SME

Počítačová disketa odchádza do histórie

Dobre si obzrite disketovú mechaniku vo svojom počítači a ak máte nejakú zvyšnú disketu na stole, odložte ju do skrine pre svojich potomkov ako zaujímavý artefakt. Už o niekoľko rokov totiž bude rovnako neužitočná, ako dnes veľké ohybné päťpalcové diskety


Striedanie generácií – namiesto diskiet budeme zrejme už o pár rokov bežne používať takéto USB pamäte. Vpravo je samotný nosič dát, vľavo kábel, ktorý umožňuje jeho pohodlné používanie aj v prípade, ak máte starší počítač a USB-zásuvka sa na ňom nachádza vzadu.

alebo domáce kotúčové prehrávače hudby.

Najväčší svetový výrobca počítačov Dell od budúceho mesiaca prestane dodávať s novými osobnými počítačmi vyššej triedy disketové mechaniky. Pokiaľ ich zákazníci budú vyžadovať, musia si ich zvlášť objednať. Na trhu je totiž podľa Dellu už dostatok iných, cenovo dostupných technológií, ktoré umožňujú oveľa bezpečnejší a rýchlejší prenos dát. Analytici predpokladajú, že ešte tento rok by mohli krok Dellu zopakovať aj ostatní veľkí výrobcovia.

Nedostatočná kapacita

Počítačové diskety v rôznych podobách slúžili užívateľom počítačov od 70. rokov. Začiatkom 90. rokov 3,5-palcové diskety definitívne vytlačili magnetické pásky a stali sa bezkonkurenčne najpoužívanejším médiom na prenos údajov. V časoch, keď mali pevné disky počítačov kapacitu 10 či 20 megabajtov, sa na disketách dodávali počítačové programy (ešte aj Windows 95) a majitelia počítačov ich využívali aj na prenos vlastných dokumentov.

Význam diskiet výrazne poklesol s rýchlym rozšírením CD-ROM mechaník v polovici 90. rokov – väčšina nových programov už totiž narástla do takej veľkosti, že nainštalovať ich z CD bolo oveľa pohodlnejšie, ako kopírovať ich až z dvoch či troch desiatok diskiet. Druhú ranu disketám zasadil v druhej polovici minulého desaťročia internet a e-mail, ktorý ich nahradil pri prenose menších dokumentov.

Prenos dát na počítačových disketách je málo spoľahlivý, s príchodom hudby a videa na osobné počítače sa však stali nevyhovujúce najmä kvôli nedostatočnej kapacite. Na jednu 1,44-megabajtovú disketu sa zmestí len 1,5 minúty skladby vo formáte MP3 alebo 10-20 obrázkov v kvalite vhodnej pre tlač v novinách.

Chýbala odvaha

Ako prvý výrobca počítačov sa rozhodol skoncovať s nevyhovujúcou technológiou Apple – disketová mechanika chýba vo všetkých jeho zariadeniach od roku 1998. Výrobcovia bežných osobných počítačov však na podobný krok zatiaľ len zbierali odvahu. „Urobiť to chcel každý, výskumy však ukazovali, že ľuďom sa stále zdá predstava nového počítača bez disketovej mechaniky neprirodzená,“ vysvetlil pre CNET analytik Steve Baker z NPD Techworldu.

Počítačový gigant Hewlett-Packard prestal minulý rok dodávať disketové mechaniky len pri niektorých svojich notebookoch, Intelu zatiaľ nevyšla predstava, že diskety budú nahradené masovo rozšíreným bezdrôtovým pripojením počítačov k sieti. Samotný Dell nedodáva disketové mechaniky k drahším modelom notebookov od roku 2001, až teraz sa však odhodlal začať ich postupne vyraďovať aj pri stolových počítačoch. Podľa hovorcu firmy Lionela Menchacu rozhodne Dell o prípadnom úplnom vyradení disketových mechaník do konca roka na základe reakcií zákazníkov v najbližších mesiacoch.

Čo namiesto diskiet?

Ešte donedávna sa zdalo, že najväčšiu šancu nahradiť disketu má „zip-disketa“ s kapacitou 100 megabajtov. Ešte o niečo vyššiu kapacitu ponúkala aj „superdisketa“ LS120. Zip-diskety sa dnes používajú napríklad v grafických štúdiách na prenos dokumentov, vo väčšom meradle sa však žiadna z dvoch technológií neujala. Vyžadujú totiž zakúpenie špeciálneho hardvéru aj inštaláciu ovládacích programov na každom počítači, kde sa majú používať.

Najväčšiu šancu stať sa novým štandardom pre prenos údajov majú v súčasnosti takzvané USB pamäte. Ide o zariadenia veľkosti zapaľovača, ktoré sa jednoducho zasunú do USB-portu (ten sa už nachádza v každom novom počítači). Na počítač nie je nutné inštalovať žiadne ovládacie programy – po zasunutí pamäte počítač automaticky zariadenie rozpozná a užívateľ s ním pracuje rovnako, ako s CD či disketou.

Práve USB pamäte s kapacitou 16 megabajtov bude Dell montovať do nových počítačov namiesto disketových mechaník pri zachovaní rovnakej ceny celej zostavy.

Ich jedinou nevýhodou oproti disketám zostáva, že napríklad pri poruche pevného disku neumožňujú naštartovať počítač (nabootovať) – ďalšie verzie by však mali podľa Dellu priniesť aj túto možnosť. Podľa odborníkov majú USB pamäte šancu konečne vytlačiť diskety nielen vďaka vyššej spoľahlivosti a kapacite, ale aj vysokému „cool faktoru“. Miniatúrne nosiče dát, ktoré sa ľahko zmestia do náprsného vrecka na tričku, totiž majú atraktívny dizajn a pôsobia skôr ako módny doplnok, než ďalšie technické zariadenie.

Práve to by malo pomôcť prelomiť psychologickú bariéru, ktorá majiteľov počítačov stále viaže k zastaralým disketám. „Keď sme sa pri výskume zákazníkov pýtali, či potrebujú disketovú mechaniku, všetci odpovedali kladne,“ vysvetľuje hovorca Dellu Menchaca. „Keď sme položili otázku, kedy ju naposledy použili, najčastejšie sme počuli: pred pol rokom, pred rokom… a mnohí ľudia si vôbec nevedeli spomenúť,“ vysvetľuje Menchaca dôvody, prečo sa Dell rozhodol s disketami skoncovať.

Aké médium použiť na prenos dokumentov:

USB pamäť

Výhody: rýchly prenos dát, vysoká kapacita, atraktívny vzhľad

Nevýhody: vyššia zaobstarávacia cena, staršie počítače nie sú vybavené USB rozhraním

Kapacita: typicky 16 – 256 megabajtov (10-180-násobok diskety)

Cena zariadenia: 800-5000 Sk (podľa kapacity a prevedenia)

CD a DVD

Výhody: vysoká kapacita, čítacím zariadením je vybavená väčšina počítačov

Nevýhody: menej rozšírené zapisovacie zariadenia (napaľovačky), nemožnosť viacnásobného použitia média

Kapacita: CD 650 alebo 700 megabajtov (450-násobok diskety), DVD 4,4 gigabajtu (3000-násobok diskety)

Cena zariadenia: CD mechanika od 850 Sk, DVD mechanika od 1700 Sk

Cena média: CD 10 – 20 Sk, DVD 80 Sk

ZIP-disketa

Výhody: podobná tradičnej diskete (neexistuje psychologická bariéra)

Nevýhody: vysoká cena a nižšia spoľahlivosť médií, nutnosť vybavenia počítača špeciálnym hardvérom

Kapacita: 100-250 megabajtov (min. 70-násobok diskety)

Cena zariadenia: 2500 Sk (interná zip-mechanika)

Cena média: 400-500 Sk

Prenosný pevný disk

Výhody: veľká kapacita

Nevýhody: vysoká cena, komplikovanejšia manipulácia, nutnosť vybavenia počítača špeciálnou zásuvkou

Kapacita: ľubovoľná, typicky 20-100 gigabajtov

Cena zariadenia: zásuvka 350 Sk + cena disku

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu