Zmena nastala iba na poste generálneho riaditeľa Úradu finančných služieb, z ktorého odchádza Hakua Janasigawu - známy názorovými rozdielmi s premiérom v otázke politiky voči bankám. Jeho kompetencie prešli pod ministra pre ekonomickú a rozpočtovú politikou Heiza Takanaku. Výmena nastala ešte na dvoch postoch - v Úrade národnej sebaobrany, ktorý má kompetencie rovnaké ako ministerstvo obrany, a v kresle ministra poľnohospodárstva. Hovorca vlády obe výmeny odôvodnil korupčnými škandálmi. Vláda sa rozšírila o nové ministerstvo na predchádzanie katastrofám.
Koizumi vykonal zmeny vo vláde prvýkrát od nástupu do úradu v apríli 2001. Reorganizácia japonských vlád je tradične častá a ide v nich väčšinou o prerozdelenie ministerských kresiel medzi rôznymi frakciami Liberálnodemokratickej strany (LDP). Táto strana je v Japonsku pri moci takmer polstoročie. Koizumi bol však zvolený s podporou koalície troch strán okrem iného aj preto, že sľúbil skončenie boja o moc medzi frakciami.
Koizumiho k zmene vlády viedla predovšetkým snaha vytvoriť tím, s ktorým by mohol hladšie schvaľovať a presadzovať svoj program reforiem. Premiér sa ocitá pod stále silnejším tlakom, aby dostal japonskú ekonomiku z recesie, ktorá trvá už desaťročia. Jeho popularita ale predsa ostáva vysoká. Po tom, čo sa v septembri stretol so severokórejským vodcom Kim Čong-ilom v Pchjongjangu, vyskočila jeho podpora na 67 percent oproti 43 z predchádzajúceho mesiaca.
(čtk)