
Zničené ulice mesta Arequipa. FOTO A GRAF – REUTERS
ch viac ako 550 ľudí a desiatky dedín sú zrovnané so zemou.
Počty obetí nie sú konečné. Stovky záchranárov naďalej hľadajú v troskách. Situáciu sťažujú prerušené dodávky elektriny, zničené cesty a telefónne spojenia. Zemetrasenie prišlo tesne po pol štvrtej popoludní miestneho času. Záchranárom tak zostávalo už len niekoľko hodín denného svetla. Podľa BBC na noc záchranné práce prerušili.
Najviac ľudí zahynulo v druhom najväčšom meste Arequipa, ktoré je známe ako biele mesto - preslávila ho koloniálna architektúra a kostoly. Vlani ho Organizácia OSN pre výchovu, vedu a kultúru zaradila do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva.
Podľa americkej agentúry AP sa zrútila jedna z veží katedrály. Druhá je veľmi poškodená a hrozí, že môže kedykoľvek spadnúť. Starosta Juan Manuel Guillen tvrdí, že v Arequipe je poškodených viac ako 70 percent domov. „Mesto je paralyzované,“ opísal situáciu reportér agentúry Reuters.
Z hlavného mesta Limy sa do postihnutej južnej časti krajiny okamžite vydali dve lietadlá. Na ich palube bolo 22 ton potravín, diek a liekov. V jednom stroji sedel aj odchádzajúci prezident Valentin Paniagua. Jeho nástupca Alejandro Toledo včera zrušil plánovanú cestu do Spojených štátov. Obaja vyjadrujú postihnutým solidaritu. Toledo povedal rádiu CPN, že s Paniagom sa stretne v Arequipe.
Peru zostalo po minútu trvajúcich otrasoch v šoku. Stovky vystrašených ľudí sa usilovali cez rozhlasové vysielania zistiť, ako na tom sú ich rodiny. Niektorí zúfalo opisovali tragickú situáciu na juhu krajiny. „Nemáme kam utiecť,“ plakal v rádiu RPP jeden muž z Moquegua. Mesto je odrezané od okolitého sveta. Cestu prerušila obrovská trhlina. „Pre zmilovanie Božie, prosím vás, pošlite nám pomoc,“ prosila iná žena.
Ľudia sa v strachu pred ďalšími otrasmi presťahovali na ulice a do parkov. Noc strávili v krutej zime, ktorá podľa CNN klesla až na 6 stupňov Celzia. Na chodníkoch pred nemocnicami ležia zranení. Aj lekári majú strach z ďalších otrasov.
Do včerajšieho skorého rána prežilo Peru ďalších 26 otrasov. Zemetrasenie pocítili aj v Chile a Bolívii. V Peru to bolo najsilnejšie zemetrasenie od roku 1970, keď rovnako silné otrasy zabili viac ako 70-tisíc ľudí a približne 600-tisíc obyvateľov zostalo na ulici.
(kos)