Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Štát nie je džentlmen: nechá týrať ženy

Ružomberské basketbalistky statočne odolávajú profesionálnemu ponižovaniu, ale ani vysokou morálkou si náklady na cestovné nezaplatiaRužomberský basketbal sa zmieta v kóme. Ak platia aspoň zvyšky idealistických teórií, že šport ako súčasť telesnej ...


ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME

Ružomberské basketbalistky statočne odolávajú profesionálnemu ponižovaniu, ale ani vysokou morálkou si náklady na cestovné nezaplatiaRužomberský basketbal sa zmieta v kóme. Ak platia aspoň zvyšky idealistických teórií, že šport ako súčasť telesnej kultúry obohacuje kultúru všeobecne, tak fenomén Ruže sa dostal na pokraj priepasti ako národná hodnota. Zverenky zanietenej odborníčky Natálie Hejkovej si roky držia špičkovú výkonnostnú úroveň v Európe. Okrem toho ich zdobí to, čo môže byť prísne pragmatickéme profišportu ľahostajné. Hejková u svojich dievčat prirodzene rozvíja aj intelektuálny rozmer ich osobností. Na cestách im ako staršia sestra ukazuje svet a život aj za doskami s deravými košmi, vedie ich k štúdiu cudzích jazykov, literatúry.

Hoci Ružomberok má stále reálnu šancu na postup do Final four, finančná tvŕdza a neistota ich čoraz ťaživejšie stresuje. Deptá, týra ako profesionálky a v konečnom dôsledku aj ponižuje ako ženy. Vyháňa ich do sveta, kde by sa určite nestratili. O úrovni vzácneho ženského kolektívu svedčí aj to, že zatiaľ neoperovali slovom štrajk.

Štrajk si dávno bežne osvojili napríklad futbalisti, ktorí zvyknú dramaticky kŕmiť médiá aj tým, že okrem meškajúcich peňazí im zastavili prísun minerálok. Pritom žiaden z nich basketbalistkám na európskej scéne nesiaha ani po päty. Pomery v najpopulárnejších športoch - futbal, hokej - odrážajú pokrytecké vzťahy. Funkcionári podpisujú s hráčmi zmluvy, ktoré nie sú schopní zo svojich reálnych rozpočtov vykryť, čím sa roztáča nekonečný kolotoč vzájomného vydierania.

Desivá správa o stave spoločnosti

Ružomberskému basketbalu zatiaľ nie je schopný nik účinne pomôcť. Mesto zatiaľ nemá kapacity a z nevysvetliteľných (osobných?) príčin blokuje vstup strategického sponzora. Slovenská basketbalová asociácia (SBA), ktorá by mala byť najzodpovednejším patrónom by Ružomberok utopila v lyžičke vody. Desivé konštatovanie, ktoré je však smutnou správou o stave nielen športovej spoločnosti. Naše maličké Slovensko sa nedokáže vždy tešiť, keď niekto naozaj niečo vie. Často platí zvrátenosť, že úspech ti neodpustí ani najlepší priateľ. Za postojom SBA je ľahko čitateľná neprekročiteľná averzia voči šéfovi klubu Jozefovi Smolekovi. Strešný telovýchovný orgán Slovenské združenie telesnej kultúry má viac problémov so svojou večnou transformáciou, ktorá sterilizovala jeho akcieschopnosť. A Slovenský olympijský výbor je vzdialený tematicky i kompetenčne.

V takejto situácii sa môže stať, že Ružomberok jednoducho finančne nedokáže dohrať Euroligu. Takýto trapas už naberá medzinárodné dimenzie. Čo je to za krajinu, ktorá si nedokáže uchrániť ojedinelý športový klenot?

Politici nepočúvajú, lebo sa odpočúvajú

To už býva citlivá téma aj pre politikov a logicky sa vynára otázka, či by výnimočne nemal na horúcu ružomberskú palubovku vstúpiť štát. Aspoň s provizórnym režimom, veď s tými má bohaté skúsenosti.

Naša vláda sa však viac zaoberá vzájomným odpočúvaním ako krehkým basketbalovým hlasom, čo pripomína volajúceho v púšti. Vláda má modernú výhovorku, že financovanie športu treba riešiť zásadne a koncepčne po novom. A pravdu v tom, že nemieni hádzať peniaze do čiernej diery neprehľadných a netransparentných bludísk, v ktorých najviac zdrojov požiera široká administratíva.

Prelobované zásady

Členovia tejto istej vlády, resp. jej predchodcovia, sa však pri proklamovanom zásadnom postoji v minulosti niekoľkokrát diskvalifikovali.

Pred finálovou fázou futbalových majstrovstiev Európy do 21 rokov na slovenských štadiónoch na jar 2000 si futbaloví funkcionári vylobovali cez čarodejníka - vtedajšieho podpredsedu vlády Ľubomíra Fogaša vyše dvadsať miliónov korún dokonca z fondu štátnych rezerv. Peniaze sa rýchlo rozkotúľali na zveľadenie štadiónov. Revízia zistila viacero nedostatkov pri ich použití. Morálnym vrcholom bolo, že po vybojovaní postupu výberu Dušana Radolského na olympiádu v Sydney 2000 sa najsilnejšie kluby - Inter a Slovan - odvďačili za štátnu pomoc chrapúnsky. Svojich hráčov neuvoľnili pre potreby štátnej reprezentácie na celosvetovo sledované fórum. Akokoľvek nerád počúva prezident futbalového zväzu František Laurinec spojenie „olympijská genocída“, navždy ostane pod ňou podpísaný. Zrkadlom nízkej civilizovanosti nášho futbalu a často aj hokeja sú luxusné priestory VIP. V nich sa pohybujúcim veľmi dôležitým osobám s pohármi fajnových koňakov systematicky darí posúvať náš futbal čoraz nižšie.

Fogaš zachraňoval aj hokej

Pokladnica Slovenského zväzu ľadového hokeja bola pred majstrovstvami sveta v Nórsku 1999 v takom biednom stave, že ohrozovala samotnú účasť nášho tímu na MS v kategórii A. Masívne sledovaný šport si nemohol dovoliť rozhorčiť svojich fanúšikov, čo sa pochopilo aj na vládnej úrovni. Športový všadebol Ľubomír Fogaš sa svojsky štylizovanou „skromnosťou“ v Lillehammeri tasal, že mal na záchrane hokejovej reputácie významný podiel.

O rok Ľ. Fogaš nechýbal na palube vládneho špeciálu, ktorý s väčšinou ministrov letel na finálový duel s Českom do Petrohradu. V pokladnici SZĽH, onedlho strieborného tímu MS, bolo v tom čase niekoľko desiatok tisíc korún. Hokejoví funkcionári do poslednej chvíle bojovali, aby náklady na štart vládneho špeciálu smrteľne nezaťažil rozpočet zväzu, ako to bolo pôvodne v pláne. Kapitán Miroslav Šatan dodnes nevie odpustiť „pomoc“ vládneho lietadla, ktoré nás možno stálo titul už v Petrohrade. Hráči v eufórii, že doma ich v každom prípade čakajú tisícky nadšených fanúšikov, naleteli na ponuku vrátiť sa spolu s vládou o deň skôr. V praxi to znamenalo chvatné balenie v hoteli a rozhádzanú koncentráciu pred najdôležitejším finálovým zápasom. V takom stave nám dali Česi v prvej tretine tri góly, nestačilo už, že druhé dve sme boli lepším tímom. Ľ. Fogaš lôchajúc whisky rovno z fľaše sa v lietadle bavil - prečo asi? - s jediným sklamaným hráčom, ktorý sa nezmestil do finálovej zostavy a sľuboval pre hokej svoje nekonečné hory-doly. Pred májovým finále v Göteborgu už šatanovci včas a rezolútne zavrhli návrat s politikmi.

Vláda bola ústretová aj k neplánovanému navýšeniu rekordných nákladov na zimnú olympiádu v Salt Lake City. V centre diania sa aktívne pohyboval aj nenahraditeľný Ľ. Fogaš. Pán podpredseda vlády sa nechal vyobliekať do športového oblečenia značky Marker akoby bol sám olympionikom. Len za jeho drahú vetrovku a otepľovačky mohli deťom kúpiť päťdesiat kvalitných hokejok.

Snobáreň a demagógia

Nesystémovým výkričníkom bolo aj rozhodnutie vlády o tristomiliónovej pomoci na výstavbu Národného tenisového centra (NTC) v Bratislave. Každému je nad slnko jasnejšie, že Slovensko akútne potrebuje veľkokapacitnú viacúčelovú halu, v ktorej by bolo možné usporiadať vrcholné šampionáty v kolektívnych i individuálnych športoch. Vrátane tenistu.

Náklonnosť ministra financií Ivana Mikloša a niektorých ďalších členov vlády a podnikateľských prominentov k tenisu je tu jasne čitateľná. Z NTC trčí vytapacírovaná snobáreň. Akokoľvek sa generálny sekretár tenisového zväzu Igor Moška snaží argumentovať, ťažko sa ubráni demagogickým úletom. Ostatní športoví funkcionári prijali vládny darček tenistom zväčša s predklonom. I. Moška vysvetľuje, že NTC bude slúžiť aj širokej verejnosti, čo vyvoláva úsmev a hraničí s cynizmom. Jeden-dva zápasy za sezónu (väčšinu z nej sú tenisti na cestách vo svete) mohli pokojne odohrať na zimnom štadióne v Bratislave, či na Pasienkoch (príznačná je „prekážka“, že sú tam nepostačujúce priestory pre VIP), možno aj v Žiline. Z NTC logicky zároveň vyplýva, že Bratislava tak získa výhradné právo na usporiadanie zápasov Davisovho pohára či Fedcupu. Takto sa staneme svetovým unikátom. Čo na to povedia v Košiciach, keď si dokončia nový zimný štadión a budú chcieť v dôstojnom prostredí vidieť Hantuchovú či Kučeru aj tam?

Slovensko zbožňuje Hantuchovú, ale aj hokejistov

Celé Slovensko miluje umenie a nohy Hantuchovej i celého víťazného ženského fedcupového tímu, podobne uznáva kvality mužskej daviscupovej partie. Aj Mečíř, Kučera, Hrbatý urobili pre reklamu Slovenska vo svete veľa, klobúk dolu.

Podobnú roky šíria po amerických arénach v NHL slovenskí hokejisti od Bondru, Švehlu, Pálffyho, Šatana, Demitru až po Gáboríka. Postaví im niekto kvôli tomu a ich tradičnej letnej exhibícii novú arénu?

Aj vodáci sú v podnájme

V našom športe sa vezie tradícia, že športy sú preferované podľa úspešnosti dokumentovanej počtom medailí - keď nie sú, tak olympijské body a ďalšie barličky. Podľa tohto kritéria by mali byť vo vatičke pestovaní vodní slalomári a rýchlostní kanoisti. Ani im však nepostačuje iba podpora vyplývajúca z príslušnosti k olympijskému TOP tímu. Za úspechmi vodákov je znovu predovšetkým enormné rodinné nasadenie a s pribúdajúcimi úspechmi individuálny manažing.

Aby bolo jasné. Vodácky areál v Čunove štát nepostavil športovcom z vlastnej veľkorysosti. Kanál poslúžil ako odpustok proti psychologickému odporu o megalománii Vodného diela Gabčíkovo. Jeho strojcovia potrebovali projekt spriechodniť ľudským rozmerom, čo zohralo úlohu aj pri súdnej dohre v Haagu. Pravdou tiež je, že vodákom v pravý čas vyšiel v ústrety otec diela Július Binder a pri variante C akceptoval niektoré ich športové pripomienky. Súčasný stav je taký, že vodácky areál je majetkom štátneho podniku Vodohospodárska výstavba. Zväz kanoistiky na divokej vode (spolu s raftingom) s majiteľom uzatvára ročné zmluvy o prenájme, ktoré v minulosti vyskočili až na 3,9 milióna korún, v poslednej sa uskromnili na hranici 1,9 milióna.

Čo dokáže štát?

Pre štát riešenie športu ako systému s koncepciou stále rozhodne nie je srdcovou záležitosťou. Dokáže ho zneužiť pre svoje tenisové partičky a iné kamarátšafty, využiť na vyhrievanie sa pri triumfoch samotných športovcov.

Ťažko očakávať, že sa v prípade ružomberských basketbalistiek zachová ako džentlmen. Že nájde odvahu a spôsob, ako im pomôcť preklenúť najťažšie obdobie. Že nájde silu rozlíšiť výnimočnosť tohto prípadu a neupadne do alibizmu o hroziacom precedense. Že sa nezľakne, že prídu pýtať ďalší a ďalší. Ruža je ikona slovenského športu, nechať ju uschnúť by bolo barbarstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 2. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 3. Magazín SME Ženy už v predaji
 4. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 5. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 6. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 7. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 8. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 9. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 306
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 24 528
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 251
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 176
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 153
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 14 808
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 376
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 11 783
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 385
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 323
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Píše Janka Debrecéniová

„Spoločná zodpovednosť“ je ukážkou nezodpovednosti

Uznesenie vlády fakticky porušuje viacero základných práv a slobôd.

Testovanie na nový koronavírus v Bánovciach nad Bebravou.

Koronavírus na Slovensku: Celoplošné testovanie sa podľa Čaputovej nestihne. Matoviča vyzvala prehodnotiť postihy (minúta po minúte)

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 55 091 ľudí. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 212 obetí.

Prezidentka Zuzana Čaputová.

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom.

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.