Pondelok, 19. apríl, 2021 | Meniny má JelaKrížovkyKrížovky

Pri lete nad smrekmi ani nedýchal

V októbri minulého roku oslávil talentovaný pretekár Jozef Béreš junior osemnáste narodeniny. Hneď na druhý deň sa zúčastnil na Mikona Rally v Bratislave na vozidle Seat Ibiza Kit Car. Ešte vlani absolvoval niekoľko podujatí a prvým tohtoročným bola ...

V októbri minulého roku oslávil talentovaný pretekár Jozef Béreš junior osemnáste narodeniny. Hneď na druhý deň sa zúčastnil na Mikona Rally v Bratislave na vozidle Seat Ibiza Kit Car. Ešte vlani absolvoval niekoľko podujatí a prvým tohtoročným bola snehová švédska rely. Posádka tímu Styllex tunnig motorsport Jozef Béreš jr. - Petr Starý sa s vozidlom Toyota Corola WRC umiestnila na druhom podujatí majstrovstiev sveta značiek na 35. mieste. Za vedúcim pretekárom a úradujúcim majstrom sveta zaostala o takmer 26 minút.

„Naším cieľom bolo rely dokončiť. Až potom sme hľadeli na umiestnenie. Vôbec som nepočítal, že skončím vo štvrtej desiatke, preto ma konečné 35. miesto teší. Súťaž bola nesmierne náročná. Som rád, že som to vydržal aj z kondičnej stránky. Rýchlostné skúšky boli na naše pomery predsa len veľmi dlhé a každému jazdcovi dali zabrať. V cieli každej som bol spotený, no necítil som žiadnu únavu. Hodiny, ktoré som strávil v posilňovni mi prospeli,“ priznal Béreš.

Už v detstve mal veľký sen jazdiť na snehu a teraz sa mu splnil. „Trať bola sčasti snehová i ľadová, ale rýchlo som sa adaptoval. Na trati sa striedali rýchle i technické pasáže a úzke cesty,“ spomína na svoju prvú veľkú súťaž jeden z najmladších účastníkov svetového podujatia. Podľa slov organizátorov sa na súťaži zúčastnili len dvaja mladší jazdci. Jedným bola 17-ročná spolujazdkyňa zo Švédska a druhým 18-ročný jazdec.

Na samotnú súťaž i testovanie pred jej začiatkom má Béreš veľa príjemných spomienok. „Už počas obhliadky trate sa nám vôbec nepáčila najdlhšia rýchlostná skúška, aj preto si spolujazdec napísal do rozpisu, že treba ísť veľmi opatrne. Po štarte sme mali problémy so spojkou. Až po pätnástich kilometroch vychladla a začala fungovať, ako má. Pred jedným z horizontov som neubral plyn, ale našiel som naň asi v rýchlosti 190-200 km/h a vysoko sme odskočili. Bol to nesmierne dlhý skok, zvrchu som sa pozeral na vrcholce stromov av duchu som veril, že sa po asi 150-metrovej rovinke vtesnáme do najbližšej pravej zákruty. Pri lete sme obaja ani nedýchali ačakali sme, ako to dopadne, nakoniec sme to zvládli,“ s úsmevom podotkol J. Béreš.

V tomto roku čaká slovensko-českú posádku Béreš - Starý nahustený program. V jeho itinerári majú až 20 podujatí. Najbližšie ich čaká RallyŠou Blovice, ktorú absolvujú na automobile Subaru Impreza WRC 2002. S týmto vozidlom sa predstavia za riekou Moravou na siedmich podujatiach, s automobilom Seat Ibiza Kit Car zasa na celom slovenskom šampionáte. Okrem spomínaných pretekov by sa posádka Styllexu Tunnig Motorsport mala zúčastniť na šotolinovej súťaži MS v Grécku, asfaltovej v San Reme, ako aj vo Veľkej Británii.