„Nastal čas, aby kongres konštatoval, že MSZP sa pretvorila na Maďarskú sociálnodemokratickú stranu,“ vyhlásil v sobotu na konferencii v Jászberényi šéf socialistov a minister zahraničných vecí László Kovács.
Zmena názvu by nutne neznamenala zmenu samotnej strany, aj keď si niektorí politológovia myslia, že by sa to zišlo - najmä vo vnútrostraníckom aparáte. Agentúra MTI citovala politológa Lászlóa Lengyela, podľa ktorého je stranícky aparát socialistov ešte stále ten istý ako za Jánosa Kádára a nevyhnutná je vraj tiež ďalšia generačná výmena.
Už v roku 1989 sa ozývali hlasy, že by si novo vznikajúca ľavicová strana mala vziať do názvu slovo „sociálnodemokratická“, pretože „socialistická“ nesymbolizuje dostatočne jej rozchod s predchodkyňou Maďarskou socialistickou a robotníckou stranou (MSZMP).
Zmeny a transformácia v Maďarsku sa začali o niečo skôr ako v ostatných krajinách strednej Európy a začali sa vnútri strany, keď sa objavila silná generácia reformných komunistov. Oni doviedli Maďarsko k prvým slobodným voľbám v roku 1990 a z ich radov sa sformovala MSZP.
Byť sociálnym demokratom ešte v 50. rokoch v Maďarsku znamenalo „popieranie komunizmu“, neskôr komunistická strana túto stranu zhltla. Tradícia sociálnych demokratov ale latentne prežívala aj v komunistickej MSZMP.
Prvé voľby v roku 1990 socialisti prehrali, ale o štyri roky už vytvorili vládu. Pod ich vedením prešlo Maďarsko najbolestivejšou fázou pravicových premien, fázou „uťahovania opaskov“. S bývalou komunistickou stranou spájajú socialistov už len symboly. Práve na týchto symboloch však ich najsilnejší rival strana Fidesz dvakrát za sebou založil predvolebnú kampaň. Zmenou názvu by socialisti neutralizovali silný útok protivníka.
Politológ Attila Ágh si dokonca myslí, že by sa socialisti mali zbaviť aj sídla celoštátneho predsedníctva, ktoré „zdedili“ po MSZMP.
Fidesz ich premene ale neverí. „Nebude zo psa slanina,“ komentoval to János Áder, šéf parlamentnej frakcie Fidesz.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ