Slovensko - Česko 3:3, Slováci víťazmi E-skupiny

TASR|5. máj 2003 o 21:20

Helsinki 5. mája (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti remizovali v pondelok na MS na záver osemfinálovej E-skupiny v helsinskej Hartwall Aréne ...

Helsinki 5. mája (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti remizovali v pondelok na MS na záver osemfinálovej E-skupiny v helsinskej Hartwall Aréne s Českom 3:3 a stali sa víťazmi skupiny.

Slovensko - Česko 3:3 (0:1, 2:2, 1:0)

Góly:
24. Višňovský (Pálffy, Stümpel), 38. Demitra (Šatan), 54. Nagy (Lintner, Hlinka) - 17. Straka (Vrbata), 28. Straka (Kaberle, Vokoun), 31. Výborný. Rozhodcovia: Dutil (Kan.) - Redding (USA), Karlsson (Švéd.)

Vylúčení: 10:8, navyše: na 10 min. Országh (napadnutie zozadu), Pálffy (nešportové správanie) - Richter (úder do hlavy), 5+DKZ Duda (podrazenie), presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, divákov. Najlepší: Straka - Demitra.

Slovensko: Lašák - Višňovský, Štrbák, Švehla, Suchý, Lintner, Majeský, Čierny, Milo - Pálffy, Stümpel, Zedník - Šatan, Demitra, Bondra - Országh, M. Hlinka, Nagy - Radivojevič, Kapuš, Sejna

Česká republika: Vokoun - Kadlec, Hejda, Kolařík, Špaček, Modrý, Kaberle, Richter - Duda, Straka, Sup - Vrbata, Vašíček, Hlaváč - Hejduk, Reichel, Výborný - J. Hlinka, Hudler, Kotrla

V úvodných dvoch striedaniach dovtedajší suveréni šampionátu naznačili hernú pohodu a ofenzívne ambície. Sústredené české formácie im však jasne dali najavo, že pôjde o výkonnostne i psychologicky najťažší zápas dvoch úvodných fáz MS. Hra totiž veľmi skoro skĺzla do opatrnej šachovej partie pracovitých pešiakov s len občasnými kúskami individuálne najnadanejších "koníkov". Najpríkladnejšou bola akcia Pálffyho, ktorý na útočnej modrej dvoma krátkymi kľučkami a protipohybmi tela uvoľnil priestor pre Višňovského, najproduktívnejší obranca MS krížne popred bránkovisko poslal pas Zedníkovi, ten však tutovku nepremenil. Väčšiemu vzruchu pred bránkami pomohol vylúčeniami obojstranne úzkostlivý rozhodca Dutil. Slováci síce prvé dve oslabenia súpera totálne eliminovali, lenže v 17. minúte sa po výbornom zákroku rozchytaného Lašáka v skrumáži najlepšie zorientoval Vrbata a Straka poslal puk do poloprázdnej bránky. V presilovke Slovákov trafil Stümpel žŕdku a do šatní so šťastným, ale pre umnú hru zaslúženým vedením šli Česi.

V úvode druhej časti sa slovenský tím ubránil v ďalšej početnej nevýhode a v následnej výborne hranej presilovke dal gól pomocou šťasteny Višňovský. V 27. minúte poslal Štrbák krížny dvojčiarový pas Stümpelovi, ale elitný center Vokouna neprestrelil. Potom prišli opäť chvíle kanadského arbitra, ktorý potvrdil, že na hokejové MS prišiel pískať basketbal a po nevinnom súboji v rohu klziska poslal Országha na 2+10. V presilovke Straka využil spánok dvojice Švehla-Majeský a premenil samostatný nájazd. Slováci sa dostali do krízy, Hudler Lašáka ešte neprekonal, ale pri opätovnej nečinnosti Švehlu, tentoraz za asistencie Suchého, uspel Výborný. Vo zviditeľňovaní sa pokračoval Dutil posúdením tretej časti hereckého koncertu Dudu ako faulu zo strany Štrbáka a pridal aj bonus v podobe desaťminútovky pre Pálffyho. Bez dvoch kľúčových krídelníkov sa Hossovi rozpadla útočná koncepcia, ale že nie je všetko stratené, naznačil bombou do konštrukcie Bondra. Potvrdili to individuálnymi parádami bez dôrazu v koncovke aj Zedník a Nagy a nečakane dobrú päťminútovku zavŕšil Demitra gólovým švihom od modrej v presilovke po hrubom zákroku Richtera na Bondru. V závere tretiny ešte nezakončil krásnu kombináciu druhého útoku Demitra.

V úvode záverečného dejstva si rozhodca vymyslel tentoraz faul na Bondru, ale v početnej prevahu nevyužili skvelú Šatanovu prihrávku sami pred bránkou Nagy, ani Švehla. Potom kontroverzný Duda dostal za bezohľadný faul na Pálffyho 5 minút, v presilovke Nagy trafil žŕdku a ďalšie strely skončili vedľa Vokounovej bránky, alebo priamo na ňom. Zaslúžené vyrovnanie prišlo o minútu neskôr, keď Hlinka vyhral buly, Lintner z rohu od modrej parádnou diagonálou našiel Nagya a kanonier Phoenixu pohotovo trafil. V závere mali Česi väčšiu snahu dať rozodujúci gól, ale ešte pred Lašákovou parádou po šanci Kaberleho sa stal poslednou "hviezdou" zápasu rozhodca Dutil, ktorý si nevšimol, že Česi hrajú power play a zastavil ich akciu pre príliš veľa hráčov na ľade...

František Hossa: "Ani v šiestom zápase na turnaji sme neprehrali a je výborné, že sme vyhrali skupinu. Nie všetko nám vyšlo, dosť zápas nepriaznivo ovplyvnil aj rozhodca, ale mužstvo ukázalo svoju morálnu silu. Podržal nás v kľúčových okamihoch aj brankár Lašák."

Pavol Demitra: "Je to užasný výsledok úžasného tímu plného osobností, ktoré sa nezlomili ani v krízových situáciách. Môj gól venujem manželke a synovi." Žigmund Pálffy: "Všetci sme dreli, aj keď nám neprial osud, ani rozhodca viacerými zvláštnymi verdiktami. Je to výborné, ale musíme sa poučiť aj z vlastných chýb a zbytočných zákrokov, lebo teraz už pôjde o všetko."