoval: Merk (Nem.), 63 215 divákov (vypredané)

Pok. kopy: Trezeguet 0:0, Serginho 0:1, Birindelli 1:1, Seedorf 1:1, Zalayeta 1:1, Kaladze 1:1, Montero 1:1, Nesta 1:2, Del Piero 2:2, Ševčenko 2:3

Zostavy:

Juventus: Buffon - Thuram, Ferrara, Tudor (42. Birindelli), Montero - Camoranesi (46. Conte), Tacchinardi, Davids (65. Zalayeta), Zambrotta - Del Piero, Trezeguet

AC Miláno: Dida - Costacurta (66. Roque Junior), Nesta, Maldini, Kaladze - Gattuso, Pirlo (71. Serginho), Seedorf - Rui Costa (87. Ambrosini) - Ševčenko, F. Inzaghi

Na štadióne Old Trafford sa hral od začiatku útočný futbal. V I. polčase mali prevahu hráči AC Miláno, Juventus sa prebudil až tesne pred prestávkou. Už v 9. min videli diváci gól v sieti turínskeho mužstva, no radosť fanúšikov rosso-neri bola predčasná. Lopta putovala po osi Rui Costa - F. Inzaghi na Ševčenka. Ukrajinský útočník z dvanástich metrov prekonal gólmana Buffona, no v momente strely stáli v diskutabilnom ofsajdovom postavení dvaja hráči Milána. O osem minút neskôr musel predviesť svoje brankárske umenie opäť Buffon, ktorý reflexívne vyrazil gólovú hlavičku Inzaghiho. O prevahe AC svedčí aj pomer rohových kopov. Za prvú polhodinu ich kopali Milánčania šesť, zatiaľ čo Juventus ani jeden. Futbalisti "starej dámy" sa prebrali až v závere I. polčasu, keď ich útoky dovtedy ťahal iba osamotený Zambrotta. V 43. min vyslal prvú strelu na bránku AC Del Piero a v 45. min vznikol závar pred Didovou bránkou po druhom rohovom kope Juventusu. K zakončeniu sa však hráči v bielo-čiernom nedostali. Do druhého polčasu lepšie vstúpili zverenci trénera Marcella Lippiho a hneď v 47. min po Del Pierovom centri hlavičkoval do brvna striedajúci Conte. Juventus si udržiaval mierny tlak až do 60. min, potom taktovku zápasu opäť prebrali Milánčania. Presne po hodine hry hlavičkoval v šestnástke voľný Maldini, lopta však skončila mimo Buffonovej bránky. Ďalší vzruch vniesli do zápasu až striedania, konkrétne Serginho v drese AC. Brazílčan v 74. min najskôr poslal z priameho kopu pozdrav Buffonovi. O dve minúty neskôr našiel jeho center hlavu Inzaghiho, lopta však skončila nad bránkou Juventusu. S pribudajúcimi minútami mysleli obidve mužstvá viac na obranu, snažili sa prechádzať do rýchlych protiútokov, no gól nepadol a muselo sa predlžovať. V predĺžení mali loptu viac na kopačkách hráči turínskeho klubu, čo ovplyvnilo aj zranenie pravého obrancu AC Roqueho Juniora na začiatku prvého predĺženia. Futbalisti Juventusu sa častejšie pokúšali aj o zakončenie, ich strely však väčšinou nemali potrebnú presnosť a razanciu. Červeno-čierni sa stiahli do obrannej ulity a po získaní lopty sa do útoku veľmi neponáhľali. Šachová partia predĺženia vyústila do pokutových pokov, v ktorých boli napokon úspešnejší hráči AC Miláno. Z desiatich striel z bieleho bodu až päťkrát zasiahli dobre brankári a keďže Brazílčan Dida v milánskej svätyni až trikrát, mohla na štadióne vypuknúť radosť futbalistov AC.