Na Slovensko zavítal generálny riaditeľ (CEO) talianskej finančnej skupiny UniCredito Italiano Group so sídlom v Mi-láne, Alessandro Profumo. Spoločnosť má majoritný podiel v UniBanke a veľkým počtom bankových akvízícií sa radí medzi najväčších hráčov v Strednej Európe.
Do Poľnobanky vstúpilo UniCredito v roku 2000 a s nadpolovičným podielom zaujalo postavenie majoritného vlastníka. O dva roky neskôr sa meno banky zmenilo na UniBanku a Váš podiel sa zvýšil na súčasných sedemdesiatštyri percent. Pri vstupe ste si pritom dali za cieľ spraviť banku jednou z najlepších na Slovensku. Ako to chcete dokázať?
Chceme byť bankou „prvej triedy“ hlavne pre malé a stredné podniky a privátnych klientov, pretože majú najväčšie finančné zdroje. Naším cieľom je zvýšiť i atraktívnosť banky pre najlepšie kvalifikovaných ľudí z finančného sektora. Práve táto motivácia našich zamestnancov povedie UniBanku k postaveniu lídra na trhu.
Plánujete na Slovensku aj iné investičné aktivity?
Zatiaľ nie. Investovali sme do UniBanky a na jej raste chceme i stavať. Keď sme prišli mala banka 40 obchodných miest a v súčasnosti je ich 67.
Aktivity UniCredita sa však rozšírili do Česka. Nedávno sa Vám podarilo podpísať dohodu s nemeckou Bankgesellschaft Berlin o predaji 85-percentného podielu v Živnostenskej banke. V súťaži o banku ste zanechali za sebou také renomované spoločnosti ako HVB Bank, Volksbank či Bayerische Landesbank a dokonca Uni-Credito získalo i exkluzívnu ponuku s právom hĺbkového auditu. Čím ste predčili konkurenciu?
Myslím, že táto otázka by mala smerovať skôr na predávajúceho ako na nás. Sku- točnosť, že sme mali úspech len potvrdzuje, že naša stratégia dlhodobého investora v krajinách Strednej Európy bola naším partnerom docenená.
Považujete týmto krokom svoje akvizičné plány v krajinách „Novej Európy“ za ukončené?
V podstate áno. Živnostenská banka je pre nás naozaj dôležitý krok, pretože nám umožňuje byť prítomní aj v Českej republike. Pripomínam, že dnes sme v postavení lídra v Poľsku - banka Pekao, v Chorvátsku s vyše 80-percentným podielom v Zagrebackej banke a v Bulbank v Bul- harsku. Dôležité zastúpenie pritom máme i v Turecku, samozrejme tu na Slovensku, najnovšie v Česku a v neposlednom rade v rumunskej UniCredit Romania.
Minulý rok ste naštartovali v Taliansku reštrukturalizáciu, v rámci ktorej sa zo siedmych talianskych bánk stali tri. V čom spočíval hlavný impulz k začatiu reformných krokov?
Veríme, že v centre našej pozornosti majú stáť klienti a tak sme sa rozhodli spojiť sedem lokálnych talianskych bánk a vytvoriť tri banky - retailovú so sídlom v Bologni, banku pre privátnych klientov v Turíne a banku so službami pre podniky sídliacu vo Verone. Tieto tri piliere majú priniesť klientom najvyššiu kvalitu služieb v daných segmentoch.
Ako sa spomínaná reštrukturalizácia dotkne ostatných bánk, ktoré vlastníte v Európe. Dôjde tiež k vytvoreniu podobného systému?
Nie. Banky Strednej Európy zostanú organizované tak ako sú. Hlavná koordinácia pritom ostáva v rukách divízie Novej Európy, ktorej riaditeľom je Roberto Nicastro. Zmenený systém bankovej skupiny v Taliansku zabezpečí lepšiu starostlivosť o našich klientov, umožní lepšiu sledovanosť priamych investícii z Talianska do Európy, ako aj operácií investorov v ďalších krajinách.
Ekonómovia Vás považujú za jedného z najlepších bankových manažérov v Európe. Za osem rokov svojho pôsobenia vo vrcholových funkciách spoločnosti, ste z regionálnej ta- lianskej banky spravili dôležitého investora stredoeurópskych krajín. Aký máte recept?
Ďakujem. V zásade je to vec schopnosti a šťastia pri zostavovaní tímu spolupracovníkov. Ja som snáď toto dokázal, ale mal som aj šťastie. Dnes môžem povedať, že pracujem s ľuďmi naozaj vysokých kvalít.
IVETA MURŽICOVÁ