pod záštitou OSN sú stretnutia na pôde slovenského veľvyslanectva jedinou formou dialógu medzi zástupcami oboch cyperských komunít. Posledné takéto stretnutie sa uskutočnilo v pondelok.
Obnovenie mierových rokovaní medzi lídrami oboch komunít pod patronátom OSN o zjednotení ostrova, ktoré turecká strana prerušila v novembri, nie je konkrétnym cieľom slovenských diplomatov a ani s OSN v tejto veci nespolupracujú. Ide o čisto slovenskú iniciatívu, ktorá by však mohla byť nápomocná aj pri obnovení dialógu na najvyššej úrovni. „Atmosféra rokovaní býva veľmi uvoľnená. Názory nie sú také vyhrotené, ako sa objavujú v médiách. Ich účastníci majú príležitosť ujasniť si názory, o ktorých by sa dozvedeli iba útržkovite z tlače. Takouto formou prispievajú k zníženiu napätia na ostrove,“ povedal pre SME tretí tajomník veľvyslanectva Rudolf Michalka.
Myšlienka sprostredkovať stretávanie lídrov parlamentných strán oboch komunít, ktorým v kontaktoch bráni nárazníková zóna OSN rozdeľujúca ostrov na dve časti, pochádza ešte z obdobia pôsobenia bývalého československého veľvyslaneca Emila Kebluška. Po rozdelení republiky sa pokračovateľom týchto diplomatických aktivít stalo Slovensko. V súčasnosti sa veľvyslanectvo snaží využiť dobrú reputáciu aj na to, aby bol do mierových síl UNFICYP na ostrove vyslaný slovenský kontingent. „Slovenská diplomacia je veľmi dobre vnímaná, miestne orgány veľmi dobre vedia, o čo sa snažíme, a oceňujú to, vrátane prezidenta,“ tvrdí Michalka, ktorý verí, že keď dôjde k finále rokovaní o zjednotení ostrova, bude sa na ňom podieľať aj slovenská diplomacia.
Akékoľvek oficiálne kontakty medzi gréckou a cyperskou komunitou boli v roku 1997 po summite EÚ v Luxemburgu zmrazené na dva roky z tureckej strany. Po obnovení kontaktov aj slovenské veľvyslanectvo obnovilo v januári 2000 tradíciu stretávania. Slovenský veľvyslanec Dušan Rozbora pozve lídrov strán oboch častí rozdeleného ostrova najbližšie 19. februára.
Cyprus je rozdelený na dve časti od roku 1974, keď na ostrov vtrhla turecká armáda. V roku 1983 bola v severnej časti ostrova vyhlásená Severocyperská turecká republika na čele s Raufom Denktašom. Ostrov pretína tzv. Attilova alebo zelená línia, na ktorej hliadkujú jednotky OSN a UNFICYP. Posledná séria mierových rokovaní, ktorá prebieha pod patronátom OSN od januára roku 1999, bola prerušená v novembri minulého roka po Denktašovom odchode.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ, jač