BRATISLAVA - Rezorty privatizácie a financií sa včera s Fondom národného majetku SR dohodli na rozdelení príjmov z predaja Slovenskej sporiteľne. „Prostriedky nestačia pre všetky natiahnuté ruky,“ komentovala prerozdelenie ministerka privatizácie Mária Machová. Podľa nej však zúčastnené strany dospeli ku kompromisu.
Erste Bank kúpila 87,18-percentný podiel v sporiteľni za 18,4 miliardy korún. Stopercentne však môže štát počítať zatiaľ iba s príjmom 12,72 miliardy; doplatenie zvyšku je podmienené výsledkami auditu sporiteľne, ktorý ešte nie je ukončený, a konečným objemom nedobytných pohľadávok banky.
Najväčšia časť privatizačných príjmov je určená na splatenie dlhov FNM. Machová: „Predovšetkým tých po lehote splatnosti alebo s blížiacou sa splatnosťou. Fond použije 4,2 miliardy na splácanie dlhopisov FNM a 4,24 miliardy korún na úhradu záväzkov voči Slovenskej konsolidačnej, resp. na splatenie repoobchodov s akciami. Ide napríklad o akcie Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, Slovenských elektrární alebo Slovnaftu.
Zvyšnými 4,307 mld Sk štát splatí úvery so štátnou zárukou. To by malo v prípade prešovských Solivarov a Imuny Šarišské Michaľany pomôcť pri ich predaji strategickým investorom. Práve na vysokej úverovej zaťaženosti totiž privatizácia týchto podnikov doteraz stroskotávala.
Štát by mohol dodatočne za Slovenskú sporiteľnu dostať ešte peniaze v maximálnom objeme 5,68 miliardy korún. Dve miliardy sú pritom podmienené výsledkom auditu jej úverového portfólia a zvyšných 3,68 miliardy auditom celkovej situácie banky. „Všetky peniaze, ktoré v tejto fáze štát získa, budú použité na výplatu dlhopisov FNM,“ ubezpečila Machová.
O definitívnom návrhu prerozdelenia peňazí za sporiteľnu, budú v pondelok rokovať ekonomickí ministri. Tí ho buď odporučia, alebo neodporučia schváliť vládnemu kabinetu.
TOMÁŠ VELECKÝ