SME

Putin si v Budapešti uctil aj vojakov, ktorí potlačili revolúciu

Ruský prezident bol naposledy v členskom štáte EÚ pred viac ako polrokom, keď navštívil Rakúsko.

Putin a Orbán  namiesto Ukrajiny riešili najmä plyn.Putin a Orbán namiesto Ukrajiny riešili najmä plyn. (Zdroj: TASR/AP)

Pôvodný agentúrny text sme nahradili autorským článkom SME.

BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Keď sa už zdá, že maďarský premiér Viktor Orbán svojich európskych partnerov nemá čím prekvapiť, urobí ďalší nečakaný krok.

Za taký by sa dalo najnovšie považovať pozvanie na návštevu Budapešti pre ruského prezidenta Vladimira Putina. Obaja lídri tam v utorok rokovali o Ukrajine, ale najmä o plyne.

Nevhodný začiatok

Šéf Kremľa návštevu Maďarska len ťažko mohol začať nevhodnejšie. V centre Budapešti položil kvety k pomníku padlých ruských vojakov, ktorí zahynuli počas bojov v Maďarsku. Vrátane tých, ktorí tam zomreli počas krvavého protisovietskeho povstania z roku 1956.

Portál Politics.hu avizoval, že jeden zo známych maďarských blogerov Kettős Mérce už v tejto súvislosti na Putina podal žalobu. Dôvod: popieranie zločinov komunizmu, ktoré je v Maďarsku trestné. Ruský prezident vraj porušil aj ďalší zákon – popieranie genocídy a zločinov proti ľudskosti.

Pomník len nedávno zrenovovali, kontroverzný nápis o maďarskej „kontrarevolúcii“ z roku 1956 tam však ostal. Pre Maďarov sú udalosti jednými z najbolestivejších v novodobých dejinách. Zákaz ich popierania a zľahčovania pritom presadil Orbánov vládny Fidesz.

Putin prišiel do Maďarska len niekoľko dní po dohode o prímerí na východnej Ukrajine, ktorú spolu s ďalšími lídrami podpísal v bieloruskom Minsku. Ukrajine sa však počas schôdzky s Orbánom príliš nevenoval.

Maďarský premiér pritom v minulosti sankcie EÚ uvalené na Rusko označil za „postrelenie sa do vlastnej nohy“. Zároveň ich však podporil a pred schôdzkou s Putinom avizoval, že zrušenie sankcií ani nenavrhne.

Rokovali o plyne

Hlavnou témou minisummitu mal byť plyn. Maďarsko je od tejto strategickej suroviny z Ruska bytostne závislé, keďže až polovicu svojej spotreby mu dodáva Gazprom.

Tento rok navyše vyprší zmluva o dodávkach plynu medzi oboma krajinami. V Putinovej delegácii bol preto aj šéf Gazpromu.

Putin zavítal do Budapešti len dva týždne po tom, ako ju navštívila nemecká kancelárka Angela Merkelová. Demonštranti v uliciach maďarskej metropoly ju vtedy vyzývali, aby krajinu „vrátila do EÚ“.

Asi dvetisíc aktivistov vyšlo do ulíc aj v predvečer Putinovej návštevy. „Putin nie, Európa áno!“ písalo sa na jednom z obrovských transparentov v maďarčine. Maďarská polícia zadržala v Budapešti polonahú aktivistku ukrajinskej feministickej organizácie Femen, ktorá posielala domov ruského prezidenta Vladimira Putina.

Orbánov vzor Putin

Európska únia po kríze na Ukrajine odporučila členským krajinám, aby s najvyššími ruskými predstaviteľmi neorganizovali riadne summity. Schôdzku medzi Orbánom a Putinom však Maďari označili za „mimoriadnu“. Únia plánovanú návštevu šéfa Kremľa v Budapešti oficiálne nekomentovala.

Orbána lídri Únie dlhodobo kritizujú za nedemokratické praktiky. Maďarsko sa za jeho vlády v rebríčku slobody médií vlani prepadlo až na 64. miesto na svete. Ocitlo sa tak v spoločnosti krajín, ako sú Senegal, Bosna či Tanzánia.

Maďarský premiér je dnes v rámci EÚ považovaný za hlavného spojenca Ruska. Orbán minulý rok naznačil, že jeho vzormi už nie sú západoeurópske liberálne demokracie, ale krajiny ako Čína, Turecko – a Rusko.

Opozícia: Orbán zradil Európu

Návštevu Vladimíra Putina v Budapešti kritizuje maďarská opozícia.

BUDAPEŠŤ. Ostrú kritiku vyvolala dnešná návšteva prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina a obsah jeho spoločnej tlačovej konferencie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom zo strany viacerých opozičných maďarských politických strán.

Ako vyplýva z informácií tlačovej agentúry MTI, podľa podpredsedu Demokratickej koalície (DK) Pétera Niedermüllera maďarský premiér Viktor Orbán zradil dnes Európu, európske spoločenstvo a Maďarsko.

Podľa jeho názoru maďarská vláda zbabelo obišla fakt, že agresorom v rusko-ukrajinskom konflikte je Rusko.

Opozičný politik kritizoval aj zadlženie celej krajiny, ktorá sa v dôsledku energetickej závislosti na Rusku, ako formuloval, v podstate stáva na dlhé desaťročia "kolóniou".

Putin položil vence

Péter Niedermüller registroval vo vyjadreniach Viktora Orbána o eurázijskom zomknutí orientáciu proti politike Európskej únie a dodal, že premiér sa podujal reprezentovať v Bruseli čosi, čo celá únia odmieta.

Podobne ako ďalší opoziční politici poukázal na fakt, že hostiteľ umožnil hosťovi položiť veniec k pamätníku ruských vojakov, podieľajúcich sa na potlačení maďarskej revolúcie z roku 1956, ako aj na Orbánovo údajné vytváranie "ilúzie o bezpečnom ruskom plyne".

Ochranárska strana Politika môže byť iná (LMP) sa domnieva, že predseda maďarskej vlády zaviedol krajinu na cestu úplnej závislosti na Rusku.

Spolupredsedníčka strany Bernadett Szélová v reakcii na informácie po bilaterálnych rokovaniach Orbán-Putin konštatovala, že sa posilnila energetická závislosť Maďarska, ktorá bola na ruskom plyne spomedzi krajín V4 už aj doteraz najvyššia.

Podľa jej názoru by sa energetická politika krajiny mala zmeniť.

Predstaviteľka LMP súčasne kritizovala premiéra, že nevyužil stretnutie s ruským prezidentom na vypovedanie dohody o rozšírení JE v Paksi a presadenie zverejnenia spisov KGB súvisiacich s Maďarskom.

Jobbik považuje výsledky dnešných maďarsko-ruských rokovaní v Budapešti za polovičaté.

Hovorca strany Ádám Mirkóczki označil za dôležitý výsledok, že energetické zdroje budú z Ruska putovať do Maďarska bezpečne a stabilne dlhodobo. Na margo kritických hlasov ľavicových opozičných subjektov vyhlásil, že doma síce využívajú ruský plyn, avšak žiadnu alternatívu napriek deklaráciám nedokázali ponúknuť.

Za nedôveryhodné, cynické a lživé považuje však Jobbik podľa slov hovorcu slová Viktora Orbána o údajnej škodlivosti sankcií Európskej únie voči Ruskej federácii. Vládna maďarská strana Fidesz ich totiž bez slova podporuje, preto by bolo dobré, ak by premiér jasne oboznámil verejnosť s oficiálnym stanoviskom jeho kabinetu, povedal Mirkóczki.

Hovorca Jobbiku sa s pobúrením vyjadril na margo vyhlásení maďarského premiéra o Ukrajine. Opozičná strana by totiž od neho očakávala, že popri zdôraznení nutnosti mieru dá najavo aj, čo mieni pre to urobiť.

Bašta Ruska

Podľa strany Dialóg za Maďarsko (PM) premiér Orbán transformuje krajinu na predsunutú baštu Ruska. Po návšteve Vladimira Putina v Budapešti zostáva podľa názoru predstaviteľa PM Benedeka Jávora jediná otázka: Čo robil Vladimir Putin v Maďarsku.

Europoslanec opozičnej strany poukázal v zdôvodnení tohto tvrdenia, že niektoré ohlásené dohody sa podpisujú obvykle na nižšej úrovni a dlhodobá dohoda o dodávkach zemného plynu sa zrodila už skôr, preto stretnutie štátnikov nebolo potrebné.

Za historický moment označil Benedek Jávor fakt, že sa maďarský premiér rozhodol pre Rusko, hovoriace imperiálnym hlasom a hlásiace sa k agresívnej zahraničnej politike.

Líder Maďarskej liberálnej strany, niekdajší Orbánov stranícky kolega Gábor Fodor označil za ponižujúce spomínané kladenie vencov a pripomenul iného Viktora Orbána z roku 1989, požadujúceho vtedy stiahnutie všetkých sovietskych jednotiek z krajiny.

Za šokujúce označil aj samotný obsah rokovaní oboch štátnikov, ktoré podľa jeho názoru dali jasne najavo, že Vladimir Putin vníma Viktora Orbána a Maďarsko ako "akýchsi vazalov".

(tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 699
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 519
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 689
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 594
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 683
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hasiči sa pokúšajú uhasiť požiar elektrického zariadenia.

Pravdepodobnou príčinou požiaru bolo fajčenie v posteli.


TASR
Ilustračné foto.

Pre Maorijov sú tieto zvieratá posvätné.


TASR
Ilustračné foto

Po zhruba 11 hodinách sa vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť.


TASR
Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič.

Výbor privítal rozsiahly zoznam súvisiacich písomných záväzkov prijatých kosovskými úradmi.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu