
Palestínčania môžu skomplikovať zámery USA v Iraku.
FOTO - REUTERS
Vo Washingtone sa obávajú, že by sa im arabskí spojenci obrátili chrbtom, ba čo viac, mohlo by dôjsť k nepredvídateľným udalostiam a celý región by mohol vletieť do vojny.
Komplikovať alebo dokonca zmariť americké zámery v Iraku by ale nemusela len izraelská odpoveď na iracké rakety. Akcia v Iraku je nepredstaviteľná v čase, keď izraelská vojenská operácia proti Palestínčanom prechádza intenzívnejšou fázou. Presne to sa ale práve teraz deje.
Obsah pojmu „intenzívny“ sa stále posúva. Pred rokom to ešte bolo krátke vniknutie tankov na palestínske územie a zbúranie niekoľkých domov, dnes si verejná mienka zvykla už aj na trvalú vojenskú prítomnosť a zákaz vychádzania v palestínskych mestách. Nedávno verejnú mienku znovu pobúrilo obkľúčenie a zbúranie veľkej časti Arafatovho sídla. Keby k takejto akcii došlo počas americkej operácie, nedá sa zaručiť lojálne správanie tých arabských štátov, s ktorými Washington počíta vo svojom vojenskom pláne.
Preto Američania žiadajú od Izraela, aby udržal aspoň súčasný status quo - aby Arafat formálne ostal na čele Palestínčanov a počkali s operáciu v Gaze.
Jediný samovražedný atentát v Izraeli by ale všetko zmenil. Spojené štáty by už nemohli Izrael žiadať o zdržanlivosť a židovský štát by určite prikročil k tomu, čo doteraz nepovažoval za rozumné: napríklad by mohol za cenu vysokých civilných obetí obsadiť pásmo Gazy.
Malo by to navlas rovnaký efekt v arabskom svete, ako keby Izrael skrížil zbrane s Irakom, vysvetľovali by si to ako „dva fronty tej istej vojny“.
Nemusí to byť nutne vojenská reakcia arabských štátov, ktorej sa treba pri takomto scenári obávať. Na Izrael by mohol zaútočiť snáď len Hizballáh, povstalci z južného Libanonu. Oveľa väčšie nebezpečenstvo by predstavovali teroristi. V ohrození by nebol len Izrael, ale predovšetkým americkí vojaci prevelení do tohto regiónu.
Pre Washington je zlou reklamou aj to, keď sa izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres snažil urovnať spor s Washingtonom a tvrdil, že čokoľvek Izrael v prípade vojenského útoku Iraku podnikne, bude to „koordinovať s Amerikou“. Nespochybniteľné dlhoročné spojenectvo Izraela a Spojených štátov bolo tabu už počas operácie v Afganistane a Washington teraz o to dôraznejšie dáva najavo, že nepočíta so žiadnou úlohou Izraela pri akcii v Iraku.
Príkaz na akciu v Iraku Washington ešte nevydal a nemá ešte ani konkrétny vojenský plán. Je však isté, že ho ovplyvní, čo sa dovtedy stane v izraelsko-palestínskom konflikte.