Piatok, 22. február, 2019

Estóka pochovali, Palko tvrdí, že vrahov už majú

Druhý pohreb zavraždeného Jozefa Estóka sa v sobotu uskutočnil. Dva dni po pôvodnom termíne, ktorý prekazila polícia, ho pochovali na Verejnom cintoríne v Košiciach. Poslednú rozlúčku s 30-ročným mužom, ktorý patril ku košickému podsvetiu, opäť sprevádza

Polícia prezrela každého. FOTO - TASR

Druhý pohreb zavraždeného Jozefa Estóka sa v sobotu uskutočnil. Dva dni po pôvodnom termíne, ktorý prekazila polícia, ho pochovali na Verejnom cintoríne v Košiciach. Poslednú rozlúčku s 30-ročným mužom, ktorý patril ku košickému podsvetiu, opäť sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia.

Cintorín i jeho okolie boli od rána uzavreté. Desiatky policajtov dohliadali na poriadok, nad hlavami krúžil vrtuľník.

Každý, kto sa chcel na pohrebe zúčastniť, musel preukázať svoju totožnosť. Policajti mali zoznam nežiaducich osôb. Viacerých mužov z okruhu priateľov nebohého policajti nevpustili cez zátarasy ani do blízkosti cintorína. Štrnástim doručili predvolanie na výsluch.

"Predvolali ma ako svedka rovno na dvanástu. Mám vypovedať vo veci nejakého obvineného. Nechápem, prečo ma nepredvolali napríklad včera, v pracovný deň, ale rovno v sobotu, na pravé poludnie, práve v čase pohrebu," hovorí jeden z predvolaných.

Jozef Estók, otec zavraždeného, prišiel na pohreb s výpisom z registra trestov. Mal ho pripnutý na čiernom koženom saku: "Nie sme žiadna zberba, ako to o nás vyhlásil minister Palko. Tu je dôkaz. Nikdy som nebol trestaný, v živote som neporušil zákon, platím dane."

"Pán minister prekročil všetky hranice slušného správania. Už len preto by mal odstúpiť. Vyprosím si, aby ma označoval za zberbu. Zberbou sú dnešní politici," rozčuľuje sa jedna zo susediek Estókovcov.

Účastníci pohrebu, ktorých po overení totožnosti pustili cez zábrany, museli pred hlavným vchodom do cintorína absolvovať osobnú prehliadku. Kukláči skontrolovali detektorom kovov aj duchovného.

Ani o jednej popoludní, hodinu po plánovanom termíne pohrebu, nebolo isté, či Jozefa Estóka pochovajú. Manželka a dcéra trvali na prítomnosti ľudí, ktorých policajti odviedli na výsluch: "Pohreb nebude, kým tých chlapcov nepustia. Boli to jeho najlepší kamaráti, mali ho radi. Oni ho mali odniesť na vlastných rukách k hrobu. Tí, čo tu čakajú, to určite pochopia," rezolútne vyhlásila matka zavraždeného.

Kaplán Rudolf Smoter, ktorý mal vykonať obrad, ženy presviedčal, že by nebolo vhodné pohreb znovu odložiť: "Sú na tom psychicky veľmi zle, ale tretíkrát sem už kňaz naozaj nepríde. Bola by to šaškáreň."

Tesne po druhej sa pohreb začal. Po obrade rakvu s pozostatkami vyviezol k hrobu pohrebný voz. Zo smútočného sprievodu znela okrem slovenčiny aj albánčina, ukrajinčina a ruština. Telo uložili do majestátnej hrobky z čierneho a farebného lešteného mramoru.

Estóka zastrelili v sobotu minulý týždeň. Na následky streľby zomrel aj 29-ročný Roman Straka, ktorý sa náhodou nachádzal neďaleko miesta činu. Jeho priateľka utrpela zranenie oboch nôh.

Pohreb Estóka bol plánovaný na štvrtok. Polícia trvala len na prítomnosti príbuzných. Rodina s tým nesúhlasila. MIKULÁŠ JESENSKÝ

Estóka a Straku podľa polície zastrelili Róbert N. a Jozef L.

BRATISLAVA - Z vraždy Jozefa Estóka a Romana Straku obvinil Úrad boja proti organizovanej kriminalite Róberta N. (28) a Jozefa L. (29) z Košíc. Okrem vraždy ich obvinili z nedovoleného ozbrojovania, ublíženia na zdraví a poškodzovania cudzej veci.

Priamo na pohrebe zadržali Košičana Róberta O. (30), ktorý bol podľa Palka šéfom deväťčlennej bandy. Spolu s ostatnými ho obvinili zo založenia zločineckej skupiny, zo štyroch vrážd a dvoch pokusov o vraždu.

Členmi skupiny boli okrem Estókových vrahov aj Ladislav F., Róbert Č., Jaroslav E., Ľubomír B., Pavol K. a Martin M. Piati z nich sú zadržaní.

"Vodca zločineckej skupiny, ktorej člen je stíhaný za vraždu Estóka sa vo štvrtok domáhal účasti na pohrebe. To sú tí kamaráti, ktorým sme údajne zabránili ísť na pohreb," povedal Palko. Či vo vraždách vypovedá korunný svedok, Palko odmietol povedať.

Ktorí ďalší zo zadržaných chceli ísť na pohreb, minister nevedel povedať.

"Ani mňa, ani tisíce normálnych slušných ľudí nedojali obrázky falošnej sentimentality kriminálneho prostredia, ktoré nám médiá ponúkali," povedal Palko. "To, čo sa ma hlboko dotklo, je pohreb, ktorý sa konal v stredu, pohreb nevinne zavraždeného Romana Straku. Ten ma zranil, ten ma trápi dodnes."

Na druhý pohreb v sobotu, na rozdiel od prvého vo štvrtok, už polícia púšťala aj iných ľudí, ako príbuzných. Tiež všetkým skontrolovala napríklad občianske preukazy, čo vo štvrtok nerobila. Palko povedal, že tí, ktorých na pohrebe vo štvrtok nechceli, v sobotu už neprišli. A ak prišli, zase ich nepustili. Bolo ich však menej.

Polícia na pohrebe mafiána, ktorých len za minulý rok bolo niekoľko, zasiahla prvýkrát. Podľa Palka bola v Košiciach veľmi silná koalícia s dvanásťročnou praxou, ktorú musel zlomiť. Ide vraj o koalíciu, kriminálnikov, pretrvávajúceho alibizmu medzi orgánmi činnými v trestnom konaní, médiami, hovorí Palko.

Z ktorých vrážd sú obvinení

Vraždy Jozefa Ferenca v obci Veľká Bara v okrese Trebišov v apríli 2001, Mareka Adama v Moldave nad Bodvou v novembri 2001, Gánia Selmana v Košiciach v júni 2004 a lúpežnej vraždy Zdenka Lhotského v Košiciach v novembri 2004.

Banda sa v máji 2004 pokúsila zabiť aj Viktora G. a v januári tohto roku Petra P. (mož)

Adam vládol v košickej Šaci

Jednou, zo šiestich vrážd, z ktorej polícia obvinila Róberta O. a jeho skupinu, je vražda Mareka Adama v Moldave nad Bodvou. Zabili ho v novembri 2001 na parkovisku pred diskotékou Twister. Krátko pred smrťou povedal: "Dostali ma..." Považovali ho za bossa podsvetia v košickej Šaci.

Policajti pri ňom našli 18-tisíc v hotovosti. "Mal telefonát a po ňom zháňal auto do Košíc. Jeden z hostí sa mu ponúkol, že ho odvezie za tri stovky. Keď sa vybrali na parkovisko pred diskotékou, niekto začal z kríkov páliť," povedal vtedy majiteľ diskotéky.

Adam sa dostal do styku s vystrihanými mužmi v polovici deväťdesiatych rokov. Vo vojne košického podsvetia sa vraj stotožnil s postojmi nebohého Karola Kolárika, vyvíjal iniciatívy proti skupine okolo Dušana B., prezývaného Borža.

Zavraždiť sa Adama pokúšali už v roku 1999. (r)

Pred cintorínom polícia rozdávala predvolania

KOŠICE - Po overení totožnosti ľudí, ktorí sa chceli zúčastniť na sobotňajšom pohrebe Estóka, policajti niektorým rozdali predvolania na výsluch. Krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová povedala, že v súvislosti s rôznymi trestnými činmi vypočuli ako svedkov 14 ľudí. V rámci kontroly vypátrali jedného hľadaného a jednu osobu predviedli, lebo nerešpektovala predvolanie. Tým hľadaným bol muž, ktorého chcela polícia vypočuť k nejakému prípadu a nevedela zistiť, kde býva.

Prísne policajné opatrenia si podľa Demjanovičovej vyžiadala "vyhrotená bezpečnostná situácia" a "poznatky, že by mohlo dôjsť k ohrozeniu životov a zdravia ".

Polícia podľa Demjanovičovej postupovala v súlade so zákonom: "Ak je to nevyhnutné pre bezpečnosť štátu, udržanie verejného poriadku, ochranu zdravia alebo ochranu práv a slobôd iných osôb, policajt je oprávnený každému prikázať, aby v nevyhnutne potrebnom čase nevstupoval na určené miesto a ani sa v ňom nezdržiaval."

Ešte vo štvrtok polícia zadržala troch ľudí, jedného obvinila z vydierania, druhým bol šéf zločineckej skupiny Róbert O. Prečo zadržali toho tretieho a či je vo väzbe, včera nevedel nikto povedať. (sen)

Po kontrole občianskych preukazov polícia niekoľkých odviedla. FOTO - TASR

Jozef Estók prišiel na pohreb s výpisom s trestného registra.

FOTO PRE SME - RÓBERT SÁNDOR

Otec zastreleného (vpravo), uprostred profesionálny hokejista, držiteľ Stanley cupu Jiří Bicek. FOTO - TASR