BRATISLAVA – Takmer dvesto miliónov korún stáli vlani daňových poplatníkov učebnice pre základné a stredné školy.
Na vydanie toľkých učebníc, koľko by školy potrebovali, však nestačí ani tých dvesto miliónov. Pre niektoré ročníky dokonca nebola vydaná nová kniha od roku 1989. Hoci deviata trieda je povinná už tri roky, deviatakom napríklad úplne chýba učebnica na jeden z hlavných predmetov – matematiku.
Vynára sa otázka, či sú peniaze, ktoré ministerstvo školstva investuje do vydávania učebníc, naozaj vynaložené efektívne. Je pravda, že vďaka vysokému nákladu učebníc môže získať ministerstvo výraznejšiu zľavu, ako keby sa náklad rozdrobil na menšie. No zároveň platí, že ak sa vo vydaní učebnice alebo v jej metodike vyskytne chyba, peniaze za celý náklad sú premrhané.
Príkladom je bývalá štvrtácka učebnica vlastivedy, ktorá vyvolala takú nespokojnosť, že ju ministerstvo nakoniec stiahlo z obehu a vypísalo konkurz na novú.
Zo spomínaných 200 miliónov pohltila len samotná distribúcia 32 miliónov korún.
Na základe výhradnej zmluvy ju už desať rokov zabezpečuje živnostník Peter Skubák a jeho distribučná agentúra AD REM.
Kým iné distribučné agentúry na Slovensku majú rabat osem až desať percent z ceny knihy, AD REM ho má šestnásťpercentný.
V Úrade pre verejné obstarávanie nám potvrdili, že je pravdepodobné, že keby ministerstvo školstva vyhlásilo verejnú súťaž, určite by sa našli distributéri, ktorí by vzhľadom na veľkosť objednávky vedeli dať dobrú cenu.
Ministerstvo školstva to však urobiť nechce a ani nemôže. V dodatku k pôvodnej zmluve totiž nedávno zdôraznilo výhradnosť distributéra a určilo platnosť zmluvy do 31. 10. 2003. Rozviazať zmluvu s distribučnou agentúrou AD REM môže ministerstvo školstva len vtedy, ak nebude zabezpečená distribúcia učebníc v súlade s edičným právom.
(mar, sr)Tematicky príbuzný článok:
Už desať rokov distribuuje učebnice tá istá firma. Výhodne?
Viac v prílohe RODINA A ŠKOLA