
Andre Agassi sa teší po finálovom víťazstve na Australian Open nad Francúzom Clementom 3:0 na sety.
FOTO - REUTERS
A predsa - Andre Agassi (v apríli už 31-ročný) kraľuje v mužskom tenise. Tohto roku ešte nenašiel premožiteľa (pred Australian Open vyhral exhibičný turnaj Colonial Classic) a svojím siedmym grandslamovým titulom definitívne ušiel Beckerovi, Edbergovi, Budgeovi či Crawfordovi. Už ho nemôžu dostihnúť.
Agassi sa stal autorom vlastných neuveriteľných príbehov, ale aj kazičom rozprávkových snov mnohých iných. Ivaniševičovi síce nechytil vo finále Wimbledonu 1992 až 38 es, ale pokazil najväčšiu šancu na jediný Chorvátov grandslamový titul. Medvedevovi vyparatil to isté vo finále Roland Garros 1999, hoci Ukrajinec viedol 2:0 na sety. Vlani v Melbourne nedovolil Samprasovi získať rekordný 13. grandslamový titul, tohto roku znechutil Rafterovi deň rozlúčky s domácim šampionátom a v slabej, jednostrannej finálovej šou úplne zbavil Francúza Clementa viery stať sa novým mušketierom po Borotrovi od roku 1928.
„Andre mal slzy v očiach, vzdychal, kvílil, nohy ho pálili, ale cvičil,“ povedal nám statný Gil Reyes, Agassiho kondičný tréner, ktorý sa zaslúžil o to, že Američan je fit aj po tridsiatke azda ako pred 10 rokmi. „Pripomenul som mu: Andre, dôveruj svojim nohám, nikdy ťa nesklamú. Všímaj si v hľadisku Steffi Grafovú a spomeň si, čím sa stala atlétkou a ako športovala. Nečakal som na odpoveď. Nepotrebujem odpovede. Andre ich pozná sám. Plánuj svoju prácu a pracuj na svojom pláne.“ Clement priznal, že súper predvádzal o dve-tri triedy kvalitnejší tenis. Podobne ako Norman patril k džentlmenom turnaja. Norman opravil rozhodcu v osemfinále s Grosjeanom pri mečbale, keď ten ohlásil dotyk siete a opakovanie prvého podania, no Norman priznal Francúzovi eso a podal mu ruku! „Nikdy v živote sa mi niečo také nestalo,“ priznal ohúrený Grosjean.
Opakom toho bol mladý, prehnane sebavedomý, arogantný a neslušný domáci miláčik Hewitt, ktorý v zápasoch klial, ukazoval vulgárne gestá a urážal aj rozhodcov. V prehratom zápase s Moyom mu to už neprešlo, dostal pokutu 2000 dolárov, ale redaktori austrálskej televízie to nielenže prehliadli, ale nijako jeho správanie pred miliónmi divákov ani nekomentovali. Ba navyše, dva dni po pokute podpísal 19-ročný Hewitt 20-miliónový kontrakt na reklamu istému športovému odevu. Dnešný tenis je v rukách hráčov. Sú takmer nedotknuteľní, nezdajú sa im peniaze (Kafeľnikovovi s 18 miliónmi dolárov a so súkromným lietadlom sa stále máli) ani články novinárov. Nedá sa nič robiť, tenis je už dávno viac biznisom s prísnymi pravidlami ako športom, ba stáva sa nástrojom politiky (prípad Dokičovcov) a spoločenskej prestíže. Tohto roku na to napríklad doplatili tisíce divákov čakajúcich aj tri-štyri hodiny v novej Vodafone aréne, ktorej otvorenie a prístup na sedadlá organizátori v honbe za rekordmi návštevnosti nezvládli.
ANDREJ BUČKO, Melbourne