Štvrtok, 9. apríl, 2020 | Meniny má Milena

Nadácia Terra Recognita a projekt Neznámy sused

Nadácia Terra Recognita bola založená v novembri 2005 ako Stredoeurópska mimovládna iniciatíva zaoberajúca sa zahraničnou politikou.

V jej zakladateľskej listine sú zakotvené nasledujúce ciele týkajúce sa dvoch hlavných oblastí:

 • prehlbovanie spolupráce medzi jednotlivými krajinami v stredoeurópskom regióne a propagovanie stredoeurópskeho povedomia v Maďarskej spoločnosti;
 • zlepšovanie vzťahov medzi Maďarskom a susednými krajinami prostredníctvom dialógu s majoritnými societami v týchto krajinách a prostredníctvom šírenia informovanosti.

Aktivity (2005 - 2010)

Členmi nadácie sú zväčša mladí vedci a doktorandi v obore histórie, ekonómie a politických vied. Od vzniku nadácie sme sa venovali nasledujúcim aktivitám:

 • V spolupráci s iniciatívou Objavovanie strednej Európy (Találjuk ki Közép-Európát), ktorú zahájil Elemér Hankiss, sme v rokoch 2006-2008 vydávali časopis ‘Central European Review’, publikujúc týždenne 3-5 článkov zakladajúcich sa na prehľade časopisov mapujúcich strednú a východnú Európu. Naším cieľom bolo prezentovať maďarským čitateľom informácie, ktoré mali prispieť k lepšiemu pochopeniu každodenného života predmetných spoločností.
 • Projekt Rozštiepená minulosť (Meghasadt múlt) bol odštartovaný v spolupráci s Pillar Foundation a podporili ho Ministerstvo zahraničných vecí Maďarskej republiky a Stredoeurópska Nadácia. Vydali sme zborník 16 krátkych esejí, s cieľom reflektovať na tie oblasti slovenskej historickej vedy, ktoré sa nejakým spôsobom dotýkajú Maďarska. Zborník vydaný v roku 2008 v spolupráci so Spoločnosťou Farkasa Kempelena v Komárne bude publikovaný v druhom vydaní v roku 2010 v slovenskom aj v maďarskom jazyku.
 • Web stránka s historickou tematikou Časy minulé (Múlt-kor) (www.mult-kor.hu) takisto pravidelne prináša články členov nadácie týkajúce sa dejín strednej a východnej Európy, ktoré vyústili do niekoľkých elektronických čísel.
 • Projekt nazvaný 1989 – revolúcia, premena, zmena systému? (1989 – Revolution, Transition, System Change?) bol uskutočnený s pomocou Medzinárodného vyšehradského fondu v rámci doktorandského študijného programu The History of Central and Eastern Europe in the 19th and 20th centuries, na ELTE univerzite v Budapešti. Projekt bol realizovaný za účasti slovenských a českých partnerov. V rámci projektu bola na ELTE zorganizovaná konferencia a semináre, na ktorých sa diskutovalo o zmenách systému v rôznych krajinách strednej a východnej Európy. Príspevky, ktoré na konferencii odzneli, boli vydané tlačou v anglickom a maďarskom jazyku v roku 2010.
 • V roku 2009 sme s podporou nemeckej nadácie Erinnerung Verantwortung Zukunft – Geschichtswerkstatt Europa vydali prvé dva zväzky z edície Multikultúrne mestá v strednej Európe (Multicultural Cities in Central Europe). The Hidden Faces of Budapest (Skryté tváre Budapešti) a A Capital on the Borderland (Hlavné mesto na pohraničí) prezentujú dnešnú podobu multikultúrnej tradície dvoch hlavných miest (Budapešti a Bratislavy). Tieto zväzky, dostupné v angličtine, sú písané štýlom inovatívneho turistického sprievodcu. Domovská stránka projektu je: www.cities-in-central-europe.com
 • S podporou Ministerstva zahraničných vecí Maďarskej republiky a v spolupráci so Spoločnosťou pre strednú a východnú Európu v Bratislave nadácia spustila projekt pod názvom Neznámy sused (Az ismeretlen szomszéd), cieľom ktorého je predstaviť Maďarsko po roku 1989 súčasnému slovenskému publiku. Eseje venujúce sa rozličným témam (ako sú zahraničná politika, historický výskum, ekonomika, spoločnosť, atď.) vyjdú tlačou v zborníku. Eseje boli prezentované na Slovensku prostredníctvom prednášok v prvej polovici roku 2010.

’Mimovládna’ zahraničná politika

Koncepcia ’mimovládnej’ zahraničnej politiky znamená najmä to, že popri oficiálnej diplomacii môže svoju úlohu v zahraničnej politike zohrávať aj mimovládny sektor.

V otázke medzinárodného dialógu a šírenia informovanosti môže mať takáto forma kontaktu napokon širšie spektrum možností ako oficiálne reprezentatívne inštitúcie.

V tomto zmysle sa snažíme využívať koncepciu mimovládnej zahraničnej politiky. V duchu tohto hesla sa naša nadácia zúčastnila na viacerých akciách v Maďarsku i v susedných krajinách, či už išlo o konferencie, diskusie pri okrúhlych stoloch alebo festivaly.

Stredná Európa

Pojmom stredná Európa označujeme všetky krajiny v regióne, ktoré zažili diktátorské alebo iné autokratické režimy, boli pod vplyvom cudzích mocností, alebo do 90. rokov 20. storočia neexistovali ako samostatné štáty.

Neznámy sused

Neznámy sused – Az ismeretlen szomszéd je projektom Nadácie Terra Recognita a jej slovenských partnerov (Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Univerzity Komenského v Bratislave, Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku) s cieľom:

 • predstaviť slovenskej verejnosti súčasné Maďarsko a maďarskú spoločnosť;
 • posilniť spoluprácu medzi slovenskou a maďarskou civilnou sférou.

Projekt sa skladá z nasledujúcich častí:

 • zostavenie kolektívnej monografie obsahujúcej 8 štúdií o súčasnom Maďarsku v slovenskom jazyku;
 • prezentácia jednotlivých tém autormi štúdií na Slovensku.

Príprava, preklad štúdií a realizácia prednášok sa koná s podporou Ministerstva zahraničných vecí Maďarskej republiky.

Prvá časť cyklu prednášok sa uskutočnila 28. 4. 2010 v Banskej Bystrici za účasti Attilu Barthu (Bartha Attila) (Hospodárske procesy v Maďarsku po roku 1989) a Ákosa Gergelya Balogha (Balogh Ákos Gergely) (20 rokov maďarských médií). Diskusiu, ktorá nasledovala po prednáškach, moderoval docent Martin Klus z Univerzity Mateja Bela.

Druhý blok prednášok (Rómovia a „cigánska otázka” v Maďarsku – Mátyás Binder, Maďarsko a zahraniční Maďari – Nándor Bárdi a Vývoj maďarskej politiky po roku 1990 – Zoltán Kiszelly) sa uskutočnil 3. 5. na Univerzite Komenského v Bratislave. Moderoval ho Juraj Marušiak, slovenský partner projektu. Na prednášky reagovali Marek Hojsík, Zsolt Gál a Juraj Marušiak a rozpútala sa živá diskusia – predovšetkým o najnovšom vnútropolitickom vývoji v Maďarsku a plánovaných krokoch Budapešti v otázke zahraničných Maďarov.

Tretí blok (Prehľad maďarskej historiografie po roku 1989 – Balázs Trencsényi a Péter Apor a Národnosti v súčasnom Maďarsku – Balázs Dobos) sa konal 4. 5. na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, kde boli oponentmi prednášajúcich Lászó Öllös a Tibor Szentandrási. Diskusia bola uzavretá krátkym predstavením Nadácie Terra Recognita.

Diskusie, ktoré nasledovali po jednotlivých prednáškach, poskytli vynikajúcu príležitosť k vytváraniu a posilňovaniu odborných a civilných (občianskych) kontaktov.

Posledná prednáška (Maďarská zahraničná politika po roku 1989) bude usporiadaná spolu s plánovanou prezentáciou kolektívnej monografie v Košiciach v priebehu júna alebo júla.

Texty prednášok – v editovanej podobe – chceme vydať i v knižnej forme (v slovenskom jazyku).

Štúdie/prednášky a ich autori:

Attila Bartha - Hospodárske procesy v Maďarsku po roku 1989

Ákos Gergely Balogh - 20 rokov maďarských médií

Nándor Bárdi - Maďarsko a zahraniční Maďari

Zoltán Kiszelly - Vývoj maďarskej politiky po roku 1990

Mátyás Binder - Rómovia a „cigánska otázka” v Maďarsku

Balázs Trencsényi - Péter Apor - Prehľad maďarskej historiografie po roku 1989

Balázs Dobos - Národnosti v súčasnom Maďarsku

Iván Halász - Maďarská zahraničná politika po roku 1989

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Originálne ochranné rúško pre každého!
 2. Krížovky nielen na veľkonočné lúštenie
 3. Prečo by ste mali prestať kosiť? Lebo budete mať krajší trávnik
 4. Denník SME s rúškom na ochranu tváre len za 2,90 €
 5. Vo VÚB si odložíte splátky až na 9 mesiacov
 6. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 7. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 8. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 9. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 10. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 1. Klienti Tatra banky majú zadarmo lekára na telefóne a iné služby
 2. Prečo vás raz GPS modul v autokamere zachráni...
 3. Nadácia Orange navýši Fond pomoci o ďalších 100 000 eur
 4. O2 Športová akadémia Mateja Tótha spúšťa Telesnú na doma
 5. Originálne ochranné rúško pre každého!
 6. BILLA venovala seniorom potravinové balíčky
 7. Prečo by ste mali prestať kosiť? Lebo budete mať krajší trávnik
 8. Krížovky nielen na veľkonočné lúštenie
 9. Denník SME s rúškom na ochranu tváre len za 2,90 €
 10. Sú vaše deti teraz viac na nete?Zoberte ich na www.detinanete.sk
 1. Prečo by ste mali prestať kosiť? Lebo budete mať krajší trávnik 29 655
 2. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 27 191
 3. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší? 25 504
 4. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami 18 390
 5. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace 18 052
 6. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho 15 422
 7. Pľúcne ventilátory zo stieračov na nový Leon. Skvelý nápad SEAT! 14 815
 8. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 13 053
 9. Denník SME s rúškom na ochranu tváre len za 2,90 € 12 270
 10. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 12 173

Neprehliadnite tiež

SME v divadle

Poďte so SME do divadla: Fanny a Alexander

SND pripravilo program, ktorý môžete pozerať z domu.

SME v divadle. Pozrite si predstavenia Slovenského národného divadla na SME.sk.
CYNICKÁ OBLUDA

Rodinné záležitosti

Tisíce ľudí sa vybrali na Veľkú noc na vidiek za svojimi rodinami. Lebo čo je v rodine, to predsa nemôže ublížiť.

Premiér Igor Matovič.

Nové články môžete na SME.sk teraz čítať prvú hodinu zadarmo

Prémiový obsah SME.sk môžete teraz čítať aj bez predplatného.