Bolt môže zlepšiť svetový rekord a nemusí bežať rýchlejšie

Usain Bolt.
Usain Bolt. (Autor: TASR/AP)
Hana Čiefová|23. apr 2012 o 15:51

Usain Bolt drží svetový rekord v behu na 100 m v čase 9,58 sekúnd. Profesor z Cambridge University prišiel na spôsob, ako tento rekord ešte vylepšiť. A to hneď o 13 stotín.

Keď Usain Bolt v roku 2008 na olympijských hrách v Pekingu prekonal svetový rekord v behu na 100 m a dosiahol čas 9,69 sekúnd, svet bol udivený nielen jeho výsledkom.

Najfascinujúcejšie (a najkritizovanejšie) na Boltovom behu v Pekingu bolo to, že jamajský šprintér nedobehol v plnej koncentrácii, ale už isté víťazstvo oslávil tým, že sa bil do hrude. Rozvíril tak debatu o tom, aké sú ľudské možnosti a kam až môže atlét v skutočnosti zájsť.

Boltov rekord z olympiády v Pekingu 2008.

Presne rok po pekinskej olympiáde Jamajčan odpovedal jasne a na majstrovstvách sveta v Berlíne stanovil dodnes neprekonaný svetový rekord - 9,58 sekúnd.

Zlepšil svoj predošlý rekord o neuveriteľných 0,11 stotín, pričom dovtedy sa časy posúvali zhruba o 0,03 stotiny. Zabehol čas, ktorý bol predpovedaný ako najrýchlejší možný dosiahnutý človekom.

Svetový rekord Usaina Bolta z Berlína 2009.

Po berlínskom šampionáte sa viceprezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach nadšene vyjadril, že Bolt je schopný zabehnúť stovku za 9,4.

O tom, že nebol až tak ďaleko od pravdy, hovorí aj štúdia profesora matematiky Johna D. Barrowa z prestížnej Cambridge University. Vo svojej práci pre časopis Significance tvrdí, že Jamajčan môže posunúť svetový rekord o ďalších 0,13 stotín až na čas 9,45.

Musí však zmeniť tri veci.

Reakcia

Prvá zmena musí nastať v Boltovom reakčnom čase. Je to rýchlosť, akou atlét reaguje na výstrel zo štartovacej pištole.

Dr. Barrow vo svojej štúdii píše: "Je jasné, čo je Boltovou najväčšou slabinou. Pomaly reaguje na štartovaciu pištoľ. Ak by Jamajčan dokázal skresať svoj reakčný čas na 0,10 stotín, ktoré povoľujú pravidlá, v cieli dosiahne čas 9,53 stotín. A nemusí pritom bežať rýchlejšie."

Len pre zaujímavosť, v Berlíne mal Bolt reakčný čas 0,146 tisícin sekundy.

Vietor

Ďalšou vecou na vylepšenie je vietor - Bolt ho musí využiť v plnej miere. Barrow poznamenáva, že 3 percentá námahy vynakladá atlét na prekonania odporu vzduchu.

Keď Usain Bolt stanovil v Berlíne svetový rekord, profitoval z vetra 0,9 metra za sekundu. Ak by bežal s podporou vetra 2 metre za sekundu, ktorý povoľujú pravidlá, jeho cieľový čas by sa ešte skrátil o 0,05 stotín na 9,48.

Výška

Treťou radou Dr. Barrowa, ako vylepšiť čas, je bežať vo vyššej nadmorskej výške. Vo vyššie položených miestach je totiž redší vzduch, a tým pádom aj menší odpor vzduchu.

V súčasnosti sa svetové rekordy uznávajú iba na pretekoch usporiadaných na miestach do 1000 m nad morom. Ale aj táto nadmorská výška by Boltovi zaistila ďalšie tri stotiny k dobru - dosiahol by čas 9,45.

Dr. Barrow tvrdí, že toto všetko je možné bez toho, aby sa Bolt ešte bežecky zlepšil. Zároveň však dodáva, že sme ešte veľmi ďaleko od pochopenia potenciálu, ktorý sa vo fenomenálnom jamajskom šprintérovi skrýva.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Atletika»Bolt môže zlepšiť svetový rekord a nemusí bežať rýchlejšie