JÁN FIGEĽ, hlavný vyjednávač s EÚ: „Je to signál, že rozšírenie môže byť veľmi komplikované, ak nie oneskorené, na druhej strane má každý členský štát svoju váhu a na zásadné zmeny treba súhlas každého, čo je dobré aj pre Slovensko. Írske rozhodnutie neznamená definitívu, ale naznačuje to atmosféru v EÚ, ktorá ďalej komplikuje rokovania. V Írsku zrejme prevládli obavy zo zníženia váhy menších štátov, prípadne signály o tzv. militarizácii EÚ, čo neobstojí, pretože zmluva z Nice je výhodná aj pre menšie krajiny a je zmluvou pre rozšírenie. Očakávam, že írska vláda nájde spôsob na opätovné posúdenie zmluvy z Nice.“
MÁRIA KADLEČÍKOVÁ, vicepremiérka pre integráciu: „Nepredpokladám, že by to malo negatívny vplyv. Nejde o kandidátske krajiny, ktoré majú záujem o vstup do EÚ. Ide o to, že podľa zmluvy z Nice malé štáty v rámci EÚ budú mať aj menší hlas. S týmto sa musí zaoberať Európska komisia a určite sa potrápi. Verím, že riešenie sa v krátkom čase nájde. Írsko určite nešlo proti krajinám, ako je Slovensko, Česko, Maďarsko. Upozornilo len, že chce byť rovnocenným partnerom v rozšírenej Európe.“
VOJTECH TKÁČ, poslanec HZDS: „Treba si na to aj zvyknúť a vyvodiť závery pre integračnú politiku SR. Teda oveľa viac pracovať na komunikácii s vládami a parlamentmi členských krajín EÚ. O vstupe do únie budú hlasovať aj poslanci jednotlivých parlamentov.“
ÁRPÁD DUKA-ZÓLYOMI, poslanec SMK: „Chcem veriť slovám komisára Verheugena, že by to nemalo ovplyvniť ďalšie rozširovanie. Musí byť však dohoda medzi členskými štátmi únie.“ (sp, mim)