
FOTO - REUTERS

M. Labus (vpravo) a V. Koštunica (vľavo) sa stretnú aj v druhom kole prezidentských volieb.
„Je veľmi potešiteľné, že Srbsko nevolilo minulosť ani extrémistov,“ reagoval na predbežné výsledky prvého kola srbských prezidentských volieb Vojislav Koštunica. Podľa neoficiálnych výsledkov v nedeľu zvíťazil so ziskom 31,2 percenta hlasov nad svojím protivníkom Miroljubom Labusom, ktorý získal 27,7 percenta hlasov.
Koštunica pritom k extrémistom okrem tretieho kandidáta, ultranacionalistu Vojislava Šešelja zaradil aj svojho hlavného rivala, liberálneho ekonóma Labusa. „Nekriticky prijíma všetky návrhy Západu bez ohľadu na sociálne postavenie občanov Srbska,“ vysvetlil Koštunica. Nahneval tým ale európskych obchodníkov, ktorých krajina s 50-percentnou nezamestnanosťou tak potrebuje.
V druhom kole volieb o dva týždne sa podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov stretnú zoči-voči dvaja bývalí spolubojovníci za zvrhnutie Slobodana Miloševiča a zároveň dva prístupy k vedeniu hospodársky zhumpľovanej krajiny. O volebné víťazstvo sa bude uchádzať Koštunicov právnický, konzervatívny, dovnútra orientovaný a pomalý prístup k reformám a Labusov pragmatický „Machiavelliho“ štýl.
Kým hlava federácie Koštunica rozpráva o právnom štáte, Labus, podporovaný srbským premiérom Zoranom Djindjičom, vystupuje ako obchodník - optimista. „Začal som od nuly a získal som skoro milión hlasov. To je pre mňa veľký úspech. Hra sa neskončila. Ten druhý je len o menej než 100-tisíc hlasov predo mnou,“ povedal.
Umiestnenie Koštunicu a Labusa nie je ničím prevratným: percentá aj odchýlka približne zodpovedajú predvolebným prieskumom. Skutočným prekvapením týchto volieb je však počet ľudí, ktorí hlasovali za nacionalistu Šešelja. Číslo vyznieva hrozivo v súvislosti s vývojom Miloševičovho procesu pred haagskym tribunálom. Šešelj totiž vďačí za úspech práve mužovi, ktorý sedí v Haagu.
Miloševičova popularita s televíznym prenosom procesu rastie a jeho ultranacionalistického prezidentského kandidáta podporuje takmer štvrtina hlasujúcich Srbov. „Znepokojujúce je to, že niektorí voliči, ktorí pomáhali zvrhnúť Miloševiča, teraz išli za Šešeljom,“ povedal pre BBC srbský vicepremiér Nebojsa Covič.
Prekvapením číslo dva bola volebná účasť. V krajine, ktorou ešte pred dvoma rokmi zmietali občianske nepokoje, sa k volebným urnám unúvalo ledva 55 percenta zo 6,5 milióna oprávnených voličov. Niektorí vinia daždivé počasie, iní apatiu po dlhom období nepokojov. „Ľudia už necítia, že by hlasovali o niečom monumentálnom tak ako pred dvoma rokmi,“ povedal pre denník New York Times Paul Rowland z organizácie National Democratic Institute.
Podľa analytikov ide Koštunica do druhého kola s výhodou. Sám seba nazýva „umierneným nacionalistom“ a práve vďaka tomu možno dostane hlasy tých voličov, ktorí v prvom kole volili nacionalistov hrubšieho zrna.
Mnohí sa však už teraz obávajú povolebnej ústavnej krízy. Ak totiž Koštunica predsa len vyhrá, zasadne do prezidentského kresla bez podpory vlády.
Víťaz v druhom kole musí podľa zákona dostať vyše 50 percent hlasov, aby bolo hlasovanie platné. Pred piatimi rokmi sa voľby prezidenta museli zopakovať práve kvôli tejto zásade. Koštunica a Labus sa teda zhodnú aspoň na jednom: prosia ľudí, aby 13. októbra prišli voliť.
Ako dopadli
Vojislav Koštunica 31,2%
Miroljub Labus 27,2%
Vojislav Šešelj 22,9%
(tasr)