Britská libra padla v porovnaní s americkým dolárom najnižšie za posledných 15 rokov. Euru sa v súboji s americkou menou tiež veľmi nedarí. Predseda vlády Tony Blair vybral za ministra zahraničných vecí skôr euroskeptického Jacka Strawa. Vyzerá to, že libra sa tak skoro vo Veľkej Británii používať neprestane.
Alebo áno? Ten, kto si včera otvoril britské noviny, mohol byť aj trochu zmätený.
Rešpektované The Financial Times s odvolaním na vládne kruhy predpovedali, že debata o eure sa teraz na ostrovoch konečne rozprúdi. Referendum o tejto otázke by potom mohlo prísť už na budúci rok na jeseň, prípadne na jar 2003.
Z úplne iných zdrojov musel vychádzať labouristom bližší The Guardian. Referendum sa vraj možno počas mandátu novej Blairovej vlády vôbec nemusí konať. Vyčkávať sa má vraj až do ďalšej medzivládnej konferencie Európskej únie v roku 2004, ktorá napovie mnohé o budúcnosti Európy.
S pochybnosťami začali The Sunday Times, ktoré bez časového spresnenia uviedli, že minister financií Gordon Brown sa s pripojením k euru nemieni ponáhľať.
Na všetky tieto informácie „z dobre informovaných zdrojov“ včera zareagoval Jack Straw, ktorý pricestoval do Luxemburska na stretnutie ministrov zahraničných vecí. „Naše stanovisko voči euru je veľmi jasné a nemení sa,“ povedal Straw.
Jasná odpoveď ale nikomu nič nepovedala. Oficiálna línia labouristov totiž znie, že síce podporujú pripojenie sa k projektu Európskej menovej únie, ale až vtedy, ak nastanú vhodné ekonomické podmienky a Briti toto rozhodnutie odobria v referende. Je len na Blairovom kabinete, aby sa rozhodol, že situácia je už zrelá. Možno to tak bude o rok, možno nikdy.
Euro sa len sotva bude môcť stať po predvolebnej kampani ústrednou témou pre labouristickú vládu. Blairovci voličom sľúbili zlepšenie v oblasti školstva a zdravotníctva a premiér dáva jasne najavo, že na tieto oblasti sa mieni aj sústrediť.
Aj vymenovanie Strawa, ktorý vymenil voči Európe ústretovejšieho Robina Cooka, sa vysvetľuje dvoma spôsobmi. Jednoznačnejší výklad znie tak, že Strawov nástup signalizuje, že s eurom sa táto vláda ponáhľať nebude. Trochu komplikovanejšie vysvetlenie znie, že práve euroskeptik Straw dokáže najlepšie presvedčiť euroskeptickú britskú verejnosť o tom, že pripojenie sa k euru má viac výhod ako nevýhod.
Trochu prekvapujúcu pointu by celý boj za euro mohol dostať vtedy, ak by sa predsedom konzervatívcov, ktorý hľadajú nového lídra, stal Kenneth Clarke. Ten pripojenie sa k euru podporuje. Jeho vymenovanie sa aj napriek jeho popularite ale zrejme očakávať nedá. Napriek tomu, že konzervatívci sa chcú stať otvorenejšou stranou, asi tak ďaleko, aby vymenovali Clarka za predsedu, ešte nedospeli.
MAREK CHORVATOVIČ