
Veľké ryby, ktoré ICTY obžalovala z vojnových zločinov - zľava hore Miloševič, bývalý vicepremiér Sajanovič, bývalý veliteľ armády Odjanič, dolu bývalý minister vnútra Stojiljkovič a srbský prezident
Milutinovič.
FOTO - REUTERS
BELEHRAD – Pravdepodobne už nič nestojí v ceste, aby Juhoslávia vydala bývalého prezidenta Slobodana Miloševiča haagskemu Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Juhoslovanská vláda v sobotu schválila dekrét, ktorý umožní vydanie Miloševiča obvineného z vojnových zločinov, do rúk ICTY.
Miloševič, ktorý je od apríla vo väzbe, sa má pred medzinárodným súdom zodpovedať zo zločinov proti ľudskosti spáchaných v Kosove počas konfliktu v rokoch 1998-1999. Podľa srbského práva je obvinený zo zneužitia právomoci a finančných machinácií. Vydanie bývalého prezidenta je kľúčovou podmienkou Západu na poskytnutie miliardovej pomoci Juhoslávii.
Juhoslovanský vicepremiér Miroljub Labus na tlačovej konferencii po hlasovaní o platnosti dekrétu povedal, že exdiktátor by mohol byť vydaný počas niekoľkých dní. Podobný osud čaká aj ďalších 15 osôb obvinených z vojnových zločinov.
Ak Miloševiča do Haagu vydajú, bude prvým bývalým šéfom štátu, ktorý bude stáť pred súdom ICTY vytvoreným v roku 1993 na stíhanie osôb zodpovedných za vojnové zločiny na území bývalej Juhoslávie.
Dekrét, ktorý schválila juhoslovanská vláda, vymazal zákon zakazujúci vydávanie juhoslovanských občanov medzinárodným súdom.
Juhoslovanská vláda sa rozhodla riešiť otázku spolupráce s ICTY dekrétom, keď neuspeli snahy presadiť príslušný zákon v parlamente. Zasadanie kabinetu sa uskutočnilo napriek odporu čiernohorských socialistických ministrov.
Na protest proti sobotňajšiemu zasadaniu kabinetu sa pred sídlom federálnej vlády zhromaždilo len niekoľko desiatok skalných stúpencov bývalého juhoslovanského prezidenta, skandujúcich „Preč s vládou NATO“ a „Vlastizrada“.
(čtk, r)