SME

Paradentóza – postrach ústnej dutiny i peňaženky

Paradentóza je ochorenie, ktoré sa dá liečiť, bohužiaľ, nie vyliečiť. S liečbou však treba začať čo najskôr, v pokročilom štádiu je prakticky nemožné zuby zachrániť. Liečba je drahá, poisťovne uhrádzajú len zlomok.

(Zdroj: ilustračné foto: archív)

Dana sa o svoj chrup príkladne starala, časom si však pri čistení začala všímať, že zubná pasta, ktorú vypľúva, je krvavo sfarbená. Najprv vyhodila tvrdú zubnú kefku, domnievajúc sa, že si ňou poranila ďasná. Keď však krvácanie neprechádzalo ani pri šetrnejšom čistení, vravela si, že by mala skočiť k zubárovi.

Od istého času začala pozorovať krvavé stopy, keď zahryzla do tvrdšieho chleba či ovocia. To už s návštevou zubného lekára neotáľala a ihneď sa objednala na vyšetrenie. Urobila dobre, lebo verdikt znel: paradentóza v počiatočnom štádiu.

Aj v prípade tohto ochorenia platí, že čím skôr sa začne s liečbou, tým lepšie sú vyhliadky. Pravda však je, že paradentóza je ochorenie, ktoré je možné liečiť, nie však vyliečiť.

Trpia ňou mnohí

Príznaky, ktoré zaregistrovala Dana, nie sú vôbec ojedinelé. Paradentózou – infekciou ústnej dutiny, trpí veľká časť populácie. Podľa stomatológa Mateja Jurkoviča ide o chronické ochorenie závesného aparátu.

„Závesný aparát zuba tvoria väzivové vlákna, ktoré držia zub vo svojom lôžku – kosti a chránia ho pred vnikaním baktérií. Paradentóza sa začína v mladosti, častejšie u žien, a trvá roky. Záleží v prvom rade od pacienta, kedy sa ochorenie uňho začne, ako sa rozvinie a aký dlhý čas bude trvať, kým príde o zuby,“ hovorí odborník.

V počiatočných štádiách treba podľa lekára zistiť, či príčinou ochorenia nie je hlboký zubný kaz, korene zubov, zubný povlak, zubný kameň, prevísajúce výplne, nekvalitne spravené protetické práce – nepriliehajúce korunky.

Hovorí, že u mladších pacientov to môžu byť napríklad aj čeľustno-ortopedické anomálie, zvlášť stiesnené zuby. Tieto príčiny treba odstrániť.

Zubné pasty a vody nemusia stačiť

V počiatkoch nepríjemného ochorenia sa zvykne objaviť začervenanie ďasien, ktoré aj opúchajú. Môže sa objavovať krvácanie, najmä pri čistení zubov a aj pri jedle, zvlášť, ak hryziete trochu tvrdšie potraviny. K týmto problémom sa môže pridružiť aj nepríjemný zápach z úst.

Ak sa vyberiete k zubnému lekárovi v počiatočnom štádiu paradentózy, šance na priaznivý výsledok sú veľké. Stomatologička Miroslava Tóthová však zdôrazňuje, že iba pasty a ústne vody určite na liečbu nestačia. Samozrejme, môžu byť vhodným podporným prostriedkom.

Navštívte lekára

Paradentózu určite treba liečiť pod dohľadom lekára, dôležitá je profesionálna dentálna hygiena, niekedy je podľa lekárky potrebný špeciálny hygienický režim a lokálne ošetrenie.

V úplných začiatkoch sa podľa stomatológa Mateja Jurkoviča ochorenie ešte dá zvládnuť v bežnej stomatologickej ambulancii s podporou dobrej ústnej hygieny – čiže pravidelným čistením zubov, používaním dobrej zubnej a medzizubnej kefky, zubnej pasty a prípadne ústnej vody či spreja.

Hovorí, že pacientovi treba vysvetliť, že zub má štyri plochy, ktoré treba zbaviť nánosu potravy – zubného plaku, lebo len na čistom zube nemajú patogénne baktérie šance parazitovať.

„Keď si pacienti uvedomia toto minimum, ktoré môžu pre zdravie svojich zubov urobiť, zistia, že je to aj finančne menej náročné, ako akákoľvek liečba v stomatologickej praxi,“ hovorí lekár.

Kto a čo za to môže

Nepríjemné ochorenie môžete zdediť po rodičoch, ale môžete si ho spôsobiť aj sami – nesprávnym čistením zubov.

Obvykle za vznikom paradentózy stoja baktérie, ktoré sú v ústnej dutine a usádzajú sa na zuboch a ďasnách. Produkujú toxické látky, ktoré napádajú ďasná a poškodzujú ich tým, že vyvolávajú bolestivé zápaly.

Tie sa postupne rozširujú na takzvaný závesný aparát – čeľusť alebo sánku, v ktorej sú zuby ukotvené.

Veľmi často je príčinou vzniku paradentózy zlá ústna hygiena, ale napríklad aj neliečené zubné kazy, fajčenie, priveľa alkoholu či nevhodné zloženie stravy. Určitú rolu zohráva aj dedičná predispozícia, prípadne celkové ochorenia, najmä diabetes.

Niektoré lieky či vápnik

Stomatologička Miroslava Tóthová dopĺňa, že príčinou vzniku paradentózy nemusí byť len nedostatočná ústna hygiena, ale napríklad aj lieky, ktoré človek užíva. Často sa paradentóza môže objaviť aj v súvislosti s poruchou príjmu vápnika, metabolizmu vápnika alebo v súvislosti s jeho nadmerným vylučovaním.

U žien môže byť podľa lekárky rizikovým faktorom napríklad aj vplyv hormonálnej liečby, porucha hormonálnych hodnôt, ale aj ženské ochorenia, pri ktorých ženy užívajú hormonálnu substitučnú liečbu, riziko vzniku sa zvyšuje aj u pacientov, ktorí užívajú najmä inhalačne kortikoidy.

Najčastejšie je to zlá hygiena

Podľa lekárky však najčastejšie vzniká zápal ďasien v dôsledku zlej ústnej hygieny. Spôsobujú ho jednak baktérie, ktoré sa množia v zubnom plaku a kameni a príčinou tiež môže byť prítomnosť kameňa, ktorý mechanicky tlačí, a tak spôsobuje zápal.

„Pacienti, ktorí majú v medzizubných priestoroch ustúpené ďasno a nečistia si tieto priestory medzizubnou kefkou, majú aj v slinách, ktoré sa tam nachádzajú veľa baktérií. Ďalej môže byť príčinou extra bakteriálna flóra – ktorú možno zistiť kultivačným vyšetrením. Niektoré lieky spôsobujú hypertrofiu – zväčšenie ďasna a následne zápal. V minulosti boli takými liekmi napríklad staršie antiepileptiká,“ hovorí lekárka.

Aj strojček či stará kefka

Za paradentózou môže stáť aj ortodontická liečba. Ak napríklad nosíte strojček, takisto môže dochádzať k hypertrofii a aj zápalu ďasna, keď fixný aparát preťažuje zuby. Rizikom pre vznik paradentózy môže byť pri nosení strojčeka aj zhoršená hygiena.

U detí sa podľa lekárky môže paradentóza objavovať aj v súvislosti s celkovými chorobami, a takisto zlou ústnou hygienou. Príčinou môžu byť aj zlé zubné náhrady, napríklad široké korunky, korunky zavedené príliš hlboko pod ďasno, spony snímateľných náhrad, široké plomby.

To všetko totiž môže ďasno mechanicky dráždiť, umožňuje zachytávanie bakteriálnej flóry. „Veľmi prozaickým dôvodom vzniku paradentózy sú staré zubné kefky plné baktérií, s poškodenými a rozstrapkanými vláknami,“ dopĺňa stomatologička.

(mv)

Bude to len horšie

Ak zanedbáte liečbu hneď v počiatkoch, ochorenie sa rozvinie do závažnejších štádií. Potom je viac-menej isté, že prídete aj o zuby.

Aj v pokročilom štádiu patrí liečba paradentózy jednoznačne do rúk odborníka – parodontológa. Jedine tento špecialista podľa Mateja Jurkoviča po vyšetrení a prípadnom odbere mikrobiologického materiálu určí spôsob a plán ďalších ošetrení a liečby.

Vo vyššom štádiu je už zápal rozvinutý, objavujú sa bolesti, pocity napätia a tlaku. Medzi zubom a ďasnom sa môžu tvoriť hnisavé vačky. S postupom ochorenia sa odhaľujú zubné krčky a zuby sa začnú kývať. Sprievodným príznakom je výrazný zápach z úst a časté krvácanie z ďasien.

Závažné riziká

V najvyššom štádiu sa už začínajú zuby uvoľňovať zo závesného aparátu. Môže dochádzať až k ustupovaniu čeľustnej kosti a veľkým rizikom je aj samotný zápal.

Matej Jurkovič zdôrazňuje, že paradentózu a ochorenie zubov treba vnímať v kontexte celého organizmu jedinca, kde všetko so všetkým súvisí. „Ochorenie je spôsobené baktériami, ktoré sú krvnou cestou vyplavované do celého organizmu. Môžu spôsobovať ochorenie mozgu, očí, prínosových dutín, srdca, ciev, pečene, obličiek či kĺbov,“ varuje lekár.

Ako sa lieči

Miroslava Tóthová hovorí, že dôležité je odstránenie príčiny. „V prípade neúspechu liečby alebo ak ide o vážnejší stav, pacientovi treba urobiť kultivačné vyšetrenie a nasadiť celkovú liečbu antibiotikami a antimykotikami.

„Často je potrebná chirurgická liečba pri prítomnosti nadmerných ťahov mäkkých tkanív – uzdičky, plytkej ústnej predsiene. Chirurgicky paradentózu možno liečiť aj preventívne. Ak treba, odstránia sa zápalové vačky a neskôr je možné nahradiť stratenú kosť alebo ďasná pomocou plastických a regeneračných metód a techník s použitím vlastnej alebo umelej kosti z kostnej banky a pomocou kolagénových membrán,“ vysvetľuje lekárka. Dopĺňa, že niekedy sa kostné náhrady dočasne fixujú k vlastnej kosti malými skrutkami.

Kto to zaplatí

Čo uhradia poisťovne a čo si musí pacient zaplatiť sám? Podľa lekárky zdravotné poisťovne uhrádzajú akúkoľvek liečbu paradentózy len v malej miere. Kvalitnú profesionálnu hygienu aj odstránenie slizničných ťahov a chirurgickú liečbu parodontálnych vačkov pacient väčšinou dopláca.

„Regeneračné a plastické techniky poisťovne nehradia vôbec, sú totiž veľmi drahé. Náhrady kosti a kolagén sú v rôznych cenových variáciách, záleží to od výrobcu, kvality, pôvodu. Liečbu náhradami hradia poisťovne len v malej miere a implantáty si v plnej výške platí pacient. V podstate skoro všetko dopláca či v plnej výške hradí pacient z vlastného vrecka,“ hovorí lekárka.

(mv)

Aké chyby robíme

Nie je málo tých, čo majú rezervy v starostlivosti o zdravie ústnej dutiny. Podľa zubného lekára Mateja Jurkoviča je najčastejšou chybou, ktorej sa dopúšťame, zlá technika čistenia zubov, používanie nesprávnych zubných kefiek, frekvencia a čas čistenia.

„Chybou je, že pacienti si často čistia zuby hneď po jedle,“ hovorí lekár a dodáva: „S potravou dostávajú baktérie v ústnej dutine dostatok cukru pre svoj metabolizmus, čím produkujú kyseliny, ktoré zmäkčujú sklovinu. Keď si začnete čistiť zuby hneď po jedle, dochádza k porušeniu skloviny a následne k vzniku zubného kazu.“

Častou chybou podľa lekára je aj to, že mnohí si často čistia len predné zuby, alebo si čistia zuby len spredu a zabúdajú, že zub má štyri plochy.

Problémom býva aj používanie nesprávnych kefiek – buď sú veľmi tvrdé, majú zlý tvar a množstvo štetiniek. „Nezriedka sa mi stane, že pacient si zuby nečistí vôbec. A to žijeme v 21. storočí,“ dodáva odborník.

Ako nahradiť stratené zuby
Ak pacient v dôsledku paradentózy príde o zuby, ich náhrada je podľa Mateja Jurkoviča možná len celkovou snímacou náhradou. O implantátoch rozhoduje špecialista – implantológ. Musí zhodnotiť celkový zdravotný stav pacienta, prípadne aj ochorenia jeho priamych príbuzných. V rámci anamnézy potom zistí, či príbuzným boli robené náhrady zubov a z akého dôvodu u nich k strate zubov došlo.

Čo robiť, aby ste neprišli o zuby

Ak vám záleží na zdraví ústnej dutiny a zubov, majte na pamäti, že kľúčovými faktormi prevencie sú správna dentálna hygiena, ale napríklad aj vhodná strava.

Ako si správne čistiť chrup

Podľa odborníkov by sme si zuby mali čistiť aspoň dvakrát za deň, nerobte to však hneď po jedle. Napríklad ovocie obsahuje kyseliny, ktoré naleptávajú zubnú sklovinu. Kyslé prostredie v ústnej dutine vzniká aj pôsobením baktérií po tom, ako zjete prakticky čokoľvek, takže ak si zuby vydrhnete tesne po jedle, môžete si poškodiť naleptanú sklovinu a privodiť aj vznik kazu.

Najprv si ústa vypláchnite iba čistou vodou, počkajte aspoň pol hodiny a až potom si zuby umyte. Pri čistení si dôkladne odstraňujte zubný plak – práve ten je živnou pôdou pre množenie nebezpečných baktérií.

Nielen zuby

Nezabúdajte aj na čistenie medzizubných priestorov a jazyka pomocou špeciálnej škrabky, prípadne postačí aj obyčajná kávová lyžička. Ak si nie ste istí správnou technikou čistenia zubov, poraďte sa so svojím zubárom, alebo sa objednajte k dentálnemu hygienikovi, ktorý vás správnu techniku naučí.

Vyhýbajte sa používaniu tvrdých zubných kefiek. Ak ste spozorovali prvé príznaky paradentózy, pomôcť pri liečbe vám môžu aj špeciálne ústne vody, ktoré majú sťahujúci účinok a zabraňujú krvácaniu ďasien.

„Aspoň dva razy do roka odporúčam absolvovať profesionálnu zubnú hygienu. Pri akýchkoľvek príznakoch navštívte odborníka, domáca liečba bez odporučenia lekára nie je vhodná,“ hovorí Miroslava Tóthová. Odporúča aj s deťmi navštíviť dentálneho hygienika, je to dôležité najmä pre zvládnutie správnej techniky čistenia a aj motiváciu.

Rolu hrá aj strava

Nezanedbateľnou súčasťou prevencie paradentózy je aj zloženie jedálneho lístka. Mali by ste obmedziť najmä rafinované cukry, dajte si radšej čerstvé ovocie. Vyhýbajte sa aj sladeným nápojom – okrem ťažkostí s chrupom prispievajú aj k rozvoju obezity.

Prevencii paradentózy pomáha aj žuvanie, lebo sa pri ňom prekrvujú ďasná, vhodná je napríklad aj žuvačka bez cukru.

Pri rozvinutejšom zápale sa však vyhýbajte tvrdším potravinám. V skladbe jedálneho lístka by mali dominovať ovocie a zelenina v surovom stave, vhodné sú napríklad aj celozrnné potraviny.

(mv)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 19 353
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 914
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 954
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 424
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 416
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 933
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 537
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu