Dieťa áno alebo nie. Dokedy sa dá čakať?

Ženy rodia stále neskôr, najčastejšie okolo tridsiatky. Ako hovoria, keby mohli, pôrod by ešte posunuli. Príroda však nepustí.


Andrei Ľuptákovej práve robí jej lekárka sonovyšetrenie. Andrea má 38 rokov a čaká druhé dieťa. Hovorí, že keby mohla, rodí ešte neskôr.

FOTO SME - PAVOL MAJER

„Nechcem ešte dieťa, ale mám pred tridsiatkou, bojím sa, že keď to budem ďalej odkladať, môže sa narodiť postihnuté,“ hovorí Janka. Pracuje vo výskumnom ústave, baví ju to, ale to je len jeden z dôvodov, prečo by pôrod ešte trochu odložila. Druhý je, že s manželom bývajú zatiaľ v Bratislave v podnájme. Keď bude na materskej, už im hypotéku na byt nikto nedá.

Jankina priateľka má tiež 28 rokov a rieši podobnú dilemu – je mať dieťa po tridsiatke ešte bezpečné, môžem čakať?

„Veková hranica pre otehotnenie bola kedysi podstatne nižšia, keď som pred 23 rokmi začínal, prvorodičky po tridsiatke sme označovali diagnózou primipara vetus, teda ‘stará prvorodička‘. Dnes sú už názory iné. Samozrejme, že riziko genetických porúch i riziko spojené s pôrodom vekom stúpa. Nie však tak, aby sme výslovne zakazovali rodiť ženám po štyridsiatke. Diagnostika vrodených chýb postúpila výrazne vpred. Rodičkám vo vyššom veku umožňuje tiež porodiť zdravé dieťa,“ hovorí primár na gynekológii Martin Petrenko.

Najlepšie v osemnástich

„Najmenšie riziko pre ženu a dieťa je porodiť vo veku 18 až 25 rokov. Fyzické dozrievanie je však rýchlejšie ako psychické, hrozí, že žena otehotnie skôr, ako je na to sociálne a mentálne pripravená. Globálny svet ju núti, aby sa najskôr profesionálne presadila, nadobudla vzdelanie, medzi touto snahou a biologickým optimom je veľký rozdiel. Ženy rodia na konci vhodného obdobia alebo ešte neskôr,“ hovorí lekár Michal Kliment zo Spoločnosti pre plánované rodičovstvo. Ako hovorí, je slobodné rozhodnutie ženy, kedy bude mať deti, treba však myslieť na riziká s tým spojené, tie stúpajú po 35. roku, dovtedy sa ešte môže žena bez obáv venovať kariére. Samozrejme, je to pomerne individuálne, treba komunikovať so svojím lekárom.

„Neplodnosť a riziko poškodenia plodu výrazne stúpa po 35. roku života, v praxi sa však stáva, že rodia aj ženy po štyridsiatke. Vo veku nad 35 narastá riziko, že sa dieťa narodí s Downovým syndrómom, žena je dôslednejšie sledovaná, odporučí sa jej amniocentéza, ktorá môže riziko Downovho syndrómu znížiť. Aj pôrod môže mať vo svojej dynamike nejakú poruchu, u ženy totiž dochádza k zmenám pevnosti tkanív, charakteru svaloviny, voľnosti pôrodných ciest, čo je podmienkou úspešného pôrodu. Je teda väčšia pravdepodobnosť, že pôrod bude treba ovplyvniť liekmi, alebo bude treba cisársky rez.“

Niečo nám chýba

„Veľmi typický prípad pre terajšie Slovensko je žena, ktorá sa venuje kariére a naraz k nám prichádza veľmi smutná. Naplnila svoj profesionálny sen, náhle má veľkú túžbu po dieťati a nemôže ju naplniť,“ hovorí doktor Kliment. O umelé oplodnenie majú záujem najmä staršie úspešné ženy. Biológia však nepustí. „V tomto veku je to veľmi drahé a cena väčšinou nie je spojená s rovnakým efektom. Úspešnosť umelého oplodnenia dramaticky klesá s vekom, ženy nad 35 až 40 rokov majú nízku plodnosť, po štyridsiatke sa blíži dokonca k nule. Najväčší efekt má umelá reprodukcia u žien od 25 do 30 rokov, čo je zvláštne, lebo vtedy ženy veľmi rodiť nechcú.“

Zdravotné riziká tehotenstva

18 –25 – najplodnejšie obdobie, najmenšie riziko, matku najmenej ohrozuje zvýšený krvný tlak a tehotenská cukrovka

30–40 – klesá plodnosť (prekročením 30. roku asi o 30 percent), dvojnásobne rastie riziko vykonania cisárskeho rezu, dieťa sa môže narodiť postihnuté, rastie riziko Downovho syndrómu u dieťaťa (riziko Downovho syndrómu pripadá na jedno dieťa z 952). V tomto veku rastie šanca, že sa vám nenarodí jedno dieťa, ale dvojičky či trojičky.

nad 40 – šanca otehotnieť prudko klesá na 5 percent, riziko postihnutia dieťaťa rastie, (riziko Downovho syndrómu je jeden ku 106 pôrodom, vo veku ženy nad 44 rokov až 1:38 pôrodom). „Medicína robí míľové kroky, aby zlepšia aj kvalitu života týchto žien. Svoje „oneskorené“ deti musia byť schopné vychovávať až do dospelosti aj pri 40-ročnom vekovom rozdiele.“ (Petrenko)

bez detí: vyššie riziko rakoviny prsníka, ale „je to ťažko takto postaviť, napríklad riziko úmrtia pri pôrode je stonásobne vyššie ako interrupcii vykonanej bezpečne v nemocnici do 12. týždňa“. (Kliment) (abcnews, r)

Čaká dieťa tesne pred štyridsiatkou

Andrea Ľuptáková má 38 rokov a čaká dieťa. „Ešte by som ten pôrod oddialila. Moja práca ma veľmi baví. Ale pôrod vo vyššom veku je už riziko. A neviem, či by bolo pre dieťa dobré, keby malo takých starých rodičov.“ Andrea pracuje v Slovenskom hydrometeorologickom ústave, sleduje kvalitu podzemných vôd. „Trošku je mi veru ľúto, že idem na materskú, aj kolegom budem chýbať.“ S manželom však uvažujú, že by na rodičovskej dovolenke zostala Andrea len pol roka, potom by ju vystriedal manžel. „Ešte to riešime, ale u manžela vo firme teraz prepúšťajú, v mojej práci je lepšia situácia.“

Andrea má už dcéru Terezku, tú porodila ako 31–ročná. „Rodila som po tridsiatke, vtedy nebola dôvodom práca. Nemala som vhodného partnera.“ Ľuptákovci už vedia, že im do rodinky pribudne chlapec. „Oproti prvému tehotenstvu sa toto trošku odlišuje. Lekárka musí každej pacientke nad 35 rokov odporučiť amniocentézu, teda vyšetrenie plodovej vody, aby sa vylúčilo riziko, že dieťa bude mať Downov syndróm, alebo bude postihnuté. Vo všetkých knihách sa píše, že to nebolí, ale bolelo.“

Najhoršie vraj bolo čakanie na výsledky, trvalo to tri týždne. Vtedy sa mamička, ako sama hovorí, trochu obávala.

Andrea bola aj v Centre lekárskej genetiky, kde jej urobili rodokmeň chorôb, ktoré sa vyskytli v jej a manželovej rodine. Dnes už vedia, že chlapček bude zdravý a rodinná rada sa dohodla aj na mene. „Dedo, otec aj manžel sú Jánovia, takže to bude Ján.“

Malý Janko sa narodí v máji.

(haj)

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 841
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 551
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 040
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 833
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 139
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 906
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 382
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 040
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu