Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

Fotia skvele: Pulzujúci New York a tichá Špania Dolina

V seriáli "Fotia skvele" ukazujeme tvorbu šikovných fotografov z fotky.sme.sk. Dnes Mateja Kováča.

V seriáli "Fotia skvele" ukazujeme tvorbu šikovných fotografov z fotky.sme.sk. Dnes Mateja Kováča a jeho svet tichým fotoobjektívom.

Sledujte tvorbu Mateja Kováča na fotky.sme.sk alebo na jeho Facebooku či webe

fotkysme.jpg

Čo o sebe napísal Matej Kováč: Narodil som sa a žijem v Bratislave. K výtvarnému prejavu som mal vzťah od detstva, možno aj preto, že som nepočujúci a jedným zo spôsobov našej komunikácie v rodine boli aj grafické formy. Absolvoval som Strednú priemyslovú školu drevársku v Bratislave, súkromnú umeleckú školu a napokon štúdium dizajnu na FA STU.

K fotografii som sa dostal v roku 2002, keď mi rodičia kúpili prvý digitálny dvojmegapixelový kompaktný fotoaparát Olympus C-120 s malým 1,6" LCD. Spočiatku som fotografoval len jednoduché veci s vlastným pohľadom na svet. Potom som začal experimentovať s makrom. Zistil som, že aj jednoduché veci majú svoje čaro a svoju krásu, ktorú som sa snažil vo svojich fotografiách zachytiť. O tri roky neskôr som si kúpil polozrkadlovku Fujifilm S9500. Neskôr ma zaujala panoramatická fotografia.

Od roku 2006 do 2012 som mal postupne štyri digitálne zrkadlovky Canon EOS 400D, Canon EOS 50D, Canon EOS 7D a Canon EOS 60D. Od roku 2012 držím v rukách full frame zrkadlovku Canon EOS 5D Mark III a rôzne objektivy Canon, Carl Zeiss a Tamron. Pri fotografovaní krajiny, prírody, architektúry a panorámy používam bežný statív a rôzne farebné prechodové filtre a polarizačný filter.

Stačí mi, keď mám vo foťáku nastavené užívateľské funkcie, napr. zvýšený kontrast, farebný tón, saturácie, ostrosť a maximálnu automatickú optimalizáciu úrovne osvetlenia. Po spájaní panorámy občas upravujem a retušujem drobnosti.

Panorámy vždy spájam manuálne. Väčšina užívateľov z fotoportálu sa ma pýtalo, či používam špeciálny statív a panoramatickú hlavu. Je to pre mňa zbytočné a drahé, používam obyčajný statív s bežnou hlavou. Pomáha mi vyrovnať panorámu na horizont, keď mám vo foťáku nastavenú mriežku a elektronickú vodováhu.

Mojím najčastejším motívom je krajina, najmä v okolí Bratislavy, ale aj slovenské veľhory a pohoria a Alpy. Fotografujem aj architektúru.

Vianočná Bratislava
Bratislava v zime
Burgeralp
Ranná inverzia na Dolomitoch
Špania Dolina
Strážovské vrchy
Belianske Tatry
Po búrke
Toronto, Kanada
New York, USA
New York, USA
Praha
Moderná Bratislava
Čiernobiela Bratislava
Alpy
Bratislavská inverzia
Bratislavská
Ľubovniansky hrad
Malé Karpaty
Súľovské skaly
Dobré ráno Tatry
Pod Devínskou Kobylou
Nízke Tatry
Vysoké Tatry
Vysoké Tatry
Zemník
Jarné polia
Východ na východe
Tajomný muž
O snehuliakovi
Azúrové okno, Gozo
Jazero Huron, Kanada
Maják Port Dalhousie, Kanada
Niagarské vodopády
Bokodské jazero
Valetta, Malta
Salzburg
Hohe Tauern
Tirolské Alpy
Krakov
Rozfúkaná
Posledné svetlo roku 2012

Všetky fotografie sú chránené autorským zákonom

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu