Vlhová sa postarala o senzáciu, vyhrala slalom Svetového pohára

Petra Vlhová mala v cieli obrovskú radosť.
Petra Vlhová mala v cieli obrovskú radosť. (Autor: TASR/AP)
Marián Szűcs|13. dec 2015 o 11:30

Iba 20-ročná slovenská lyžiarka po dojazde do cieľa ležala na snehu a nevnímala svet. „Áno,“ vykríkla napokon.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom SME

ǺRE, BRATISLAVA. V cieli najskôr zdvihla ruky, vykríkla, a potom sa chytila za hlavu. Zadychčaná sa zvalila na sneh a akoby nechápala, čo práve dokázala. Súperky sa jej snažili gratulovať, no ona ich nevnímala.

Až po chvíli vykríkla: „Áno!“ Vyskočila na nohy a usmiala sa do kamier.

Iba 20-ročná slovenská lyžiarka Petra Vlhová senzačne vyhrala slalom Svetového pohára vo švédskom Ǻre. Prekvapujúco, nečakane. Hoci má skvelú formu.

„Je to pre mňa úžasný deň. Moje prvé víťazstvo aj pódium. Neviem, čo mám povedať. Som šťastná, v mojom vnútri sú to veľké emócie,“ vravela Vlhová pre web Medzinárodnej lyžiarskej federácie.

"Neuveriteľné, ako mi to vyšlo. Pred druhou jazdou som verila, že skončím do tretieho miesta, ale keď som zišla dolu do cieľa a zistila som, že môj čas je v zelenom (zelená farba znamená líderskú pozíciu v pretekoch - pozn.), bolo to čosi úžasné. Som veľmi rada, ďakujem môjmu tímu, rodičom a všetkým, ktorí mi fandia. Sľubujem, že budem silná a ešte som neskončila," uviedla Vlhová pre RTVS.

Ďalšia Slovenka Veronika Velez Zuzulová obsadila šieste miesto s odstupom 1,30 s za svojou krajankou. A nezopakovala pódiový slalomový výsledok z Aspenu.

Výsledky

Svetový pohár, slalom žien v Ǻre: 1. Vlhová (SR) 1:44,26 min (51,70 + 52,56), 2. Hansdotterová (Švéd.) +0,59, 3. Lösethová (Nór.) +0,65, 4. Kirchgasserová (Rak.) +1,06, 5. Holdenerová (Švaj.) +1,22, 6. Velez Zuzulová (SR) +1,30, 44. Barbara Kantorová v 1. kole, nepostúpila do 2. kola.

V Aare bola Vlhová najrýchlejšia už po prvom kole.

V druhom kole Vlhová svoj náskok ešte zvýšila.

Nevie, čo je nervozita

Vo Svetovom pohári bola predtým v najlepšej desiatke iba raz – pred dvoma týždňami skončila v Aspene siedma. Nikdy nebola na pódiu medzi najlepšími troma. Až teraz.

Vlhová vykročila za úspechom už v prvom kole – s vysokým štartovým číslom 19 ho senzačne vyhrala.

„Neskutočný pocit. Bola som rýchla a bezchybná na celej trati. Uvidíme, čo prinesie druhé kolo, ale netreba vymýšľať, treba zajazdiť naplno ako v prvej jazde," vravela Vlhová pre RTVS.

Frida Hansdotterová (vľavo) sa musela uspokojiť s druhým miestom. Zdolala ju Petra Vlhová (v strede). Tretia skončila Nina Lösethová. FOTO - TASR/AP.

V druhom kole štartovala ako posledná. V takejto pozícii bola v SP prvý raz v kariére. Iným lyžiarkam by sa roztriasli kolená, zložila by ich nervozita. Nie však Vlhovú.

Keď pred troma rokmi vstupovala do Svetového pohára, priznala, že nervozitu vôbec necíti. Až ju to samu prekvapilo. Má povahu flegmatika. Nedovolí, aby nervozita kazila jej výkony.

Potvrdila to aj v Ǻre. Druhé kolo zvládla suverénne, šla rýchlo a bez chýb. Favorizovanú Švédku Fridu Hansdotterovú, líderku priebežného poradia SP v slalome, zdolala o 59 stotín.

Petra Vlhová pózuje s mužom prezlečeným za Santa Clausa. FOTO - SITA/AP.

Tretia Slovenka s triumfom

Vlhová je treťou slovenskou lyžiarkou, ktorá vyhrala preteky SP. Ešte v roku 1980 vyhrala zjazd v Altenmarkte Jana Gantnerová.

V priebehu štyroch dní na prelome rokov 2012 a 2013 vyhrala dva slalomy SP Veronika Velez Zuzulová. Sú to jej dosiaľ jediné dve víťazstvá v pretekoch SP.

Petra Vlhová predviedla v Aare životný výkon. FOTO - TASR/AP.

Velez Zuzulová skončila včera v Ǻre šiesta, na Vlhovú stratila sekundu a 30 stotín. Najmä v druhom kole šla agresívne, ale nevyhla sa chybám. „Pre mňa je to deň na zabudnutie,“ reagovala skúsená Slovenka.

V pretekoch, ktoré dokončila, sa Velez Zuzulová nedostala na pódium prvý raz od februára tohto roka. Aj tak je však v hodnotení slalomu piata. Vlhová sa vyšvihla už na tretiu priečku.

Tréner: Zvládla to bravúrne

"Peťa predviedla dve úžasné kolá. Prvé bolo absolútne bez chybičiek a v druhom to ustála. Prvýkrát išla úplne z prvého miesta po prvom kole a zvládla to bravúrne," vravel Vlhovej tréner Ivan Iľanovský pre agentúru SITA.

Už deň pred pretekmi tušil, že môže prísť výborný výsledok. "Mal som dobrý pocit, lebo ľahko lyžovala. Ale že sa to skončí takto? S tým som absolútne nepočítal," priznal.

"Vo Svetovom pohári musí všetko v daný okamih sadnúť, aby sa dosiahlo pódium. Verím, že toto víťazstvo ustojíme, treba nám pracovať ďalej. Sezóna sa ešte len začína. Čo si dnes užijeme, bude už zajtra minulosť," dodal Iľanovský.

Vyhrala skôr ako Zuzulová

Vlhová má v úvode sezónu famóznu formu. V úvodnom slalome sezóny napriek vysokému štartovému číslu 46 skončila jedenásta. V druhom sa prvý raz v kariére dostala do desiatky, skončila siedma. A tretí slalom už vyhrala.

Vyťažila aj z toho, že suverénna víťazka prvých dvoch slalomov sezóny Američanka Mikaela Shiffrinová sa v tréningu pred pretekmi zranila a neštartovala.

Vlhová je veľkým prísľubom slovenského lyžovania do budúcnosti. Je juniorskou majsterkou sveta a prvého triumfu v SP sa dočkala už ako 20-ročná.

A Petka stale tomu nemoze uverit !!!!

Posted by Veronika Velez-Zuzulova on Sunday, 13 December 2015

Velez Zuzulová stále síce v SP prvý raz na pódiu už v devätnástich, prvé víťazstvo však dosiahla až ako 28-ročná. Predtým bola v SP šesťkrát druhá a sedemkrát tretia.

Vlhová premenila na triumf hneď svoj prvý prienik do najlepšej trojky.

„Veľká gratulácia Peti. Nemusela čakať tak dlho ako ja. A to je ešte len začiatok,“ komentovala Velez Zuzulová na facebooku.

Mladá Liptáčka si opäť polepší pozíciu, v ďalšom slalome SP v rakúskom Lienzi 29. decembra bude prvý raz štartovať v elitnej pätnástke.