Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Rakúsko-kanadský triumf v zjazdoch

ST. MORITZ - Majstrom sveta v zjazde sa na MS v alpskom lyžovaní stal Rakúšan Michael Walchhofer. Pre 27-ročného zjazdára je to prvá medaila z veľkého podujatia (MS, ZOH). Walchhofer dosiahol na technickej 2889 m trati Corviglia, kde sa štartovalo pádom .

ST. MORITZ - Majstrom sveta v zjazde sa na MS v alpskom lyžovaní stal Rakúšan Michael Walchhofer. Pre 27-ročného zjazdára je to prvá medaila z veľkého podujatia (MS, ZOH). Walchhofer dosiahol na technickej 2889 m trati Corviglia, kde sa štartovalo pádom do hlbiny, čas 1:43,54 min. S polsekundovou stratou skončil na 2. mieste Nór Aamodt a získal dvanásty vzácny kov z MS, čo ho posunulo na čelo historických tabuliek v počte medailí medzi mužmi.

Aamodt neskrýval v cieli šťastie: „Som príjemne prekvapený. V kombinácii som vybojoval bronz, v zjazde striebro, čo dokazuje, že ešte nepatrím do starého železa. V super-G ma od striebra delilo 18 stotín, teraz som si to vynahradil. Verím, že som na šampionáte nepovedal posledné slovo.“

Bronz si vybojoval majster sveta z roku 1997 zo Sestriere domáci Švajčiar Kernen a získal pre organizátorov prvú medailu zo šampionátu. „Podarilo sa mi získať cenný kov v domácom prostredí a to sa vždy cení. Myslím, že teraz už budem môcť pokojne spávať. Michael je tým pravým šampiónom, v tejto sezóne podával konštantné výkony.“

Walchhoferovo víťazstvo je trochu prekvapujúce. Vypálil rybník favoritom, hoci sa aj on zaraďoval do okruhu adeptov na víťazstvo. Profitoval z lepšiacich sa podmienok a predovšetkým v dolnej, technickej polovici trate predviedol takmer bezchybnú jazdu, ktorá mu vyniesla životný úspech. Rakúšania na MS vyhrali ostatné tri zjazdy, naposledy pustili na najvyšší stupienok Kernena v roku 1997.

Až s piatym miestom sa musel uspokojiť víťaz piatich z deviatich tohtosezónnych zjazdov Eberharter, ktorému sebavedomie navyše zdvihlo aj víťazstvo v super-G. Zaplatil za chyby, ale dosiahol najväčšiu priebežnú rýchlosť - 125 km/h. „Nie som sklamaný, keďže som tu už jeden titul získal. Mám šancu na zlato ešte v jedných pretekoch a chcem sa oň aj pokúsiť,“ povedal Eberharter.

Rakúšan Hermann Maier sa na zjazdovky vrátil po ťažkom dlhotrvajúcom zranení nohy. Strieborný z otváracieho super-G sa napokon uspokojil aj s 8. miestom. „Som spokojný, bolo to tesné. Stále ešte potrebujem jazdiť, aby sa moja forma zlepšovala. Ešte stále mám čo doháňať. Už len byť tu, je fantastické. Dodalo mi to veľa chuti a chcem lyžovať ešte desať rokov,“ vyjadril sa Maier.

Ďalší favoriti vyhoreli. Američan Rahlves, víťaz zjazdu v Kitzbühli, po poslednom skoku netrafil do bránky, obhajca prvenstva Trinkl skončil na začiatku štvrtej desiatky a olympijský šampión Strobl bol desiaty.

Zo Slovákov skúsenejší Heimschild stratil na víťaza vyše 7 s, debutant Lubellan vyše 8 s. „Boli to zatiaľ moje najťažšie preteky. V strednej technickej pasáži som však spravil niekoľko chýb. V tejto časti som najviac stratil. Úvod však nebol až taký hrozný, ako sa o ňom píše. Bolo treba prekonať pocit strachu. Nie som spokojný. Teraz si oddýchnem a potom sa sústredím na obrovský slalom, v ktorom mi to však v sezóne príliš nejde,“ vravel Heimschild.

Výsledky, zjazd mužov: 1. Michael Walchhofer (Rak.) 1:43,54 min, 2. Kjetil Andre Aamodt (Nór.) 1:44,05, 3. Bruno Kernen (Švajč.) 1:44,51, 4. Didier Cuche (Švajč.) 1:44,67, 5. Stephan Eberharter (Rak.) 1:44,68, 6. Erik Guay (Kan.) 1:44,70,… 41. Ivan Heimschild 1:50,56, 44. Peter Lubellan 1:51,96. (sita, ja)