Švédsko - Fínsko 6:5, Slovensko v semifinále proti Švédsku

TASR|7. máj 2003 o 22:41

Helsinki 7. mája (TASR) - V poslednom štvrťfinále 67. MS v ľadovom hokeji zvíťazili Švédi v dramatickom súboji s Fínskom 6:5, hoci už v 27. minúte prehrávali ...

Helsinki 7. mája (TASR) - V poslednom štvrťfinále 67. MS v ľadovom hokeji zvíťazili Švédi v dramatickom súboji s Fínskom 6:5, hoci už v 27. minúte prehrávali 1:5. Švédi v piatkovom semifinále o 20.00 h v Helsinkách nastúpia proti Slovensku. Zopakuje sa tak semifinále z vlaňajšieho šampionátu v Göteborgu, v ktorom Slováci Tre Kronor 3:2 zdolali až v samostatných nájazdoch po predĺžení.

štvrťfinále:

Švédsko - Fínsko 6:5 (1:3, 3:2, 2:0)

Góly: 5. Sundin (Rennberg, Axelsson), 27. Jönsson (Nordström, Höglund), 30. Forsberg (Zetterberg, Tarnström), 38. Höglund (Jönsson, Nordström), 49. Forsberg (R. Sundin), 56. Axelsson (R. Sundin) - 8. Selänne (Niinimaa, Koivu), 10. Selänne (Koivu, Peltonen), 19. Kallio (Miettinen, Santala), 26. Rintanen, 27. Selänne (Koivu, Niinimaa). Rozhodovali: Looker (USA) - Laschowski (Kan.), Blümel (ČR), vylúčení: 8:4 , navyše Eloranta (Fín) na 10 nim, presilovky: 2:3 , oslabenia: 0:0, 13 441 divákov.

Zostavy:

Švédsko:
Salo (27. Tellqvist) - Tarnström, D. Tjarnqvist, Rhodin, Norström, Mag. Johansson, R. Sundin, Kronwall, Mat. Johansson - M. Tjarnqvist, Forsberg, Zetterberg - Höglund, Jönsson, Nordström - Renberg, M. Sundin, Axelsson - Hannula, Davidsson, Andersson

Fínsko:
Hurme (40. Nurminen) - Timonen, Ninimaa, Nummelin, Berg, Lydman, Vaananen, Pirjeta, Helenius - Selänne, Koivu, Peltonen - Kallio, Jokinen, Rintanen - Eloranta, Ylonen, Hagman - Virta, Santala, Miettinen

Zaplnená Hartwall Arena sledovala v záverečnom štvrťfinále okrem tradičného severského derby i najlepší hokej doterajšieho priebehu šampionátu. Domácich Fínov už v 5. minúte zmrazil útočník Toronta Mats Sundin, ktorý prekonal Hurmeho. Fíni na gól odpovedali tým najlepším spôsobom a v rozpätí 102 sekúnd zásluhou dvoch gólov Selänneho využili dve presilovky. Hráči Suomi prebrali taktovku hry a do 27. minúty gólmi Kallia, Rintanena a Selänneho, ktorý skompletizoval svoj hetrik, zvýšili svoj náskok na 5:1.

Po gólostroji Fínov vystriedal Sala v bráne troch koruniek Tellqvist, ktorý už do konca zápasu za svoj chrbát nepustil ani jednu fínsku strelu. Švédi sa do zápasu i súboja o semifinále vrátili tromi gólmi v rozpätí deviatich minút, keď z fínskeho náskoku postupne ukrajovali Jönsson, Forsberg a Höglund.

Do 3. tretiny vstupovali mužstvá za stavu 5:4 pre Fínov. Švédi domácich hokejistov zatlačili do obrannej tretiny a ich prevahu zužitkoval v 49. minúte center Colorada Avalanche Peter Forsberg, ktorý cez celé klzisko prešiel až za bránu Nurminena, ktorý vystriedal Hurmeho a po obkorčuľovaní brány zasunul puk za jeho chrbát - 5:5. Zdecimovaní Fíni, ktorí prišli o štvorgólový náskok, doplatili na vylúčenie Saka Koiva, keď švédsku presilovku sedem sekúnd pred jej koncom využil Axelsson a posunul Tre Kronor do semifinále. V tom ich čaká úradujúci majster sveta Slovensko.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Švédsko - Fínsko 6:5, Slovensko v semifinále proti Švédsku