Japonka Naoko Takahašiová ako prvá žena dobieha do cieľa Berlínskeho maratónu.
FOTO - TASR/AP
BERLÍN - Nemecká metropola bola včera popoludní hore nohami. V okolí Brandenburskej brány a pozdĺž slávnej aleje Unter den Linden stálo na chodníkoch milión Berlínčanov. Čo je ešte neuveriteľnejšie, na trať 29. ročníka mestského maratónu sa vydalo 48 599 športovcov, berúc do úvahy absolútne číslo aj s in-line korčuliarmi a vozičkármi. Počet bežcov na najdlhšej olympijskej vzdialenosti (42 195 m) bol tiež doslova grandiózny, najväčší z hľadiska priamych účastníkov jednorazového športového podujatia vôbec - 32 752 atlétov a atlétok.
Séria veľkých jesenných maratónov s očakávaním útokov na najlepšie časy histórie sa začala. Jednotkový výkon všetkých čias síce milión obyvateľov nemeckej metropole neoslávilo, výsledky ale stoja za to. Keňan Raymond Kipkoech zvíťazil za 2:06:47 h (deviaty čas histórie), olympijská víťazka zo Sydney 2000 Japonka Naoko Takahašiová dosiahla špičkové 2:21:50 h (trinásty v absolútnych tabuľkách).
Berlínsky maratón videli japonskí diváci
Najväčším tromfom organizátorom bola drobná (163 cm/47 kg) Takahašiová. Rodáčka z Gifu (nar. 6. 5. 1972) zabehla pred rokom v Berlíne 2:19:46 h, čo bol vtedy historicky najlepší čas, vôbec prvý pod 2:20 hodiny. Vzápätí ho ale v Chicagu zlepšila Etiópčanka Catherine Nderebová na 2:18:47 a rýchlejšie bežala v apríli tohto roku v Londýne i Britka Paula Radcliffová pri svojej maratónskej premiére za 2:18:56 h. Ani Naoko nebola so svojím terajším výkonom celkom spokojná. „Nie som v takej forme ako minulý rok. Pre zranenia som mala na prípravu iba tri mesiace,“ uviedla Takahašiová, ktorá chce nabudúce bežať maratón až na olympiáde 2004 v Aténach. Japonka šetrí štarty. Prvý raz bežala maratón v roku 1997 v Ósake (7.), potom mala šnúru šiestich víťazstiev vrátane OH. Na MS 1999 v Seville vzdala. Pre Japoncov je maratón udalosťou. Takahašiová oznámila, že berlínsky beh vysielala do jej rodnej krajina televízia v priamom prenose.
V Berlíne sa postavilo na štart rekordných 32 752 bežcov, čo je podľa usporiadateľov najviac v histórii maratónov. FOTO - ČTK/AP
Víťaz behá dva roky
Vytrvalostný beh na každej trati je nesporne príležitosťou aj pre Keňanov, hoci pre nich má o niečo iný náboj než pre ázijskú veľmoc. Oni štartmi vôbec nešetria. Slávne maratóny lákajú finančnými odmenami (v Berlíne vypísali za výhru prémiu 60 000 eur) stovky Afričanov. Vlani vyhral pri Brandenburgskej bráne neznámy Joseph Ngolepus, teraz muž s bežeckým priezviskom Kipkoech a krstným menom Raymond. Tiež patrí do druhej päťdesiatky kenských bežcov na dlhé trate, ale vyhral májový maratón v Enschede, v Eindhovene bol tretí, koncom zimy v Los Angeles druhý. R. Kipkoech má len 23 rokov, ale na konte už vyše desať maratónov. V tejto sezóne si už zarobil vyše 100-tisíc dolárov. Chlapec z dedinky Kapsait vo výške 3000 metrov pri ugandských hraniciach behá iba dva roky. Predtým nemal žiaden tréning na žiadnej trati! V Berlíne ešte stále vystrašený z veľkého sveta povedal, že začal hneď s maratónom, keď videl, ako sa darí jeho kamarátom Simonovi Biwottovi, Ericovi Kimaiyovi, Sammymu Korirovi a Fredovi Kipropovi. Včera obsadili Keňania prvých päť miest, najslávnejší z nich Moses Tanui skončil ôsmy.
Jesenná maratónska séria pokračuje o týždeň v Chicagu. K tomuto mestu sa viaže najlepší ženský čas histórie Keňanky Nderebovej 2:18:47 h a druhý najrýchlejší mužský Američana s marockými koreňmi Khalida Khannouchiho 2:05:09. Najmä Britka Radcliffová sa chystá vo veľkom.
ÚČASTNÍCKE REKORDY
Berlín 32 752 2002
Londýn 30 000 2002
Chicago 28 000 2001
New York 23 600 2001