Spochybnia dekrét
Miloševičov obhajca chce vládne opatrenie spochybniť pred juhoslovanským Ústavným súdom. Šéf desaťčlenného tímu Miloševičových obhajcov Toma Fila informoval včera v centrálnej belehradskej väznici svojho klienta o podrobnostiach výnosu.
Fila napadol dekrét ako „právne pirátstvo“ s tým, že podľa juhoslovanskej ústavy môže spoluprácu s haagskym trestným tribunálom regulovať iba zákon, a nie vládny výnos. Nový vládny dekrét je dielom ministrov federálnej vlády zo Srbska, väčšieho partnera Čiernej Hory v juhoslovanskej federácii.
Čiernohorskí ministri proti
Čiernohorskí ministri sú proti extradícii juhoslovanských občanov, ale vo vláde sú početne slabší. Predseda juhoslovanskej vlády Zoran Žižič a ďalší členovia vlády za čiernohorskú Socialistickú ľudovú stranu (SNP) sa rozhodli bojkotovať sobotňajšie rokovanie vlády o dekréte o spolupráci Juhoslávie s ICTY. Zároveň dali svoje funkcie vo vláde k dispozícii svojej strane, čo je krok, ktorý by mohol nakoniec vyústiť do kolapsu vlády a viesť k novým federálnym voľbám.
Juhoslovanský vicepremiér Miroljub Labus hovoril o lehote niekoľkých dní, počas ktorých by mali vydať Miloševiča medzinárodným súdom. Srbský premiér Zoran Djindjič sa v severosrbskom meste Subotica vyjadril, že by to mohlo trvať pätnásť až dvadsať dní, informovala tlačová agentúra Beta. Vyslovil aj názor, že Miloševičovo vydanie nevyvolá žiadne nepokoje.
Kľúčová konferencia
Spojené štáty a ďalšie západné krajiny naliehajú na Miloševičovo vydanie od okamihu, keď sa v októbri na čelo Juhoslávie postavil Vojislav Koštunica.
Napriek počiatočnému odporu Koštunica nakoniec snahu o extradíciu podporil v obave, aby jeho krajina neprišla o sľúbenú miliardovú finančnú pomoc na svoju obnovu. Úsilie o vytvorenie právneho rámca extradície sa zintenzívnilo, keď sa priblížil dátum kľúčovej darcovskej konferencie, ktorá sa bude konať 29. júna v Bruseli.
Som nevinný, tvrdí exdiktátor
Miloševič sám obvinenie zo zločinov proti ľudskosti páchaných v roku 1999 v Kosove, ktoré proti nemu ICTY vzniesol, rozhodne odmietol. „Môj osud je spätý s osudom štátu a národa. Tento prípad proti mne bol zinscenovaný,“ vyhlásil Miloševič prostredníctvom jedného zo svojich právnikov pre belehradský denník Glas Javnosti.
„Robil som všetko v prospech ľudu a štátu a bolo ťažké rozhodnúť sa, ale vždy som sa inšpiroval našou slávnou históriou,“ vyhlásil. „Dúfam, že história vynesie konečný súd,“ dodal Miloševič, ktorý je v súčasnosti v belehradskom väzení pre obvinenie z korupcie a zo zneužívania moci počas svojej trinásťročnej vlády.
(čtk)